Predsednica zdravniške zbornice in vodja svetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović je povedala, da je večja zasedenost postelj na intenzivni negi posledica tega, da je delta različica virusa bolj sposobna povzročiti hujši potek bolezni. Ob tem je dodala, da je bila včeraj slika glede števila sprejemov dobra, saj je to število stagniralo, danes pa se je situacija zopet poslabšala. Beovićeva ocenjuje, da je to odraz nekakšnega krhkega ravnovesja. Še posebej, ker naraščanje novih okuženih primerov ni več tako strmo kot prej.

Ocenjuje, da bo nadaljnji potek epidemije v veliki meri odvisen do tega, kakšen delež prebivalstva Slovenije je že bil okužen in s kakšnim tempom bomo uspeli precepiti zlasti najbolj ranljive skupine. Povedala je, da to kažejo podatki drugih držav, ki so že uspele stabilizirati število hospitaliziranih z veliko precepljenostjo. Hkrati je izpostavila, da cepljenost zelo dobro ščiti pred hospitalizacijo in hudim potekom bolezni, ne pa v taki meri, ko gre za samo okužbo z virusom. »Tisto bistveno, s čimer želimo trenutno vplivati s cepivom na epidemijo, je zmanjševanje hudih potekov,« je izpostavila Beovićeva. »Ob tako zelo kužni različici, kot je delta, bi moralo biti cepljenih več kot 80 odstotkov prebivalcev. Kar je težko dosegljivo, če nimamo precepljene še otroške populacije, ker cepivo za njih še ni na voljo. Se pa nekatere države približujejo tem odstotkom tako, da imajo skoraj v celoti precepljeno vso odraslo populacijo. Tudi to je možno v razvitem svetu«

Pojasnila je še, da se v tako kratkem času od uvedbe strogih PCT pogojev učinek cepljenja še ne more poznati. Se pa lahko pozna učinek celotnega ukrepa in ukrepov, ki so že bili v veljavi prej, je pripomnila. Dodala je, da trajanje veljavnosti cepljenja za zdaj še ni časovno omejeno. To pomeni, da bodo cepljeni pogoj PCT izpolnjevali, dokler se stališče glede tega ne bo spremenilo zaradi novih ugotovitev. Zagotovila je tudi, da bo veljavnost cepljenosti na enak način upoštevana tudi v drugih državah EU.

Delež pozitivnih zopet višji

Delež pozitivnih PCR-testov je bil v ponedeljek višji kot dan prej, ko je znašal 17 odstotkov.

V ponedeljek so sicer opravili tudi 40.486 hitrih testov, ki jih v primeru pozitivnega izvida preverijo še s PCR-testom.

V bolnišnicah zdravijo 14 bolnikov več kot v ponedeljek, intenzivno nego pa potrebujejo trije bolniki več. Najmlajši bolnik s covidom-19 je star 21 let, na intenzivnem oddelku pa zdravijo 27-letnika.

Po oceni NIJZ je v državi trenutno 13.645 aktivnih primerov okužbe, sedemdnevno povprečje pa znaša 1027. Povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh se je glede na ponedeljek znižalo za 12. V zadnjih dveh tednih so pri nas potrdili 644 okužb na 100.000 prebivalcev, to povprečje se je v primerjavi z dnevom prej povečalo za 20.

Z vsemi odmerki cepljenih 46 odstotkov prebivalstva

Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je pri nas po podatkih vlade cepljenih 1.093.723 ljudi oziroma 52 odstotkov. Z vsemi odmerki cepiva pa je bilo cepljenih 971.392 oseb oziroma 46 odstotkov celotne populacije.

Med starejšimi od 18 let je z enim odmerkom cepljenih 61 odstotkov prebivalcev, z vsemi odmerki pa 55 odstotkov. Med starejšimi od 50 let je s prvim odmerkom cepljenih 73 odstotkov, z vsemi pa 67 odstotkov. V ponedeljek so cepili 6749 ljudi.