»Slogan januarskega srečanja je odgovornost za prihodnost. Odgovornost je ena temeljnih vrednot Združenja Manager in smo jo letos postavili v središče, še posebno zato, ker smo tudi v supervolilnem letu, v katerem se želimo kot predstavniki velikega dela družbe, slovenskega gospodarstva odgovorno pogovarjati o naši prihodnosti,« je v uvodu pogovora s predstavniki štirih političnih strank, poudarila izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič.

Marko Pogačnik, predstavnik SDS, je na poti do konkurenčne Slovenije izpostavil davčno reformo in reformo trga dela v smeri večje fleksibilnosti. Tanja Fajon, predsednica SD, je poudarila tri področja, ki jih v stranki vidijo kot pomembne za slovensko gospodarstvo: spodbujanje inovativnosti, globalne ambicije in družbene odgovornosti. Matej Tonin, predsednik NSi, pa konkurenčnost gospodarstva, demografske izzive in vzpostavitev dostopnega javnega zdravstva. Alenka Bratušek, predsednica SAB, je predstavila vizijo Slovenije, ki je energetsko, prehransko in finančno neodvisna ter v kateri delujejo neodvisni mediji.

Trajnostno voditeljstvo ostaja v središču delovanja Združenja Manager

Pred januarskim srečanjem so člani upravnega odbora potrdili rotacijo v vodstvu združenja. Predsedniško vlogo je prevzel Andrej Božič, Medeja Lončar, ki je ob Siemensu v Sloveniji in na Hrvaškem prevzela tudi vodenje Siemensa v Srbiji, pa bo svoje delo nadaljevala kot podpredsednica. Skrajšanje predsedniškega mandata in trajnostni model rotacije predsedniške vloge je korak k ciljni preobrazbi in vzpostavitvi agilnejše upravljavske in vodstvene strukture združenja. Mandat predsednika Združenja Manager prevzema Božič, ki v središče delovanja združenja še naprej postavlja trajnostno voditeljstvo. Ob tej priložnosti je Božič še posebej izpostavil in čestital dosežku Lončarjeve: »Prevzem vodenja še tretjega podjetja je vreden občudovanja, ker je dosežek narejen v sredini, ki je še vedno pretežno moška.«

Lončarjeva pa je v nagovoru zbranim izpostavila nosilno misel Združenja Manager v letu 2022, ki je odgovornost: »Živimo v novi normali. Ne le mi, temveč cel svet. Prešli smo v obdobje, ko se krize ne bodo več zaključevale. Sledile bodo ena drugi, napovedujejo, in tega se bomo morali navaditi. Velika odgovornost je zato na nas, menedžerjih. Ne le da bomo na nove okoliščine pripravili sebe in vodili še bolj čuječe. Odgovorni smo za ljudi, ki jih vodimo. Zdaj moramo biti, še bolj kot prej, njihov svetilnik. Jih podpreti, da se lažje in dovolj hitro prilagodijo novi, nemirni normalnosti.«

Podeljene nagrade Združenja Manager

Na januarskem srečanju so v nadaljevanju razglasili mladega menedžerja 2021. To je postal Miha Senčar, ki je od januarja 2013 direktor komerciale v družinskem podjetju Tenzor, kjer je tudi solastnik. Ponosen je, da kot predstavnik druge generacije nadaljuje vizijo trajnostnega družinskega podjetja in da mu je uspel preskok v verigi vrednosti – podjetje se je iz integratorja na področju tehničnega varovanja razvilo v izvajalca, ki ponuja celovite storitve na področju integracije sistemov električnih inštalacij (svetovanje, projektiranje, razvoj, dobava, izvedba, servis in vzdrževanje), ob tem pa je razvilo tudi lastni IoT platformi za integracijo. Senčar je bil ob razglasitvi hvaležen in presenečen: »Ogromno je še stvari, ki se jih moram naučiti. Ta nagrada je za vse sodelavce, ki v sedmih državah živijo to našo trajnostno vizijo, to je njihova nagrada.«

Priznanje za življenjsko delo na področju menedžmenta za leto 2021 je prejel Igor Mervič. Družbo Spar Slovenija je kot generalni direktor vodil do konca leta 2020, danes pa je član njenega nadzornega sveta in svetovalec koncerna. Spar je pod njegovim vodstvom postal trgovec z drugim najvišjim tržnim deležem v Sloveniji in tretjim v skupini - za Sparom v Avstriji in Južni Afriki. Vodenje Spara je prevzel leta 1992, ko je imel v Sloveniji le štiri trgovine, danes ima 111 poslovalnic, devet restavracij, 21 trgovin Spar partner ter spletno trgovino, lastno pekarno in distribucijski center. Število zaposlenih se je v 28 letih okrepilo za 40-krat, s 120 na 4877. Družba je leto 2020 zaključila z 827 milijoni evrov prihodkov ob 10-odstotni donosnosti kapitala, ob tem pa je v prvem koronskem letu povečala tudi svoj tržni delež. Od leta 2004 je več kot podvojila prihodke, dobiček pa se je z 8,5 milijona evrov v letu 2004 povišal na največ 18,4 milijona evrov v letu 2013, v letu 2020 je znašal 10,5 milijona evrov. Mervič je ves čas vodenja podjetja postavljal trende v panogi in se podpisal pod številne uspešne ter družbeno odgovorne projekte, pri čemer v Združenju Manager med drugim izpostavljajo projekt Štartaj Slovenija.

Priznanje artemida je letos pripadlo Aniti Stojčevski, ki od decembra 2019 vodi SKB banko, kjer je leta 1995 kot skrbnica malih in srednjih podjetij svojo kariero tudi začela. Leta 2001 je prevzela prvo vodstveno funkcijo, zanjo najbolj prelomni pa sta bili leti 2009, ko so ji kot prvi ženski v SKB banki zaupali vodenje največje divizije komercialno upravljanje, in leta 2019, ko jo je nov lastnik banke, Skupina OTP, imenovala za glavno izvršno direktorico in članico upravnega odbora SKB banke. Skupina SKB, v kateri so SKB banka, SKB Leasing in SKB Leasing Select, je imela v letu 2020 122,7 milijona evrov čistih prihodkov in 34,9 milijona čistega dobička, v prvih devetih mesecih lanskega leta pa 91,3 milijona evrov čistih prihodkov in 34,7 milijona čistega dobička. Skupina ima več kot 900 zaposlenih in stremi k raznolikosti ter uravnoteženosti na vseh ravneh; med drugim ima v upravnem odboru 57 odstotkov menedžerk.