Mesto Philadelphia je z letošnjimi 535 umori ob 1,5 milijona prebivalcev preseglo žalostni rekord iz leta 1990 ter prehitelo največji ameriški mesti, New York in Los Angeles. Glavni razlogi so revščina, pomanjkljiv izobraževalni sistem in pereča stanovanjska problematika, je za AFP pojasnila predstavnica organizacije Mothers in Charge, ki se med drugim ukvarja s podporo žrtvam nasilja.

V prestolnici ZDA Washington so po podatkih AFP letos zabeležili najmanj 211 umorov, v Chicagu pa več kot 800 - največ od leta 1994. Tam je večina umorov posledica uličnih spopadov med rivalskimi združbami, večina žrtev pa je Afroameričanov. Pogosto so nedolžne žrtve otroci. Tudi v srednje velikih mestih, kot so Richmond, Portland in Albuquerque, beležijo rekordno število umorov.

Zaradi pandemije so morale svoje dejavnosti omejiti številne organizacije, ki se borijo proti nasilju in nudijo podporo žrtvam umorov, kar lahko vodi v še dodatno poslabšanje razmer, navaja AFP. Izpostavlja tudi izjavo upokojenega policista Davida Thomasa, ki meni, da je za porast umorov kriva jeza ljudi, ki je še posebej očitna pri pripadnikih rasnih manjšin, saj se njihovi prepiri na družbenih omrežjih pogosto končajo s streljanjem.

Visok porast prodaje orožja od začetka pandemije

Številni kriminalistični strokovnjaki, med njimi Jeff Asher, pa za porast števila umorov krivijo nadpovprečno visoko prodajo orožja od začetka pandemije. Po podatkih svetovalne agencije Small Arms Analytics & Forecasting je prodaja orožja v ZDA leta 2020 dosegla rekord s skoraj 23 milijoni prodanih kosov, letos bi se naj to število gibalo okoli 20 milijonov.

Ameriška policija je po poročanju AFP lani razrešila manj kot polovico prijavljenih nasilnih zločinov, zato se je v liberalnem delu politike pojavila pobuda za zmanjšanje njenega financiranja. Sredstva bi bila namesto policiji namenjena socialnim programom, ki se ukvarjajo z vzroki nasilja.

Asher je za AFP ocenil, da bi morala policija rešiti več umorov, da bi si povrnila zaupanje lokalnih skupnosti, ki je še posebej upadlo po odmevnem umoru temnopoltega Georgea Floyda maja lani.