Italijanska policija je na podlagi španske tiralice aretirala 58-letnega evroposlanca Carlesa Puigdemonta, ki je bil v letih 2016–2017 predsednik Katalonije in je eden glavnih nacionalističnih voditeljev, ki se zavzemajo za katalonsko neodvisnost.

Prijeli so ga v četrtek zvečer ob prihodu na Sardinijo, kjer se je nameraval sestati s predstavniki tamkajšnjega avtonomnega gibanja, konec tedna pa naj bi se skupaj s katalonsko zunanjo ministrico Viktorio Alsina in predsednico katalonskega parlamenta Lauro Borras udeležil tamkajšnjega katalonskega kulturnega festivala. Takoj po pristanku na letališču v mestu Alghero so ga ob 21.15 aretirali na podlagi evropskega naloga za prijetje, ki ga je oktobra 2019 izdal španski sodnik. Puigdemont je, kot je povedal njegov odvetnik, prenočil na letališki policijski postaji in so ga v petek dopoldne privedli na sodišče v Sassariju. Tamkajšnji pristojni sodnik ga je izpustil na prostost s pogojem, da v prihodnjih nekaj dneh ne zapusti Sassarija.

V Alghero je Puigdemont priletel iz Belgije, kamor se je skupaj z nekaterimi tesnimi sodelavci zatekel po neuspelem poskusu razglasitve neodvisnosti Katalonije oktobra 2017, kajti v Španiji sta jim grozila aretacija in sojenje zaradi vstajništva in malverzacij.

Pridržanju je pot odprlo Sodišče EU

Italijansko policijsko pridržanje Puigdemonta je neposredno povezano s sodbo 30. julija letos, ki jo je izreklo Sodišče Evropske unije s sedežem v Luksemburgu. V njej je zavrnilo zahtevo nekdanjega katalonskega predsednika in katalonskih evroposlancev Clare Ponsati in Tonija Comina za zaščito njihovih pravic, ker jim je evropski parlament marca letos na podlagi zahteve španskega vrhovnega sodišča odvzel poslansko imuniteto. Ta odločitev je posledično omogočila Puigdemontovo aretacijo v Italiji. Njegovi sodelavci in odvetnik Boye ob tem zagotavljajo, da je evropsko sodišče v obrazložitvi sodbe zapisalo, da »ni bojazni, da bi predstavniki sodne oblasti v kaki drugi državi članici lahko izvedli evropski nalog za prijetje in izročitev, ker naj bi špansko tožilstvo sporočilo, da je nalog suspendiran«. Vendar špansko vrhovno sodišče to zanika in trdi, da je evropski nalog vseskozi v veljavi.

Ogorčenje v Kataloniji

Privrženci Puigdemonta in katalonska vlada ter nacionalistične stranke pa tudi družbene organizacije v Kataloniji so se na njegovo aretacijo odzvali z ogorčenjem. Katalonski predsednik Pere Aragones odločno nasprotuje sodnemu preganjanju in represivnim ukrepom proti gibanju za neodvisnost. Dejal je: »To je treba ustaviti. Amnestija je edini način, samoodločba pa edina rešitev (…) Na vaši strani smo, predsednik Puigdemont!« Aragones se zaveda, da bi morebitna izročitev Puigdemonta Španiji ustavila načrt pogajanj s špansko centralno vlado in bi bila voda na mlin zagovornikom konfrontacije z Madridom.

Generalni sekretar Puigdemontove stranke Skupaj za Katalonijo, Jordi Sànchez, je izrazil prepričanje, da do izročitve ne bo prišlo in da ga bo italijansko pravosodje izpustilo. Meni, da je špansko pravosodje lagalo, ko je evropskemu sodišču zagotovilo, da je evropski nalog preklican. Aretacijo so obsodile tudi nacionalistične družbene organizacije, med njimi Omnium Cultural in ANC, ter v petek organizirale protestne shode v Barceloni. Ljudje so se v petek zbrali tudi v Algheru na Sardiniji in v Bruslju. Španska centralna vlada premierja Pedra Sancheza pa je sporočila, da se je Puigdemont dolžan podrediti ukrepu pravosodja tako kot vsi drugi državljani, in izrazila vso spoštovanje do odločitve italijanskih pravosodnih organov.

Prvič aretiran v Nemčiji

Aretacija Puigdemonta ni doletela prvič v njegovem štiriletnem prostovoljnem izgnanstvu. Marca 2018 so ga aretirali na poti z avtomobilom po Nemčiji. V zaporu Neumünster je preživel dvanajst dni, na koncu pa je nemško sodišče v Schleswig-Holsteinu zavrnilo njegovo izročitev Španiji. V tokratnem primeru analitiki predvidevajo, da bodo italijanski sodniki tehtali o njegovi izročitvi Španiji na temelju ugotavljanja veljavnosti evropskega naloga. Po predvidevanjih se bodo verjetno najprej posvetovali z evropskim sodiščem, ki je v sodbi Puigdemonta iz julija letos dopustilo možnost vnovične pridobitve imunitete, če bi ga kaka evropska država nameravala izročiti Španiji.