Predsedniku države Aleksandru Vučiću in njegovi Srbski napredni stranki (SNS) se je tako kot po vseh predvolilnih napovedih tudi po prvem vzorcu preštetih glasov sinoči obetala zmaga na predsedniških in predčasnih parlamentarnih volitvah. Vučiću je po podatkih Cesida kazalo na zmago v prvem krogu z okoli 60 odstotki glasov, potem ko je imel na predsedniških volitvah proti sebi sedem protikandidatov: pet bolj ali manj skrajno desnih nacionalistov, kandidatko okoljevarstvenikov ter nekdanjega načelnika generalštaba Zdravka Ponoša, voditelja Združene Srbije, ki naj bi predstavljala glavnino demokratične opozicije.

Vučićeva SNS, ki bo poleti zaznamovala deseto obletnico prihoda na oblast, sprva ni kazalo na absolutno večino v skupščini, bi jo pa imela skupaj z dosedanjo koalicijsko Socialistično stranko predsednika skupščine Ivice Dačića. Opozicija je imela po predvolilnih napovedih nekaj možnosti za zmago v beograjski skupščini, kar bi pomenilo, da bi izbrala tudi župana prestolnice, kar bi bil za Vučića vsekakor politični udarec.

Udeležba je bila okoli 60-odstotna, kar je največ v zadnjih desetih letih in veliko več kot na parlamentarnih volitvah leta 2020, ko je bila ob bojkotu večine opozicijskih strank 49-odstotna. Marsikje se je zaradi gneče glasovanje zavleklo po 20. uri, ko bi se morala volišča zapreti.

Opazili bolgarski vlak

Neodvisni opazovalci so zaznali več nepravilnosti, kot je oddajanje glasovnic v napačne volilne skrinje, kršitve tajnosti glasovanja tudi s tem, da so na več voliščih na podeželju skupaj glasovale cele družine. Nekateri volilci so fotografirali svoje glasovnice. Dogajal se je tudi »bolgarski vlak«, ko nekdo pride na volišče z že izpolnjeno glasovnico in potem odide z neizpolnjeno, ki jo nato obkroženo na volišče prinese naslednji. Člani SNS naj bi marsikje imeli svoje sezname volilcev, s katerimi naj bi nadzorovali, kdo je prišel na volitve in morda tudi, kako je glasoval. V Zemunu, predmestju Beograda, je 29-letni voditelj opozicijske liberalne stranke Svobodni državljani Pavel Grbović opozoril skupino s takim seznamom, da gre za nezakonito početje, zato so ga pretepli.

Vendarle do zelo velikega števila nepravilnosti neposredno na voliščih ni moglo priti, ker so bili na voliščih opazovalci, zlasti veliko iz nevladne beograjske organizacije Crta. V tej menijo, da je še bolj problematično kupovanje glasov v dneh in tednih pred volitvami pri zaposlenih v javnem sektorju in pri socialno šibkejših. V tednih pred volitvami pa je bilo najbolj problematično dogajanje v medijih. Razen redkih časopisov in dveh kabelskih televizij z omejenim dostopom so v rokah Vučićeve SNS, ki mu kritiki očitajo, da je populistični avtokrat. Sam je na očitke posredno odgovoril tudi v odmevnem predvolilnem oglasu, kjer se mlad par pred televizijo pritožuje, da je Vučić povsod in da manjka samo še to, da skoči iz hladilnika, kar se potem zares zgodi.

Srbske volitve tokrat prvič niso potekale na Kosovem. Od tam so Srbi tako danes prišli s posebnimi avtobusi in avtomobili glasovat v Srbijo. V Beogradu trdijo, da kosovska vlada ni dovolila volitev. V Prištini trdijo, da srbska vlada ni poslala uradne zahteve za glasovanje na Kosovem. Takšna uradna zahteva je za Srbijo nesprejemljiva, saj meni, da bi s tem priznala neodvisnost Kosova.