Interseroh je družba za ravnanje z odpadno embalažo, ki si prizadeva razvijati trajnostne rešitve za ohranitev okolja. Za izboljšanje trajnosti embalaže je nujno sodelovanje med proizvajalci, infrastrukturo in potrošniki, saj odgovornost leži na vseh. Pakiranje izdelkov je del sodobnega načina življenja, ki se mu ni več mogoče povsem izogniti. Lahko pa zmanjšamo nasičenost nereciklabilne embalaže in ji podaljšamo življenjsko dobo ter s tem znižamo negativni vpliv na okolje. Interseroh zato v Sloveniji predstavlja preverjanje reciklabilnosti embalaže izdelka »Check for recyling«.

Pridobitev znaka »Check for recycling« pomeni, da podjetje, ki je dalo preveriti embalažo svojega izdelka, s svojo embalažo upravlja trajnostno. Interseroh s programskim orodjem analizira, kakšne so možnosti zbiranja, razvrščanja in predelave embalaže. Ti podatki nato tvorijo oceno reciklabilnosti. Če ne dosega Interserohovih standardov, ki sledijo standardom Evropske unije in Nemčije, prejme podjetje usmeritve za izboljšave.

Reciklabilnost embalaže je odvisna od materiala, iz katerega je sestavljena. Prepoznavnost materiala vpliva na možnost, da se embalaža ločeno zbere in se iz nje pridobijo ločene surovine. S strani uporabnikov je zato pomembno pravilno zbiranje in razvrščanje embalaže, da se lahko sploh naprej reciklira. Izdelki iz različnih materialov so pogosto problematični za sortiranje kot tudi za nadaljnje recikliranje, saj je vprašanje, ali jih kupec sploh loči in odloži v pravi zabojnik. Nekateri stroji v sortirnicah imajo optična očesa, ki zaznajo material, obliko in barvo, a je zanje potrebna naložba, kar je za mnoge ovira, čeprav gre v resnici za naložbo, ki bi preprečevala razsipno ravnanje s surovinami. Prav tako morajo biti za uspešno recikliranje deli embalaže na primer pokrovčki dovolj veliki, da jih optični bralnik sploh zazna.

Embalaža mora ustrezati predpisom Evropske unije, ki se zaostrujejo v smeri trajnostnega razvoja, a jim v Sloveniji še ne uspemo povsem slediti.

Interseroh je v Sloveniji edina družba za ravnanje z odpadnimi produkti z razvojno-raziskovalnimi kapacitetami, zato oblikovanje in znanje o materialih s področja zbiranja in predelovanja odpadnih surovin vidijo kot priložnost, da jih vključijo v cikel krožnega gospodarstva.

Podjetja lahko s »Check for recycling« proaktivno dokažejo, da se ne le zavedajo problematike odpadne embalaže in njenega negativnega vpliva na okolje, ampak da so nekaj naredila v smeri ekološkega napredka. V primeru, da dosežejo visoke standarde Interserohovega preverjanja, lahko na svojo embalažo dodajo znak »Check for recycling«, s čimer potrdijo navedbe o trajnosti s strani neodvisnega vira. Dokaz o izvedbi preverjanja naredi podjetje verodostojno v svojih prizadevanjih ohranjanja naravnih virov.

Potrošniki morda na točki nakupa resda kupujemo z očmi. Lepa in vabljiva embalaža pri nas hitro vzbudi pozornost, a kljub temu slej kot prej pristane v smeteh. Podnebne spremembe od nas zahtevajo, da celovito razmislimo o bolj trajnostno naravnanem pristopu k embalaži in zmanjšamo količino odpadne embalaže. Gospodarstvo, kjer proizvajalec in potrošnik nimata odgovornosti, ne obstaja. Zato je bistvenega pomena, da potrošniki pred nakupom preverimo informacije o reciklabilnosti embalaže in možnostih ponovne uporabe.