»Usoda od slovenske vlade ogrožene nacionalne tiskovne agencije STA je na vrhu EU-Zahodni Balkan v Sloveniji poskrbela za prepir na odprtem odru,« je zapisala dpa. Poročanje dpa o tem sta na svojih spletnih staneh povzela nemški časnik Handelsblatt in avstrijski Standard. Slednji je dodal, da je STA danes zatemnila družbena omrežja.

»Janševa vlada je ustavila plačila agenciji, da bi jo prisilila v podpis pogodbe z vladnim uradom za informiranje. Pogodba bi omejila zakonsko zagotovljeno uredniško avtonomijo agencije in vladi omogočila vplivanje nanjo,« je opozorila dpa.

Na novinarsko vprašanje, kdaj bo končal blokado STA, je Janša odgovoril, da takoj, ko bo STA podpisala pogodbo, »takrat pa si je predsednica Evropske komisija vzela besedo in opozorila: Že večkrat smo izrazili svoje pomisleke«, je zapisala dpa.

Von der Leynova je spomnila tudi na pismo evropske komisarke Vere Jourove, ki je opozorila na zaskrbljenost Evropske komisije in na obveznosti slovenske vlade do STA, kar je pred kratkim potrdilo tudi vrhovno sodišče. Janša pa se je odzval z besedami, da Jourova odločitve slovenskega sodišča ne razume pravilno, je dodala dpa.

Tudi Ansa je poročala, da je Janša na novinarski konferenci po vrhu na Brdu pri Kranju odgovoril, da bo STA prejela javna sredstva isti dan, ko bo direktor podpisal pogodbo, brez katere da plačilo ni mogoče. Spomnila je, da se spor med direktorjem STA Bojanom Veselinovičem in Ukomom vleče že dlje časa, plačilo STA je ustavljeno od začetka leta.

»To plačilo je zamrznjeno zaradi obtožb vlade, da želi direktor STA manipulirati s poslovnim načrtom družbe in na neustrezen način upravljati z javnimi sredstvi. Direktor Veselinovič obtožbe zavrača in govori o napadu na svobodo tiska,« je še navedla Ansa.