Panevropski garancijski sklad je odgovor, ki ga je EU v sodelovanju z Evropsko investicijsko banko (EIB) pripravila za gospodarske učinke koronske krize. Namen je zagotoviti likvidnostno financiranje podjetjem ter financiranje njihove nadaljnje rasti in razvoja na srednji in dolgi rok, so pojasnili v SID banki.

S poroštvom večine držav EU je omogočeno povečanje posojilne aktivnosti podjetjem s srednje veliko tržno kapitalizacijo (z od 250 do 499 zaposlenimi), ki se zaradi koronske krize spopadajo s pomanjkanjem likvidnosti, s ciljem ohranitve podjetij in s tem delovnih mest.

Predvidena kvota programa kreditov z jamstvom panevropskega garancijskega sklada je 150 milijonov evrov, pri čemer je letos na razpolago 75 milijonov evrov takšnih kreditov. Krediti po programu bodo podjetjem na voljo neposredno pri SID banki.

Krediti od 100.000 evrov do treh milijonov evrov

Po pojasnilih SID banke je znesek posameznega kredita od 100.000 evrov naprej, najvišji znesek pa je tri milijone evrov. Kredit bodo dodelili na podlagi pravil o državni pomoči (pomoč de minimis, pomoč za odpravljanje resne motnje v gospodarstvu). Obrestna mera je ugodna, doba kreditiranja je med ena in 12 let, so dodali.

Za kredite, krite z jamstvom omenjenega sklada, se ne zahteva dodatnih zavarovanj s strani kreditojemalcev. To bo gospodarskim družbam, samostojnim podjetnikom, zadrugam ter tudi javnim (gospodarskim) zavodom omogočilo zagotovitev zadostne likvidnosti za financiranje poslovanja in naložb pod ugodnimi pogoji, so prepričani v SID banki.

Predsednik uprave banke Sibil Svilan in generalni direktor Evropskega investicijskega sklada Alain Godard sta konec poletja v Ljubljani podpisala tudi jamstveno pogodbo, ki je omogočila pridobitev jamstva panevropskega garancijskega sklada. Po Svilanovih besedah panevropski jamstveni sklad z nacionalnimi poroštvi EIB omogoča povečanje posojilne dejavnosti za do 200 milijard evrov na ravni EU.