Startup DTs HUB sta ustanovila paraolimpijec Darko Đurić in športni terapevt Grega Nahtigal, ki sta sodelovala, ko je Đurić še plaval. »Leta 2020 sem zaključil športno kariero. Darko me je takrat poklical in mi predstavil nov projekt,« pojasnjuje Nahtigal. »Začela sva razvijati platformo, ki bi bila namenjena ponudnikom storitev za obravnavo športnikov. Ko sva bila sprejeta v predinkubacijski program Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja in se prijavila na hekatlon, pa sva dobila odziv, da so večje potrebe po tovrstnih storitvah v fizioterapiji oziroma zdravstvu. Tako sva predstavila interno rešitev, ki sva jo hotela integrirati v platformo, in nastala je platforma FroomCare za fizioterapevte. S to idejo sva na hekatlonu tudi zmagala.«

Personalizirana vadba doma

Svojo rešitev sta soustanovitelja podjetja predstavila na evropskem razpisu za inovacije na področju zdravstva EIT Health, ki inovativnim startupom in podjetjem iz sektorja zdravstva ponuja nepovratno finančno podporo. Po točkovanju sta pristala na drugem mestu in prejela finančno pomoč, uspešna pa sta bila tudi na razpisu P2 Slovenskega podjetniškega sklada. Za zagon projekta, ki digitalizira in poenostavlja postopek rehabilitacije, sta zbrala skupno 135.000 evrov, kar je bilo dovolj za začetek, poudari Đurić, saj je razvoj v zdravstvenem sektorju, ko je v ozadju strokovna vsebina, dolgotrajen in precej dražji. »Takrat se je začelo trdo delo, pri čemer Grega vodi celoten projekt, za katerim stojita strokovna skupina fizioterapevtov pod vodstvom dr. Eve Uršej, ki za platformo sestavlja strokovne vsebine, in razvijalec programske opreme, sam pa sem prevzel funkcijo direktorja in sem odgovoren za marketing in prodajo. V enem letu je nastal ogromen projekt z desetimi, petnajstimi ljudmi.«

Poslovni model platforme FroomCare je, da fizioterapevt dobi pristop do neke oblike kanala youtube za fizioterapevte z naročnino. Z inovativnim iskalnikom in s pomočjo mednarodne ICD-kode (International Code of Diseases) lahko v samo eni minuti sestavi vadbo za svojega pacienta. »Recimo, če ima nekdo težave s sindromom karpalnega kanala, fizioterapevt to vpiše v iskalnik, naš program pa takoj sestavi vadbo, ki je primerna za ta tip diagnoze,« pove Darko Đurić. »Potem jo posreduje pacientu, ta pa v domačem okolju nadgradi rehabilitacijo. To se pravi, tisto, kar sta delala s fizioterapevtom, doma nadgradi z vadbo, da je izplen rehabilitacije veliko boljši oziroma da se zmanjša možnost kroničnih ponovitev. Pridobili smo že prve uporabnike, ki čakajo, da bodo lahko v kratkem začeli preizkušati programsko opremo.«

Covidni terapevtski program

Platforma FroomCare ponuja tudi program za zasebne uporabnike. Gre za tako imenovani covidni terapevtski program, kot so ga poimenovali v podjetju, ki je mednarodno standardiziran program za respiratorno fizioterapijo z nekaj dodanimi vajami, ki olajšajo simptome dolgoročnega covida oziroma postcovidnega sindroma. Program za respiratorno fizioterapijo trenutno uporablja 250 zasebnih uporabnikov in je učinkovit, predstavi Đurić na primeru posameznika, ki se mu je kapaciteta pljuč po prebolelem covidu z rednimi vajami v mesecu dni izboljšala za petnajst odstotkov. »Delamo pa tudi na preventivnih programih, ki jih bodo lahko uporabljali posamezniki. Ena naslednjih stopenj, pri čemer je potrebnega veliko usklajevanja s stroko, je sama obravnava, to so pametni vprašalniki, ki te vodijo skozi postopek – poveš, kaj te muči, na koncu dobiš odgovor, ali je tvoja težava primerna za klinično obravnavo, torej da moraš k zdravniku oziroma fizioterapevtu, ali je dovolj vadba v domačem okolju.«

Podjetje bo platformo nadgrajevalo glede na odziv prvih plačljivih uporabnikov, pri čemer se ne vidijo v smeri splošnih aplikacij ali rešitev za fitnes, ampak v zdravstvu oziroma stroki, kjer lahko res pomagajo ljudem s težavami. »Naša želja je, da bi v prihodnosti naše digitalne rešitve postale del javnega zdravstva, ker ne želimo biti ekskluzivni samo za tiste, ki lahko veliko plačajo, ampak želimo pomagati čim več ljudem,« sklene Darko Đurić in pripomni, da je napredek podjetja plod sodelovanja veliko ljudi, ne samo njiju z Gregom. »V Ljubljanskem univerzitetnem inkubatorju in Tehnološkem parku Ljubljana smo dobili ogromno podpore in imamo odlične mentorje, ki nam pomagajo in nas vodijo.«