Polemike o ločitvi politike od športa so svojevrstna globalna stalnica, v zadnjih mesecih denimo posebno aktualna zaradi diplomatskega bojkota februarskih zimskih olimpijskih iger v Pekingu, ki so ga napovedale nekatere države. In tako so tudi zapleti, povezani s prihodom srbskega teniškega igralca Novaka Đokovića v Avstralijo na turnir velike četverice v Melbournu, spodbudili kritike o političnem ozadju. Potem ko je obtičal na mejnem pregledu v Melbournu, ker ni jasno, ali izpolnjuje vse protikoronske pogoje za vstop v državo, o političnih pritiskih govori njegova družina, posebej neposreden je bil predsednik srbske skupščine Ivica Dačić. Za TV Pink je dejal, da se primer Đokovića »zlorablja v politične namene« v času, ko je politični položaj v Avstraliji »politično nestabilen, saj vsi lovijo čim višjo podporo javnosti«.

Najsi je v teh trditvah kaj več ali kaj manj od zrna resnice, očitno letijo na to, da je Avstralija letos v volilnem letu (tako kot tudi Srbija). Na volitvah se bo desnosredinski premier Scott Morrison potegoval za četrti zaporedni mandat svoje stranke. Morrison vodi desnosredinsko liberalno-nacionalno koalicijo, že desetletja trdno navezo njegove Liberalne stranke in Nacionalne stranke, ki jo vodi podpredsednik vlade Barnaby Joice.

Avstralija ima le dve res močni stranki. Edina prava tekmica liberalno-nacionalne koalicije je levosredinska Laburistična stranka, na čelu katere je Anthony Albanese. Ankete napovedujejo tesen izid na volitvah, ki bodo najkasneje 21. maja, trenutno pa dajejo prednost laburistom, ki so bili na oblasti nazadnje v mandatu 2010–2013 na čelu manjšinske vlade (prednost so jim ankete sicer dajale tudi pred zadnjimi volitvami leta 2019 in se zmotile).

Nadzor na mejah je vedno pomembna tema

Večina volilcev pravi, da bi Morrisona kot osebnost še vedno raje videla na čelu vlade kot Albaneseja. Po drugi strani pa je vladajoča stranka izgubila precej podpore zaradi ravnanja ob epidemiji, težav s testiranjem in cepljenjem, upada zaupanja v njeno vodenje gospodarstva, zdravstva in boja proti podnebnim spremembam, tudi zaradi odziva na katastrofalne požare v letih 2019–2020. Več zaupanja kot opozicija ima Morrisonova stranka pri vprašanjih financ, varnosti in nadzora na mejah. Slednje pa je v Avstraliji vedno velika tema. Leta 2013 je denimo liberalec Tony Abbott zmagal z obljubo, da bo ustavil prihod čolnov z migranti, ki so takrat v velikem številu prihajali iz Indonezije. »Red je red«, »Pravila so enaka za vse«, »Zvezna vlada je odgovorna za nadzor meje«, je tako zdaj dejal Morrison v primeru Đokovića.

Številki ena svetovnega tenisa je medicinsko izjemo za vstop v Avstralijo brez cepljenja potrdila država Viktorija, kjer so tradicionalno močnejši laburisti. Izjemo sta odobrila dva neodvisna zdravstvena odbora, eden od države Viktorija, eden od organizatorjev turnirja, oba pa naj bi sprejela enako odločitev, ne da bi vedela, kdo je prosilec. Morrison je to izjemo sprva sprejel in dejal, da bodo odločitev Viktorije spoštovali, nato pa po kritikah javnosti obrnil ploščo. Avstralci so se namreč na podeljeno izjemo Đokoviću na splošno odzvali kritično posebno zato, ker so bili sami deležni velikih omejitev gibanja med pandemijo. V Melbournu je denimo od vseh mest na svetu skupno najdlje veljala ustavitev javnega življenja. Spremembi premierjevega stališča pa je sledilo še podajanje vročega kostanja med zvezno desnosredinsko vlado in levosredinsko v Viktoriji, ki je Morrisonu odvrnila, da so na koncu zvezni organi tisti, ki nekomu izdajo vizum ali pa mu ga ne. ba