Precej nezadovoljni so se ob policijskem traku sredi barjanske ravnine na Igu obračali sprehajalci, ki sobotne dopoldneve radi preživljajo v naravi. Z načrtovane poti so morali skreniti zaradi balonarske nesreče, ki se je med Igom in Škofljico pripetila včeraj nekaj čez deseto uro dopoldne. Iz smeri Avstrije sta namreč priletela dva balona, en je na Ljubljanskem barju strmoglavil, drugi zasilno pristal. Na kraju nesreče so posredovali gasilci, ki so poskrbeli, da ni prišlo do požara ali eksplozije, ter več reševalnih ekip, tudi helikopterska medicinska pomoč. Poškodovane so bile štiri osebe, trije državljani Belgije in en državljan Slovenije, ki jih je ob trdem pristanku balona pometalo iz košare.

Bo potrebna operacija?

»Vse poškodovane so s kraja nesreče prepeljali v klinični center, po do sedaj zbranih obvestilih pa njihovo življenje ni ogroženo,« je dejal Tomaž Tomaževic s Policijske uprave Ljubljana. Med poškodovanimi so bili trije državljani Belgije, 55-letni pilot in potnici, stari 28 in 54 let, ter 67-letni pomožni pilot, slovenski državljan. Enega od njih so še isti dan odpustili iz bolnišnice, ostale tri pa hospitalizirali, je potrdil nadzorni travmatolog iz UKC Ljubljana Franc Štefanič. Najtežje poškodovan je eden od moških, utrpel je poškodbe glave in prsnega koša, zato so ga sprejeli na intenzivni oddelek. Dva od ponesrečenih sta si poškodovala hrbtenico, eden še vretenca. Ali bo potrebna operacija, se zdravniki še niso odločili.

»Kakšna neumnost! Kdo bi v takem vremenu sploh šel v zrak? Sploh, ko se tokovi in veter tako hitro spreminjajo,« je z glavo zmajal starejši gospod na sprehodu po Barju. Prepričan je, da je bilo ravno vreme krivo za nesrečo. Podobno ocenjujejo tudi poznavalci, a uradne potrditve vzroka še ni. Vendarle so bili najverjetneje krivi močnejši sunki vetra. Belgijski pilot je zanikal domnevne težave z gorilnikom, o čemer so po spletu zakrožile informacije. Več podrobnosti bo znanih po zaključeni preiskavi. Skupina belgijskih državljanov, ki je k nam pripotovala iz Avstrije, je sprva z balonom želela poleteti nad Bledom, a so jim zaradi močnega vetra v višjih legah to odsvetovali ter jih preusmerili na Ljubljansko barje. Balona sta na enourni polet poletela iz okolice Bistre. »Leteli so čez Barje, kjer so imeli namen pristati. Opozorili smo jih, naj računajo na vetrovni pristanek,« je za Dnevnik pojasnil Grega Trček iz Balonarskega centra Barje. Balona sta manevrirala belgijska inštruktorja, nobeden od njiju ni bil začetnik. »Vetroven pristanek je za pilota seveda zahtevnejši,« je še pristavil.

Leta 2012 šest mrtvih

Ker so prva poročila govorila o šestih poškodovanih, so reševalci aktivirali tudi načrt za velike nesreče, je pojasnil vodja izmene na reševalni postaji UKC LJ Robert Sobol. Ob prihodu na kraj nesreče in pregledu stanja pa so načrt preklicali. Sobotna nesreča je bila po njegovih navedbah bistveno manjših razsežnosti kot najhujša in najbolj tragična pri nas avgusta 2012, v kateri je prav tako na Barju umrlo šest oseb. Balon, ki je ob strmoglavljenju tudi zagorel, je takrat vzletel kljub nestanovitnemu vremenu in napovedi neviht. Seveda je tragedija močno prizadela balonarsko dejavnost, številni balonarji pa se bojijo, da se bo zgodba zdaj ponovila. Uprava RS za civilno letalstvo je zaradi pomanjkljive regulacije dejavnosti nekaj dni po nesreči začasno prepovedala komercialne lete toplozračnih balonov, nato pa precej zaostrila pravila. Zaradi izgube prihodka so se mnogi takrat nehali ukvarjati z balonarstvom, tisti vztrajnejši pa so zvišali cene in se soočili z drastičnim upadom prometa.