Na to, da dobri koktajli in mešane pijače ne potrebujejo alkohola ter da se lahko kljub uživanju v družbi izognemo posledicam, ki jih prinaša jutro po noči z alkoholom, stavijo tudi v prvi slovenski destilarni brezalkoholnih žganih pijač Vera Spirits s sedežem v ljubljanskem Šentvidu. Potem ko so svojo zbirko odličij z uglednih ocenjevanj nedavno dopolnili še s tremi nagradami publikacije The Spirits Business, letos svojo energijo pospešeno usmerjajo na slovenski trg. Slovencem želijo približati svet kompleksnih okusov in arom, v katerih lahko uživajo brez učinkov in omejitev, ki jih prinaša alkohol.

Žganjekuha brez alkohola

Pot brezalkoholnih žganic se v inovativni destilarni začne s skrbno izbiro kakovostnih lokalnih sestavin – od različnih rastlin do izvirske vode iz Kamniško-Savinjskih Alp. Uporabljajo različne metode pridobivanja arome, odvisno od rastlinskih sestavin in okusa, ki ga poskušajo doseči. Najpomembnejši metodi sta parna destilacija (ekstrakcija) in maceracija (infuzija). Prva je popolna metoda za linijo žganih pijač, pri maceriranju, ki je ključno za linijo aperitivov, se igrajo z različnimi spremenljivkami, kot so čas, temperatura in sestavine, da uravnotežijo okus (grenkoba, sladkost, trpkost, slanost, umami).

Čeprav je proizvodnja podobna kot pri klasičnih žganih pijačah, gre za povsem nove postopke, pri katerih sodelujejo z znanstveniki s področja živilske tehnologije in farmacije. Trenutna ponudba destilarne obsega štiri brezalkoholne destilate, ki so namenjeni mešanju koktajlov, razvili pa so tudi prvi brezalkoholni aperitiv, grenčico, ki jo pijemo kot samostojno pijačo z ledom.

Trezno raziskovanje

Uspešna poslovna pot se je začela pred dvema letoma, ko sta Luka Nagode in Urška Dvoraček za proizvodnjo džina in ruma v Ljubljani odprla destilarno in se pozneje preusmerila v inovativno proizvodnjo samo brezalkoholnih žganih pijač. »Za brezalkoholno pot smo se odločili, ker nam je pomenila izjemno vznemirljiv izziv. Gre namreč za neraziskano področje, polno neizkoriščenega potenciala, kjer si resnično lahko damo duška z eksperimentiranjem. S tem ljudem ponudimo alternativo in pokažemo, da za zabavo, druženje in okusne pijače ne potrebujejo vedno alkohola,« pojasni Luka Nagode.

»Tudi sicer se med pivci alkoholnih pijač v zadnjem času krepi trend zmernejšega pitja ter tako imenovanega treznega raziskovanja (sober curiosity), v skladu z bolj zdravim življenjskim slogom pa je poudarek namenjen uživanju v okusih, in ne pitju s ciljem opitosti. To dejstvo podpirajo številne tuje raziskave in napovedi svetovnih smernic, navsezadnje pa tudi podatki najstarejšega ocenjevanja vin in žganih pijač International Wine & Spirit Competition (IWSC). Ti namreč kažejo, da je število prijav v kategoriji brezalkoholnih pijač in pijač z nizko vsebnostjo alkohola lani zraslo za skoraj 400 odstotkov v primerjavi z letom prej,« razloži sogovornik.

Prav na zadnjem ocenjevanju IWSC je destilarna Vera Spirits v hudi konkurenci osvojila tri medalje, odličja so lani osvojili tudi na ameriškem ocenjevanju Beverage Tasting Institute in južnoafriškem ocenjevanju Aurora International Taste. Letos so zmagoslavno začeli s tremi nagradami The Spirit Business, saj so prejeli zlato medaljo za aperitivø classicø in srebrni medalji za aperitivø herbal in aromaticø.