V sklopu operacije NUBES, ki je trajala od maja do septembra letos, je hrvaška policija razbila krog pedofilov na spletu. Na območju šestnajstih policijskih uprav so identificirali 46 osumljencev, od tega sedem mladoletnikov, ki jim očitajo 169 kaznivih dejanj, povezanih s spolnim izkoriščanjem otrok. Policija je pri njih našla in zasegla skoraj 53 tisoč fotografij in posnetkov. Največ kaznivih dejanj se navezuje prav na deljenje podob teh spolnih zlorab, nekaj deset se jih je končalo celo s fizičnim stikom z zlorabljenim otrokom. V sodelovanju s centri za socialno delo so odkrili enajst otrok, za katere so ustrezno poskrbeli. Žrtve in plenilci so se v teh primerih med seboj poznali.

»Policija je opravila 68 hišnih preiskav in preiskav vozil, 486 forenzičnih preiskav digitalnih naprav storilcev in žrtev ter 76 preiskav uporabniških računov na spletu. Našli so nekaj manj kot 53 tisoč podatkovnih zbirk z neposrednim prikazom spolne zlorabe otrok. Gre za izredno visoko številko, saj vsaka od datotek prikazuje v določenem trenutku zlorabljenega otroka,« je za medije povedala Valerija Golubić iz službe za kibernetsko varnost hrvaške policije. Prebivalce je opomnila, da lahko prek aplikacije Red button, rdeči gumb, kar prek spleta prijavijo morebitno nasilje nad otroci, kakor tudi neprimerno vsebino na internetu.

Za četrtino več zlorab

Dejanski obseg izkoriščanja otrok prek spleta je nemogoče oceniti, po svetu na bi obstajalo kakšnih sto tisoč strani z nezakonito vsebino spolne zlorabe otrok. Po ocenah strokovnjakov je petina tistih otrok, ki splet uporablja, že dobila neželeno povabilo spolne narave, med 25 in 35 odstotkov pa jih je bilo na spletu izpostavljenih spolnim vsebinam. Število zlorab otrok prek spleta se je v času pandemije povišalo, ponekod celo za neverjetnih 25 odstotkov, kaže Europolova statistika. To nikakor ne čudi, saj je vsakdo, vključno z otroki, pred ekrani preživel veliko več časa kot prej. »Otroci so se šolali na daljavo, prek spleta so komunicirali tudi s sovrstniki, ob večji uporabi naprav so bili bolj izpostavljeni storilcem. Ti so v času izolacije prilagodili spolno dejavnost – tisti, ki so prej potovali v države tretjega sveta, da so tam zlorabljali otroke, so bili zdaj več na spletu. Ta je obenem vse bolj poplavljen z materialom spolnih zlorab, ki nastane s spolnimi napadi v resničnosti. Več ko je gradiva na spletu, več je napadov v resničnosti,« je v intervjuju za Dnevnik nedavno opozoril Robert Tekavec, višji kriminalistični inšpektor specialist, vodja oddelka za mladoletniško kriminaliteto v upravi kriminalistične policije.

Policija se sooča s stalnim povečevanjem gradiva tako na spletu kot v osebnih zbirkah storilcev, ki poleg poznanih družbenih omrežij za širjenje takega materiala uporabljajo tudi temni splet in šifrirana omrežja, do katerih organi pregona nimajo dostopa. Spolnih zlorab, fotografij in posnetkov je že toliko, da so organi pregona na robu zmogljivosti. Mednarodno sodelovanje s tujino je odlično, podobno si želijo s ponudniki informacijske tehnologije ter z razvijalci orodij in umetne inteligence za odkrivanje in preiskovanje te kriminalitete. »Naš cilj je zakonodaja, ki bo celostno urejala pravice vseh otrok, ki zaradi posledic spolne zlorabe trpijo vse življenje,« še pravi Tekavec.