Četrtkov polfinale med Francijo in Belgijo na Juventusovem stadionu je bil nogometna klasika in poslastica, dvoboj verjetno trenutno najboljših evropskih reprezentanc, ki sta se nazadnje na velikih turnirjih srečali v polfinalu svetovnega prvenstva v Rusiji 2018, ki ga je z minimalno prednostjo dobila Francija. To je bil tudi dvoboj ekip z verjetno najboljšima napadalnima trojicama v svetovnem reprezentančnem nogometu, hkrati pa sta to ekipi, ki redko, če sploh, izgubita kakšno tekmo in ju je izjemno težko premagati.

Francozi so bili za bojazljivo igro v prvem polčasu tekme – v glavnem so uporabljali obrambno postavitev 5-3-2 in proti golu sprožili vsega štirikrat – sicer kaznovani pred koncem prvega polčasa po dveh na videz nenevarnih akcijah z obeh kril, ko sta bila zaradi neodločne in nepazljive obrambne igre Francozov uspešna Yannick Carrasco ter napadalec Chelseaja Romelu Lukaku; ob koncu prvega polčasa se je tekma z 2:0 za Belgijce zdela odločena. Toda pri takšnih nasprotnikih tekme ni konec do zadnjega sodnikovega žvižga. Francozi so v drugem polčasu začeli postopoma dvigovati ritem napadalne igre, predvsem pa se je zbudil eden največjih zvezdnikov svetovnega nogometa Kylian Mbappe (PSG). Ta je najprej pripravil izjemno akcijo v kazenskem prostoru za najboljšega prijatelja Karima Benzemaja, ki je med štirimi belgijskimi branilci s strelom iz obrata s kakšnih 12 metrov dosegel 32. zadetek za reprezentanco in s tem na lestvici najboljših strelcev galskih petelinov prehitel legendarnega in neponovljivega Zinedina Zidana. Zatem je Mbappe v 68. minuti skoval akcijo, po kateri je belgijski vezist Tielemans v kazenskem prostoru pohodil Griezmanna, nemški sodnik Daniel Siebert pa je po ogledu videoposnetka dosodil enajstmetrovko, ki jo je pariški napadalec zanesljivo zabil v levi zgornji kot Realovega vratarja Thibauta Courtoisa. Po izenačenju na 2:2 pa se je tekma šele razživela, videli smo pravi nogometni »rock'n roll«, tudi razveljavljeni zadetek Lukakuja in prečko Pogbaja, v zadnjih sekundah 90. minute pa je Francija povedla s 3:2 z zadetkom igralca Milana Thea Hernandeza po izjemni podaji Pavarda z desne strani in s strelom s kakšnih 14 metrov v levi Courtoisov kot. Realov vratar sicer redko prejme tri zadetke na eni tekmi, tokrat pa je bil pri vseh praktično nemočen. Francozi so se tako izvlekli po neverjetnem preobratu v eni najbolj nepozabnih tekem zadnjega časa.

Italija klonila po treh letih

Rekordni niz 37 tekem neporaženosti, od septembra 2018, med katerim so spotoma letos poleti osvojili tudi naslov evropskih prvakov, se je za nogometaše Italije klavrno zaključil na domačem terenu, ko jih je v prvi polfinalni tekmi tokratne izvedbe lige narodov dokaj zanesljivo premagala Španija z 2:1. V obračunu nasprotnikov, ki sta se nazadnje pomerila tudi v polfinalu že prej omenjenega julijskega evropskega prvenstva v Angliji, ki ga je po streljanju enajstmetrovk dobila Italija, je na milanskem San Siru Španija prevladovala od samega začetka. Luis Enrique, selektor Furie Roje, je bivšega igralskega kolega iz 90. let Roberta Mancinija presenetil s postavitvijo, najprej s premikom branilca Marcosa Alonsa na levo krilo, predvsem pa je bilo presenečenje uvrstitev Pabla Gavira - Gavija, še ne 18-letnega vezista Barcelone in debitanta v španski reprezentanci, v osrčje zvezne vrste ob bok legendarnemu kapetanu Sergiu Busquetsu. Ta Barcina dvojica je povsem onemogočila italijansko sredino, zlasti nosilca igre Marca Verattija, Alonso pa je začel obe identični akciji za zadetek Špancev na levem krilu, ko je zaposlil napadalca Sociedada Mikela Oyarzabala, ta pa je z imenitnima podajama »zadel« osrednjega napadalca Ferrana Torresa (ManCity), ki je z desnico in z glavo čudovito in neubranljivo matiral domačega vratarja Donnarummo. Res je Špancem delo olajšal tudi kapetan Italije Leonardo Bonucci (Juventus), ki je po prvem rumenem kartonu neumno prejel še drugega v 42. minuti prvega polčasa, ko je s komolcem v skoku udaril Busquetsa. Od tam naprej je bila Špancem odprta avtocesta do zmage, kljub znižanju izida pred koncem tekme po hudi napaki španskega branilca Paua Torresa.