Lokalne volitve v Gradcu običajno ne dobijo pozornosti širše javnosti zunaj Avstrije, sploh če tako kot minulo nedeljo potekajo hkrati z nemškimi parlamentarnimi. Toda tokrat je o volilnem razpletu v drugem največjem avstrijskem mestu poročal celo Washington Post, potem ko je Komunistična stranka dosegla presenetljivo zmago, njena kandidatka Elke Kahr pa ima vse možnosti, da postane nova graška županja.

Dobljenih 28,9 odstotka glasov na volitvah mestnega sveta niso pričakovali niti sami komunisti. »Ta rezultat je zares več kot presenetljiv,« je dejala Kahrova za televizijo ORF. Uspeh stranke, ki ima na državni ravni manj kot odstotek podpore in v zveznem parlamentu nima poslanca že več kot 60 let, pa v Gradcu vendarle ni prišel iz nič. Že doslej so bili komunisti drugi najmočnejši v mestnem svetu z 20 odstotki dobljenih glasov na volitvah leta 2017. Podporo so si zgradili z osredotočenostjo na lokalne probleme, predvsem stanovanjske, odmikom od poudarjanja ideologije in med ljudmi priljubljenim pristopom Kahrove.

Pomemben dejavnik je tudi ta, da so imeli že zdaj dva svoja predstavnika v sedemčlanski mestni vladi, v kateri morajo biti sorazmerno zastopane vse stranke, ki se uvrstijo v mestni svet. Kahrova je bila nazadnje zadolžena za prometne zadeve, kamor so jo s političnim manevrom Ljudske stranke in svobodnjakov premestili s področja stanovanjske politike, a se račun ni izšel, kot ocenjujejo v časniku Der Standard. Dodajajo, da je k uspehu komunistov verjetno pripomogla tudi izpostavljenost drugega njihovega člana mestne vlade Roberta Krotzerja, ki je bil zadolžen za zdravstvo.

Presenečeni tudi v Ljudski stranki, a na drug način

Velika poraženka volitev je Ljudska stranka, ki je dobila 25,7 odstotka glasov ali dvanajst odstotnih točk manj kot leta 2017. Njen župan, ki je obenem vodil mestno vlado, Siegfried Nagl, je že napovedal odstop, rekoč, da je rezultat zanj in za stranko »več kot presenetljiv«, le da za razliko od komunistov v negativno smer. Poraz Ljudske stranke je odmeval tudi na državni ravni. Kancler Sebastian Kurz je za televizijo Plus4 rekel, da je tudi sam presenečen in dodal: »Dejstvo, da so komunisti zmagali na volitvah v Avstriji, četudi le na regionalnih, je vreden premisleka.«

Cepilni skeptiki v deželni vladi Zgornje Avstrije

V mestni svet Gradca so se uvrstili še Zeleni, ki so glede na leto 2017 pridobili sedem odstotnih točk podpore (17,3 odstotka), FPÖ, ki je pet odstotnih točk izgubila (10,9 odstotka), socialdemokrati (9,6 odstotka) in NEOS (5,3 odstotka). Kahrova je v prvem odzivu dejala, da bo še videla, ali bo kot vodja zmagovalne stranke prevzela županovanje prestolnici zvezne dežele Štajerske in s tem vodenje mestne vlade, v kateri stranki zdaj pripadajo trije od sedmih sedežev. Pa so potem z vodstva stranke na Štajerskem hitro sporočili, da bo Kahrova nedvomno postala županja in opravila celoten petletni mandat na čelu mesta s 300.000 prebivalci.

V Avstriji so v nedeljo volitve potekale tudi v zvezni deželi Zgornja Štajerska. Ljudska stranka ostaja na oblasti, za največje presenečenje pa je poskrbela nova lista zadržanih do cepljenja proti novemu koronavirusu MFG. Uvrstila se je namreč v deželni parlament z več kot šestimi odstotki dobljenih glasov.