Mateja Udovč, ki je včeraj prestopila iz stranke Konkretno v stranko Naša dežela, ki jo vodi nekdanja ministrica in nekdanja predsednica stranke DeSUS Aleksandra Pivec, je danes pojasnila razloge za svojo odločitev. Kot je dejala, »se stvari v človeku nabirajo in ker vidiš, da pot ne gre v isto smer, kot smo si jo zastavili, jaz vidim rešitev, da je bolje, da se na eni točki odmaknem«. Ob tem je poudarila, da to ne pomeni, da stranka, v kateri je delovala doslej, dela slabo. Po njenih besedah je s SMC do zdaj korektno sodelovala in upa, da bo tako tudi v prihodnje. Kot poslanka stranke SMC sicer ni bila posebej opazna, v središču pozornosti pa se je za kratek čas znašla nedavno, ko je bila pobudnica referenduma o ustanovitvi občine Golnik.

Prestop ne pomeni, da je Naša dežela po novem parlamentarna stranka

Udovčeva je danes zatrdila, da so njene vrednote delati z ljudmi, kar je prepoznavala v zunajparlamentarni stranki Naša dežela, ki jo vodi Aleksandra Pivec. Slednja je danes poudarila, da prestop ni povezan z željo, da bi postali parlamentarna stranka. Torej ne gre za iskanje poslancev, ki bi jim s svojim podpisi omogočili nastop na državnozborskih volitvah, a da so v stranki dobrodošli poslanci, ki bi se morebiti našli v vrednotah in načinu dela stranke.

Po prestopu poslanke so se namreč nekateri spraševali, ali to pomeni, da je stranka Naša dežela po novem parlamentarna stranka. Pivec pravi, da pri prestopu »ni šlo za nikakršne špekulacije, saj vsi vemo, kakšni so postopki in zakonodaja«. Zakon določa, da so parlamentarne tiste stranke, ki so na zadnjih državnozborskih volitvah dobile najmanj štiri odstotke glasov. Status strank se tako ne spreminja s prestopi poslancev.

Stranka Naša dežela na volitve samostojno, morebitnega sodelovanja ne zavračajo

Aleksandra Pivec poudarja, da je stranka pripravljena na državnozborske volitve in se bo nanje podala samostojno. Ob tem ne zavračajo morebitnega pred- ali povolilnega sodelovanja. Zgolj predvolilno povezovanje, ki bi strankam omogočilo prestop parlamentarnega praga, pa ocenjuje kot nesmiselno.

Po njenih besedah so tudi že izbrali kandidate, ki se bodo za sedež v parlamentu potegovali v posameznih volilnih okrajih. Ob tem poudarja, da se bo stranka na volitve podala samostojno, a da so se o sodelovanju po volitvah pripravljeni pogovarjati z vsemi, ki bodo za to izkazali interes. Prepričana je namreč, da v Sloveniji primanjkuje »volje po pogovoru in sodelovanju, spoštovanju različnih mnenj, tudi različnih ideoloških pripadnosti«. Zato kot nekorektno ocenjuje, da bi stranka zavrnila pogovore s tistimi, ki jih k temu povabijo, tudi z zavezništvom za politično sredino. Pozdravlja povezovanje sredinskih strank in oblikovanje močnega sredinskega zavezništva, ki bi po njenih besedah predstavljalo alternativo tako levemu kot desnemu ideološkemu političnemu polu. »Nikakor pa ne pozdravljam pragmatičnega preračunavanja, kalkuliranja, kjer bi se povezali zgolj zato, da prestopimo parlamentarni prag,« je zatrdila.

Stranka po njenih besedah trenutno šteje nekaj več kot 2000 članov, za zdaj so ustanovili 80 lokalnih odborov, kar po mnenju predsednice stranke kaže na to, da mora stranka ostati stabilna za daljše obdobje in ne zgolj za obdobje enkratnih volitev.

Na novinarsko vprašanje, ali se o prestopu pogovarjajo tudi s poslancem DeSUS Ivanom Hršakom, je predsednica stranke odgovorila, da se o morebitnih nadaljnjih prestopih katerega izmed zdajšnjih poslancev konkretno še niso pogovarjali, a da je s strani nekaterih poslancev izkazan interes za morebitno sodelovanje.

Perič: Prestop je logična in racionalna poteza

Vodja poslancev SMC Gregor Perič se je danes odzval na prestop Mateje Udovč. Slednjega je označil za logično in racionalno potezo. Kot je pojasnil, bo namreč na kandidatni listi, ki se v okviru gibanja Povežimo Slovenijo oblikuje za nastop na parlamentarnih volitvah, veliko kandidatov, ki imajo svojo prepoznavnost, zato bo konkurenca velika.

V poslanski skupini SMC sicer po Peričevih besedah niso bili obveščeni o odločitvi poslanke in so zanjo izvedeli iz medijev. Udovčeva je bila namreč še prisotna na združitvenem kongresu strank SMC in GAS v novo stranko Konkretno, v poslanski skupini pa niso zaznali indicev, ki bi nakazovali njeno odločitev, je pojasnil Perič.

Ob tem je še ocenil, da je SMC dinamična poslanska skupina, v kateri medsebojno usklajujejo poglede, zato poteze ne razume kot razhajanje v samih političnih pogledih. Se pa po njegovih besedah dogajajo premiki znotraj političnega prostora, zato vsak posameznik sam oceni, kje v političnem prostoru vidi svoje mesto.

Mateja Udovč je napovedala samostojno delovanje v DZ, Perič pa ocenjuje, da bo poslanska skupina SMC nemoteno delovala naprej brez nje in da to ne bo »zamajalo večine v DZ z vidika delovanja koalicije«. Kot je še napovedal, se bodo, kot vedno do zdaj, z vsakim poslancem pred posameznim glasovanjem pogovarjali in iskali skupna stališča.

Ali bo prestop vplival tudi na delo poslanke v delovnih telesih DZ, je po Peričevih besedah odločitev poslanke. Predvideva pa, da se bodo v kratkem sestali in se pogovorili tudi o tem ter poskušali najti rešitve.

Mateja Udovč, ki naj bi uradno izstopno izjavo iz poslanske skupine SMC sicer oddala danes, je v današnji izjavi novinarjem dejala, da bo kot predsednica odbora DZ za gospodarstvo delovala v skladu s poslovnikom DZ, meni pa, da stranka, ki ji pripada, ne vpliva na delo predsednice odbora.

Glede glasovanj o interpelacijah ministrov Andreja Vizjaka in Aleša Hojsa je danes dejala, da bo prisluhnila očitkom opozicije in odgovoru ministrov ter se nato po lastni vesti odločila, kako bo glasovala. Hkrati je zanikala, da je že v torek napovedala, da bo oba ministra podprla. Kot je poudarila, je dejala le, da je v času svojega mandata odlično sodelovala z obema ministroma.