Kot so danes sporočili državni statistiki, je število registracij pravnih enot, to je. pravnih oseb, samostojnih podjetnikov posameznikov ali drugih registriranih fizičnih oseb, v minulem trimesečju na četrtletni ravni najizraziteje upadlo v gostinstvu (za 19,8 odstotka) ter v trgovini, vzdrževanju in popravilu motornih vozil (za 15,8 odstotka), medtem ko se je najbolj zvišalo v dejavnosti prometa in skladiščenja (za 19,6 odstotka).

V tretjem četrtletju je bilo glede na prejšnje trimesečje nižje tudi število stečajev, in sicer za 12,6 odstotka. Spustilo se je v večini dejavnosti, najizraziteje v prometu in skladiščenju (za 51,9 odstotka). Višje pa je bilo zlasti v gostinstvu (za kar 73,7 odstotka) in v informacijsko-komunikacijskih dejavnostih (za 33,3 odstotka).

Letos najmanj novih registracij v trgovini in gostinstvu

Na letni ravni se se je v tretjem četrtletju letos število registracij znižalo za 2,2 odstotka; najbolj je upadlo v trgovini, vzdrževanju in popravilu motornih vozil (za 26,2 odstotka) in gostinstvu (za 24,1 odstotka). Na drugi strani se je najbolj zvišalo v dejavnosti prometa in skladiščenja, za 87,4 odstotka.

Število stečajev je bilo v obravnavanem obdobju glede na enako obdobje leta 2020 nižje za 21,6 odstotka. Znižalo se je v vseh dejavnostih, razen v informacijsko-komunikacijskih, kjer pa se je zvišalo za kar 166,7 odstotka.

Šok zaradi covida-19

Kot so ob prvi objavi teh kazalcev izpostavili statistiki, se je sicer število registracij pravnih enot od leta 2015 do danes gibalo umirjeno in je bilo vse do izbruha novega koronavirusa večinoma blizu povprečju iz leta 2015.

Pandemija covida-19 je to v drugem četrtletju lani spremenila, tako da je bilo tedaj registriranih 30,2 odstotka manj pravnih enot kot povprečno v letu 2015. V prvem četrtletju 2021 je bilo število nižje, v naslednjih dveh pa višje od omenjenega povprečja.

Število stečajev pravnih enot je bilo medtem vse od četrtega četrtletja 2015 do prvega četrtletja 2020 višje od povprečja leta 2015. Izraziteje se je okrepilo v prvih četrtletjih posameznega leta; najvišjo vrednost je doseglo v prvem četrtletju 2018, nato se je zniževalo. Z epidemijo in spremljajočimi okoliščinami je bilo teh postopkov manj in v drugem četrtletju 2020 je bilo število stečajev tako za 19,9 odstotka nižje od povprečja 2015. V tretjem četrtletju 2020 je bilo spet višje kot v prejšnjem, v naslednjih četrtletjih pa se je ponovno zniževalo, tudi zaradi ukrepov pomoči za odpravljanje posledic epidemije.