Športna dejavnost blagodejno vpliva na naše zdravje in počutje, možnost za boljšo prekrvavitev telesa pa se vselej začne s prvim korakom. Prihajajoči pomladni dnevi so kot naročeni za bolj aktiven vsakdan.

»Tisti, ki se redno gibamo zunaj, to počnemo ne glede na dan, teden, vreme ali letni čas, vsekakor pa je naravno, da čutimo večjo potrebo po tem spomladi, saj se tudi narava prebuja in nas naravno vabi, da se je naužijemo,« meni profesorica športne vzgoje Tanja Želj. Direktorica pilates centra Tanergija in zagovornica zmerne gibalne metode, ki vsebuje elemente joge, pilatesa ter fascialnih, mobilnih in dihalnih vaj ter sproščanja, poudarja, da na ohranjanje fizične kondicije, vsakodnevno gibalno rutino in zdravo prehrano v veliki meri vpliva naša miselna naravnanost. »Ko je ta na taki ravni, da je redno gibanje del življenja, potem nimamo težav s kondicijo, rutino, spanjem in prehrano. Toda pogosto žal ni tako, saj nas obveznosti in življenje posrkajo vase in nam zmanjka časa zase, zato se hitro znajdemo na točki, ko nismo v formi, nimamo gibalne rutine, se slabo prehranjujemo in nas daje nespečnost.«

Rešitev ni v tem, da bi imeli več časa, razloži sogovornica. »Vsi imamo na voljo 24 ur na dan. Rešitev je v razporeditvi časa in vrednot po pomembnosti. V tem pa se ljudje precej razlikujemo med seboj. Ko smo v dobri fizični kondiciji, naravno posegamo po bolj zdravi hrani. Da smo v dobri fizični kondiciji, pa se moramo dovolj gibati, zato tudi bolje spimo.« Željeva razloži, da z eno izbiro vplivamo na drugo (v pozitivno ali negativno smer) in tako dobimo krog, ki je lahko začaran ali zelo življenjsko podporen. »Življenjsko podporen krog (urejeno gibanje, prehrana, spanje) zagotovo pomeni tudi boljši imunski sistem. Na imunski sistem močno vpliva tudi preobremenjenost z obveznostmi v življenju. Manj je več in to velja za vsa področja našega življenja.«

Gibanje nas ohranja bolj pozitivne

»Moj partner pravi, da mora na tek ali kolo, ko je jezen, saj v hribu pusti vso jezo. Čeprav ne poznam nobene znanstvene raziskave na to temo, sem prepričana, da ta obstaja in potrjuje tezo, da gibanje pomaga k vedrejšemu pogledu na svet. Ob tem bi poudarila pomen strokovnega priporočila, da je gibanje zmerno, nežno, počasno. Če smo namreč preveč ambiciozni rekreativci, ki se prepogosto spogledujemo z uro, kilometri in (ne)vrstniki, je lahko to spet dodaten nepotreben stres za telo,« opozarja sogovornica. Svetuje, da si v življenju naredimo dovolj prostora zase, da se bomo redno gibali in potem ne bo nikoli več vprašanje, kako (spet) začeti. »Ko postane gibanje del življenja, kot je denimo prhanje ali umivanje zob, si takih vprašanj ne postavljaš več. Gibaš se redno, ker veš, da to tvoje telo nujno potrebuje. Pika. Nobene filozofije. Če pa vseeno začenjate zdaj, je moj nasvet ključna zakonitost gibanja. Imenuje se postopnost. Če je ne upoštevate, obupate že drugi dan. Če ne zmorete sami, si poiščite pomoč.«

Zgolj sprehod ali hoja ni dovolj

Pomembno je, da vsak dan naredimo nekaj zase. »Opažam, da ljudje preveč energije in časa namenijo za obrobne stvari (izbor športne opreme in telovadnice, tip vadbe…), namesto da bi preprosto obuli športno obutev in jo mahnili na najbližji hrib. Super je, če imamo trenerja, ki nas vsega nauči lepo po vrsti, ampak sprehajati se res znamo sami in to je najmanj, kar lahko naredi čisto vsak,« je jasna trenerka.

Pravi, da je na začetku hoja več kot dovolj, ne pa tudi kasneje, saj z leti ljudje izgubljamo gibalne sposobnosti, te pa vplivajo tudi na druge stvari, ki jih v življenju počnemo. Dobro ravnotežje denimo vpliva na vožnjo avtomobila, gibljivost kolkov omogoča, da se lahko usedemo na tla, koordinacija je povezana z našim spominom… »Vsekakor priporočam vsega po malo: vaje za moč, ravnotežje, koordinacijo, gibljivost in vzdržljivost. Idealno je, da smo aktivni vsak dan po malo. Tudi 10 ali 15 minut bo veliko bolje kot nič. Gibajmo se najmanj trikrat na teden, poudarek naj bo na tem, da smo vsak dan vsaj malo aktivni. To se bo blagodejno poznalo na telesu in pri vsakdanjih opravilih, ob katerih nas ne bodo več bolele mišice.«

Še nekaj je, opozarja Tanja Želj. »Ne pozabimo na kakovosten spanec. Proces spanja je izrazito pomemben za naše telo. Če spanja ponoči ni, se telo ne regenerira in se hitreje stara. Nič nam ne pomaga deset dodatkov, ki jih pojemo v obliki tablet, čeprav jih naše telo nujno potrebuje, če nismo regenerirani. In nič nam ne pomagajo vsa superživila z drugega konca sveta, če ne omogočimo svojemu telesu najučinkovitejšega superživila – spanja ponoči.«