Robert Golob je bil na kongresu – potekal je za zaprtimi vrati – stranke Z.Dej, ki so jo pred odločanjem o predsedniku stranke preimenovali v Gibanje Svoboda, kot edini kandidat izvoljen za predsednika stranke. Na kongresu na daljavo je odločalo 169 delegatov in odločitev je bila soglasna. Golob je za podpredsednico stranke predlagal nekdanjo sodnico Urško Klakočar Zupančič, za generalnega sekretarja stranke pa je bil imenovan Golobov tesni sodelavec na Gen-I in nekdanji župan Nove Gorice Matej Arčon.

Urška Klakočar Zupančič podpredsednica

Robert Golob je po predstavitvi najožje ekipe pojasnil, da predstavlja ime stranke Gibanje Svoboda politično platformo, s katero vabijo vse k sodelovanju, ki se jim želijo pridružiti. Za kako odprto vabilo gre, se bo izkazalo v prihodnjih dneh, saj so vsaj v strankah LIDE in DeSUS izkazali interes za tesnejše sodelovanje.

Programska agenda ostaja podobna kot doslej v stranki Z.Dej, ki jo je pred slabim letom ustanovil Jure Leben, nato pa pred kongresom odstopil z mesta predsednika stranke, da je sprostil mesto Golobu. »Podnebna agenda ostaja na prvem mestu, ker je pomembna za prihodnost naših otrok in ker je na prvem mestu v mojem srcu. Na drugem mestu je zdravstvena kriza in zdravstvo na sploh, tretja ključna točka, ki jo je potrdil kongres, je medgeneracijski dialog, da poskrbimo za mlade in dostojno starost upokojencev. Te tri točke so osnovna os političnega programa, s katerim nameravamo nagovarjati naše podpornike in simpatizerje,« je predstavil Golob osnovne smernice delovanja stranke Gibanje Svoboda.

Podpredsednica Urška Klakočar Zupančič ga je dopolnila z izjavo, da bo prenovljena stranka poleg podnebne agende zagovarjala svobodo, demokracijo in vzpostavitev pravne države. Uvrstitev nekdanje sodnice na mesto podpredsednice stranke je zanimiv izbor Roberta Goloba, ker sta pod aktualno vlado doživela podobno usodo. Urška Klakočar Zupančič je zaslovela pred več kot letom dni, ko je na zasebni strani na facebooku zapisala, da je predsednik vlade Janez Janša veliki diktator in da bo doba janšizma nekoč le še bridek spomin. Zapis je prišel na uho Vinku Gorenaku, državnemu sekretarju v kabinetu predsednika vlade Janeza Janše, ki ga je poobjavil v svojem blogu. Temu je sledil medijski pogrom proti sodnici, zaradi česar so ji odvzeli vodenje oddelka za etažno lastnino. Sama je nato pustila službo na sodišču in vložila tožbo proti Gorenaku, a sta se jeseni poravnala. Klakočar-Zupančičeva je odziv oblasti na njene izjave primerjala s procesi proti močnim ženskam, čarovnicam, na to temo pa je lani tudi izdala zgodovinski roman.

Janša: Golob popravni izpit Jankovića

Golob je napovedal, da se bo prihodnji teden odzval na vabilo koalicije strank KUL. »V strankah koalicije KUL vidimo naravnega zaveznika, ker verjamemo, da če želimo doseči svobodo, kar je naš ključni cilj, moramo sodelovati z vsemi, ki delijo iste vrednote. Te pa so sodelovanje, spoštovanje in solidarnost, zagotovo pa ne sovraštvo. Zato se bomo pogovarjali z vsemi. Vabilo razumemo kot čast, ker nas očitno dojemajo kot resne sogovornike,« je dejal Golob. Ali bo stranka Gibanje Svoboda postala peti člen koalicije KUL, pa je po Golobovem mnenju še prezgodaj govoriti.

Novi predsednik stranke z velikimi ambicijami se je odzval tudi na izjave predsednika vlade Janeza Janše v Brežicah. Predsednik SDS je namreč dejal, da predstavlja Golob popravni izpit Zorana Jankovića (Robert Golob je bil pred desetimi leti podpredsednik Pozitivne Slovenije). »Če uporabim besede, ki jih je izrekel gospod Golob, potem ko jim ni uspelo s kraljico, poskušajo s skakačem in očitno jim zmanjkuje figur na šahovnici. Kaže pa, da je tisti, ki upravlja šahovnico, dal navodilo,« je izjavil Janša. Golob se je na Janševo zbadljivko odzval odločno. »Ljudje imajo dovolj prepirov v politiki. Nihče izmed nas ne vstopa v politiko, da bi ta prepir nadaljeval. V politiko gremo, ker verjamemo, da je treba Slovencem in Slovenkam ponuditi boljšo prihodnost. Kaj si ljudje mislijo o nas, bodo presodili volilci,« je dejal Golob.