Sergej Lavrov je v današnjem pogovoru z vodji štirih ruskih radijskih postaj naslovil ukrajinski konflikt. Dejal je, da si Rusija vojne ne želi, a hkrati opozoril, da Moskva ne bo dopustila, da bi bili njeni interesi prezrti.

Njegove pripombe prihajajo, potem ko so se ZDA in Nato odzvale na varnostne zahteve, ki jih je v zameno za zmanjšanje napetosti v zvezi z Ukrajino predlagala Rusija, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Zahteve so vključevale prepoved vstopa Ukrajine v Nato in prepoved novih vojaških oporišč v nekdanjih sovjetskih državah.

Rusija je že v četrtek dejala, da njenih pogledov v odgovoru, ki ga je prejela, niso upoštevali, vendar ni izključila nadaljnjih pogovorov. Lavrov je pri tem dodal, da je ameriški odgovor vseboval »zrna racionalnosti« glede sekundarnih vprašanj. Odgovor ZDA je bil po njegovih besedah skorajda primer diplomatske korektnosti, medtem ko je bil odgovor Nata zelo »idealiziran«. »Malo me je bilo sram za ljudi, ki so napisali ta besedila,« je dejal Lavrov.

Lavrov: Če pogovori ne bodo prinesli rezultatov, bomo ukrepali

Lavrov je ob tem pozval Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), naj Moskvi odgovori na vprašanja o varnosti v Evropi in dodal, da danes načrtuje telefonski pogovor z nemško zunanjo ministrico Annaleno Baerbock, poroča dpa.

Rusija si namreč želi, da zunanji ministri Ovseja pojasnijo načelo »nedeljive varnosti« v Evropi. Z vidika Moskve to pomeni, da država, kot je Ukrajina, ne sme krepiti svoje varnosti na račun interesov druge države, to je Rusije.

Rusija meni, da jo z deli Ukrajine povezuje večstoletna zgodovina, in kritizira dejstvo, da sta ZDA in Nato razglasili to državo za svoje vplivno območje, ne da bi pri tem upoštevali interese Moskve. »Če naši poskusi, da bi se dogovorili o vzajemno sprejemljivih načelih zagotavljanja varnosti v Evropi, ne bodo prinesli rezultatov, bomo ukrepali,« je dejal Lavrov.

V svojem govoru je prav tako opozoril, da bi bila uvedba nadaljnjih zahodnih sankcij, kot so osebni ukrepi proti predsedniku Vladimirju Putinu in izključitev Rusije iz plačilnega sistema Swift, enakovredna prekinitvi vezi z Rusijo.