Po 99,68 odstotka preštetih glasovnicah je v vodstvu stranka Roberta Goloba Gibanje Svoboda s 34,54 odstotka glasov oziroma 41 sedežev. Sledijo SDS (23,53 odstotka oziroma 27 sedežev), NSi (6,85 odstotka oziroma 8 sedežev), SD (6,65 odstotka oziroma 7 sedežev), Levica (4,38 odstotka oziroma 5 sedeži).

Pod parlamentarnim pragom so LMŠ (3,72),  Povežimo Slovenijo (3,42), Resnica (2,87), SAB (2,6)... 

V Gibanju Svoboda presenečeni nad razliko

V Gibanju Svoboda so bili nad rezultati vzporednih volitev navdušeni in tudi presenečeni. Marta Kos je povedala, da takšne razlike niso pričakovali. »Na nek način je to za nas presenečenje, predvsem pa je to praznik demokracije, praznik za vse ljudi, ki si želimo svobodnega življenja v državi, kjer bomo spoštovani, slišani, kjer se bodo spoštovale človekove pravice, temeljne svoboščine in bo spoštovana vladavina prava,« je povedala podpredsednica stranke Gibanje svoboda Urška Klakočar Zupančič. Predsednik stranke Robert Golob je kasneje še povedal: »Danes ljudje plešejo, jutri se začne nov dan. Jutri bomo začeli trdo delati, da upravičimo to zaupanje, to je naša zaveza tistim, ki so nas danes podprli.«

Podpredsednik stranke SDS Aleš Hojs je po razglasitvi rezultatov vzporednih volitev čestital Gibanju Svoboda, komentiranja rezultatov SDS pa se je vzdržal, saj želi počakati na uradne izide. Se pa je pritožil, da je imela SDS v volilni tekmi težko nalogo. »Proti nam smo imeli vse glavne medije. Ne glede na to upamo, da smo tistim volivcem, ki so nam zaupali glas, oddelali to, kar so od nas pričakovali,« je povedal. Predsednik SDS Janez Janša je malo pred 23. uro v medijskem središču v Cankarjevem domu izpostavil, da je stranka SDS dosegla najboljši izid v zgodovini in povišala število sedežev v državnem zboru. »Te volitve jemljem kot naveličanost državljanov z zdajšnjo opozicijo, saj so jo praktično pometli iz parlamenta. SDS na teh volitvah ni nastopal s taktiko lijaka, da bi srkal vse glasove, ki so namenjeni vladni koaliciji, nastopili smo kot ekipa in kljub temu povečali število mandatov.«

Podpredsednik NSi Janez Cigler Kralj se je zahvalil za veliko zaupanje in zatrdil, da bodo tega tudi upravičili. Povedal je še, da bo po volitvah čas, da se vsi ohladijo in usedejo za isto mizo. Meni, da morajo stranke v dobro državljanov preseči delitve, ki so v zadnjem času eskalirale, ter najti rešitve za prihodnost in dobro države.

Predsednica SD Tanja Fajon se je zahvalila »volivcem za vsak glas, ki prinaša spremembe Sloveniji, in za vsak glas za SD«. Hkrati je čestitala predsedniku Gibanja Svoboda Robertu Golobu. »Dosegli smo skupen cilj, da začnemo delati spremembe in peljemo Slovenijo na novo pot. Verjamem, da bomo uspeli vrniti zaupanje ljudi v politiko in normalizacijo tej državi.«

Koordinator Levice Luka Mesec je sicer pozdravil splošen volilni izid in to, da se je »Slovenija odločila, da ne gre po  poti Madžarske«. Hkrati pa je priznal, da je  izid Levice bistveno pod pričakovanji. Upa, da bodo uradni rezultati stranki namenili večji delež glasov. Kasneje je povedal še, da bo v ponedeljek svetu stranke ponudil odstop.

Nad izkupičkom je bila vidno razočarana predsednica SAB Alenka Bratušek. Povedala je, da so v stranki dali vse od sebe, zadovoljna pa je, da je bila kampanija vrnitve Slovenije na pot demokracije uspešna. 

Predsednik LMŠ Marjan Šarec je čestital Robertu Golobu in stranki Gibanje Svoboda. »Gre za veličastno zmago, gre za novo obdobje v slovenski zgodovini, kajti vlada, ki smo jo gledali dve leti, ki je uničevala Slovenijo, se bo končno poslovila,« je dodal. Slabši rezultat lastne stranke je po njegovi oceni posledica prelivanja glasov na liberalnem polju in mobilizacijskemu momentu novega obraza.

Inštitut 8. marec je volilno udeležbo pozdravil in izpostavil, da ta dokazuje, da so ljudje dobri, solidarni in si želijo enakopravne družbe. Inštitutu 8. marec bo jutri ob 11. uri v državni zbor vložili zakon proti škodljivim ukrepom oblasti, potem pa se za en mesec odpravljajo na dopust.