Poslanci so po vroči razpravi s 46 glasovi za in 42 proti potrdili vladni predlog novega protikoronskega zakona, s katerim želijo omiliti zdravstvene in finančne posledice epidemije novega koronavirusa. V PKP 10 za varovanje zdravja ter pomoč podjetjem in posameznikom država po prvih ocenah namenja približno 280 milijonov evrov. Podaljšali so rok za koriščenje neizrabljenega lanskega dopusta in turističnih bonov ter uvedli odškodninsko odgovornost v primeru hujših neželenih učinkov po cepljenju.

Državni zbor je poleg tega potrdil številne solidarnostne dodatke. Med najbolj spornimi ukrepi je sicer začasno zvišanje najvišjega plačnega razreda za zdravnike in zobozdravnike s 57. na 63. plačni razred, zaradi česar je opozicija pred tem že obstruirala sejo odbora za finance.

Med plačnim sistemom in finančnimi bombončki

Vroče je bilo tudi danes. »Takšna sprememba, ki posega v sistem plač v javnem sektorju, se nikakor ne more sprejemati v interventnem zakonu,« je dejala Andreja Zabret (LMŠ) in opozorila, da se bodo plače zvišale le določeni skupini zdravnikov, medtem ko se na mlade zdravnike pozablja. Da gre za rušenje plačnega sistema, se je strinjala tudi Alenka Bratušek (SAB). Za vse druge javne uslužbence namreč finančni strop ostaja pri 57. plačnem razredu. Dejan Židan (SD) se je v luči tega vprašal: »Zakaj že imamo zdravstveni sistem? Da zagotavljamo vedno višje plače vedno večjemu številu zdravstvenih delavcev ali zato, da bolnim ljudem omogočimo zdravljenje?« Še bolj oster je bil poslanec Levice Miha Kordiš, ki je koaliciji oponesel, ali »se res mudi, da bo zdravnik, ki že zdaj dobiva 15.000 evrov plače, dobil še tisoč evrov več«.

Kordiš je ob tem še poudaril, da je pred poslanci že deseti protikoronski paket, namesto da bi bile podlage za vodenje epidemije rešene že na začetku in nato veljale do konca zdravstvene krize. »Tako pa imamo vsakih nekaj mesecev na mizi državnega zbora zmazek za zmazkom, v katerem se množijo bombončki za privilegirance ter šikaniranje teh ali onih skupin državljank in državljanov.« Nepovezana poslanka Janja Sluga pa je opozorila, da vladajoči znova niso zbrali poguma, da bi namesto selektivnega dviga plač odprli socialni dialog z zdravniki, zobozdravniki, medicinskimi sestrami, negovalci in drugimi zdravstvenimi delavci ter na tak način uredili zadevo, kot pritiče demokratični državi.

Dodatki za najranljivejše

Moniki Gregorčič iz poslanske skupine SMC se je medtem nasprotovanje opozicije zdelo nerazumljivo in v nasprotju s solidarnostnim načelom pomoči potrebnim družbenim skupinam. »Ključno sporočilo je, da PKP 10 prinaša pomoč za okrog 300.000 najbolj ranljivih,« je dejal Jožef Horvat (NSi). Zakon tako med drugim predvideva enkraten solidarnostni dodatek za upokojence in starejše. Tisti, ki prejemajo manj kot 510 evrov pokojnine, bodo prejeli 300 evrov dodatka, upokojenci s pokojnino do 612 evrov 230 evrov, tisti, ki prejemajo pokojnino do 714 evrov, pa bodo prejeli 130 evrov. V opoziciji so bili sicer kritični do po njihovem mnenju arbitrarno postavljenih mej za višino dodatkov. Dodatek 150 evrov je sicer po sprejetju ukrepov predviden tudi za invalide, vojne veterane in kmete, ki so starejši od 65 let in imajo manj kot 591 evrov prihodkov. Plačilo oziroma dodatek je predviden še za pripadnike civilne zaščite ter dijake in študente, ki prostovoljno pomagajo v zdravstvenih ustanovah.

Odškodnine za hude zaplete po cepljenju

Ena od novosti med danes sprejetimi ukrepi je tudi povračilo škode za primere zdravstvenih zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19. »Čeprav je cepljenje najbolj varen in učinkovit preventivni ukrep v boju proti covidu-19, lahko v redkih primerih pride do resnih neželenih učinkov, zato se uvaja odškodninska odgovornost,« je pojasnil finančni minister Andrej Šircelj. Na področju gospodarstva se do konca leta 2022 podaljšuje veljavnost interventnega zakona za odpravo ovir pri izvedbi pomembnih investicij za zagon gospodarstva po epidemiji. Proračun bo delodajalcem kril stroške hitrih testov v višini 92 evrov na delavca, pri čemer bo lahko podjetje zaprosilo za povračilo za obdobje od 8. novembra do konca januarja prihodnje leto. Podaljšuje se tudi možnost koriščenja do tri dni bolniškega dopusta brez obiska zdravnika.