»Tudi v tokratnem predvolilnem obdobju se je zgodilo tisto, česar smo se bali. Ljudje, razočarani nad stanjem v državi, iščejo rešitve v novih obrazih, ki pa so znova in znova nepopisani listi,« o razlogih za angažma Demokratične alternative (DA) pove Jože P. Damijan. Profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti in pobudnik koalicije KUL želi zato z ekipo strokovnjakov in strokovnjakinj, ki jo je zbral okoli sebe, presekati ta začarani krog in predvolilna pričakovanja ponovno preusmeriti k vsebini – k eksistencialnim vprašanjem posameznikov, k razvojnim izzivom države in planeta.

10.000 stanovanj do 2026

Ne želimo vsebinsko praznih lepotnih tekmovanj, ki državo vodijo v stagnacijo, njene državljane pa po streznitvi delajo še bolj nezadovoljne, pravijo v DA. »Mi omogočamo, da se že pred volitvami skristalizira, kdo ima dober program, kdo ima dobre razvojne ideje in kdo ima konec koncev kompetentne ekipe, ki bi lahko kasneje vladale in te programe uresničile,« pojasnjuje Damijan. S sorodnimi progresivnimi silami na politični sceni so se zato pripravljeni v tem času tudi povezati, na pomoč jim lahko priskočijo tako programsko kot kadrovsko.

Včeraj so v skladu z napovedmi objavili Programsko platformo za razvojni preboj. Pod sloganom Slovenija – zelena, aktivna in kreativna oaza Evrope predlagajo naslednje ključne ukrepe: 10.000 najemnih stanovanj do leta 2026, tehnološki preboj v gospodarstvu, brezplačni vrtec, odpravo prekarnosti, učinkovito ureditev dolgotrajne oskrbe, skrajšanje čakalnih vrst v zdravstvu, razogljičenje energetike, prometa in industrije do leta 2045, poenostavitve postopkov umeščanja v prostor in pridobivanja dovoljenj, legalizacijo in regulacijo pridelave in uporabe konoplje, povečanje udeležbe delavcev pri dobičku, spodbujanje solastništva zaposlenih in ustanovitev nacionalne letalske družbe.

S strankami se že pogovarjajo

Tvorci programa so se ob tem pripravljeni angažirati kot kandidati za ministre, poslance in strokovne profile levosredinskih strank. »Seveda, pripravljeni smo se angažirati tudi osebno, ne gre pa nam za pozicije. Gre zgolj za to, da imamo zelo bogat bazen strokovnjakov, ki so se, če bo potreba po tem, pripravljeni angažirati pri nalogah upravljanja države,« poudarja Damijan. V zvezi s tem je potrdil, da so že stekli pogovori z več kot tremi strankami. S kom točno, za zdaj ne razkriva, saj da bodo z javnostjo komunicirali, ko bo prišlo do dogovora. Na desnem političnem polu zaradi povsem drugačnih vrednot možnosti za povezovanje ne vidi. Sklep je torej logičen – sinergija se obeta na relaciji koalicije KUL in stranke Roberta Goloba.

V Demokratični alternativi med drugim poudarjajo še podnebno nevtralnost ter energetsko in prehrambeno avtonomnost, večjo vlogo znanosti in umetnosti kot glasnicah prihodnosti družbe ter ugodno poslovno okolje; pri gospodarstvu izpostavljajo tehnološko prestrukturiranje. »Ključni problem slovenskega gospodarstva je, da je tehnološko zelo zastarelo. Smo res izvozno usmerjena država, ampak kot taka zgolj del dobaviteljskih verig velikih multinacionalk, nimamo pa končnih izdelkov. Tehnološko je naše gospodarstvo še vedno tam, kjer je bilo pred 25 leti,« razmišlja Damijan. Poudarja tudi pomen poenostavitve poslovanja in življenja, kot zgled pa navaja Estonijo, kjer je danes po spletu na voljo 99 odstotkov vseh javnopravnih storitev.

Graditi z mrtvimi vlogami varčevalcev

Damijan je za Dnevnik spregovoril še o delu programa, ki naslavlja mlade in ki med drugim govori o dostopnosti stanovanj. Slovenija ima na tem področju velik primanjkljaj, hkrati pa ima ogromen neizkoriščen potencial v obliki mrtvih vlog varčevalcev na bankah. Aktiviranje slednjih lahko bistveno pripomore k reševanju teh problemov. Damijan zato pravi: »Ko gledamo strukturo depozitov na bankah, imajo navadni ljudje po nekaj tisoč oziroma nekaj deset tisoč prihrankov, za katere v bistvu ne dobivajo nobenih obresti. Če jim ponudimo neko atraktivno priložnost, recimo stanovanjske ali infrastrukturne obveznice, ki bodo imele nekaj odstotkov donosa, bodo svoje prihranke tja z veseljem prinesli za pet do deset let, pri čemer imajo prvovrstno jamstvo – državno poroštvo.«