Sprejem predloga novele zakona o spodbujanju investicij Cantarutti vidi kot ključ za črpanje sredstev iz načrta za okrevanje in odpornost (NOO), ki poudarja okoljski in trajnostni vidik investicij. Do leta 2026 je v sklopu tega zakona predvidenih skupaj 88,5 mio evrov za investicije, ki bodo podpirale zeleni in digitalni prehod.

Ob tem Cantarutti izpostavlja, da je dodana vrednost na zaposlenega v gospodarskih družbah, ki prejmejo sredstva iz NOO, dve leti po zaključku investicije višja kot pred začetkom investicije. Kot pozitivno je označil, da novela odpravlja obveznost ustvarjanja delovnih mest in ostaja zgolj zaveza po ohranjanju števila le-teh.

»Na Gospodarski zbornici Slovenije podpiramo sprejem novele zakona po nujnem postopku, saj bi to omogočilo tudi doseganje z EU dogovorjenega mejnika in cilja iz NOO,« še dodaja Cantarutti, ki je ob tem pozval poslance, da naj se čimprej nadaljuje prekinjena seja Odbora za gospodarstvo. Le tako bo lahko DZ še v letošnjem letu glasoval o sprejemu zakona. »To podjetja namreč pričakujejo, saj potrebujejo sredstva za načrtovane investicije. Zaradi dolgotrajnih postopkov, povezanih s pripravo NOO, objava razpisov močno zamuja. Vse s tem povezane postopke je treba čim bolj pohitriti. Sem pa sodi tudi sprejem novele zakona o spodbujanju investicij.«