»Dali smo vse od sebe, a to ni bil naš dan. Avstralci so na drugi strani kaznovali vsako našo napako. Imeli smo en cilj, da se uvrstimo na olimpijske igre. Naredili smo veliko več od tega. Glave imamo pokonci. Prihaja nova generacija, pred nami je še vrsta lepih let. Zapomnili si bomo ta grenak občutek in na naslednjih tekmovanjih dali še več od sebe, da bomo poskušali zmagati. Ponosen sem na vsakega igralca posebej, ki si je vzel čas, pustil doma družino in branil slovenske barve. Ni nam uspelo do odličja, a nas bo to naredilo še močnejše. Naslednjič bomo še bolšji, obljubim. Smo ponosni na doseženo in se lahko pogledamo v ogledalo. Borili smo se za vsako žogo, vsako sekundo vsake tekme. Delali smo napake, a nikoli obupali. To bo dobra šola za naprej. Igrali smo lepo košarko, nekaj časa so nas imeli celo za glavne favorite za zlato. Skratka, glave gor in v naslednje borbe,« je za TV Slovenija po težkem porazu povedal kapetan ekipe Edo Murić.

Razočaran je bil tudi slovenski selektor Aleksander Sekulić. »Avstralija je imela fantastičen napadalni dan. Nismo igrali slabo v obrambi, delali pa smo napake. Tudi oni so jih, a so bili razpoloženi, predvsem Mills. Skupaj smo že od 10. junija, praktično nihče ni imel po klubski sezoni premora. Ko pogledam nazaj, sem se malo bal, da bi nas to lahko ujelo ravno v ključnih trenutkih, če bomo do njih prišli. Ponosen sem na to skupino fantov. Težko bi igrali bolje. Na vsaki tekmi so igrali kolektivno in si stali ob strani v dobrih in slabih trenutkih. Na žalost smo na koncu izgubili dve tekmi, kar ob pravljici pušča grenak priokus. Prvič smo na olimpijskih igrah, na kar moramo biti ponosni, žal pa se ni izšlo za kolajno.«

Tudi po besedah Klemena Prepeliča so Avstralci, posebej Patty Mills, igrali odlično tekmo: »Na vse načine smo ga skušali ustaviti, ko nam je to delno uspelo, je razigral druge. Za nas je težko. Zdaj po tekmi boli, posebej po tem, kako smo igrali in predstavljali svojo državo. A dobro je to, da nas čaka lepa prihodnost, saj imamo mlado ekipo in lep potencial. To nikakor ni zadnja beseda, ki jo je Slovenija povedala na parketu.«

Luka Dončić se je strinjal, da je Avstralija danes igrala izjemno košarko: »Zaslužila ji je bron, saj je igrala boljše od nas. Ponosen sem na to ekipo. Žal mi je za navijače, vem, da so vsi navijali za nas. Tudi mi smo si kolajno želeli, morda smo bili na obeh tekmah malce preveč čustveni, obnašati bi se morali drugače, a tudi nas so po teh dveh mesecih dela in borbe preplavila čustva. Lahko rečem le, da smo naredili vse, da bi se vrnili z odličjem.«

Jaka Blažič je bil razočaran nad današnjo igro: »Od prve do zadnje sekunde nismo bili pravi. Bili smo nervozni, Avstralci pa so pokazali vse svoje izkušnje in kako se igra. Ponosen na naše dosežke tukaj, na žalost pa se danes ni izšlo. Avstralci so imeli razigranega Pattyja Millesa, prepozno smo ga začeli pokrivati po celem igrišču. Tudi sodniki se danes niso izkazali, naklonjeni nam niso bili čez cel turnir. Avstralija je bila boljša, nas pa v prihodnji letih čakajo novi turnirji, kjer bomo pokazali več.«

Zoran Dragić je dodal: »«Čustveno smo bili popolnoma prazni po Franciji. Skušali smo stopiti skupaj, skušali smo zmagati, dobiti kolajno. Na žalost ni šlo. A na turnirju smo pokazali, da imamo mlado ekipo in da to reprezentanco čaka lepa priložnost, vse do Pariza. Danes smo začeli dobro, nato pa smo delali preveč napak, izgubili preveč žog. In vedno ko smo se približali, so dali lahke koše. Avstralci so imeli tudi svoj dan in izredno zadevali. Lahko rečem le, da smo dali vse od sebe, a žal ni šlo.«

Potek tekme: izenačena prva četrtina

Slovenski selektor Aleksander Sekulić je prvič na olimpijskem turnirju v začetno peterko uvrstil Alekseja Nikolića, ki je imel nalogo pokrivanja najbolj nevarnega avstralskega košarkarja Pettyja Millsa. Skupaj s soigralci so tekmo začeli slabo, saj je bilo v igri veliko napak in zgrešenih metov. Nasprotnik si je tako nabral prednost sedmih točk, a so se Slovenci nato prebudili. Za to je poskrbel tudi Dante Exum, ki je poskušal sprovocirati Luko Dončića, a ga je s tem le podžgal. Dončić je imel sicer povito levo roko, kar je bila posledica udarca pri reševanju ene izmed žog na polfinalni tekmi proti Franciji. Z delnim izidom 10:0 je Slovenija prevzela pobudo, a je Avstralija odgovorila s 7:0 in prednostjo točke po uvodnih 10 minutah.

Avstralija dobila polčas s 45:53

Vse bolj vroč pri Avstraliji je postajal Mills, ki je metal iz vseh položajev in spravljal v obup slovensko obrambo. Peterka s klopi je sicer uspela držati korak z nasprotnikom, dobro pa je ponujene minute znova izkoristil Žiga Dimec. A nato se je v igro Slovenije znova prikradla živčnost. Dvakrat so zapravili žogo pri izvajanju izpod obroča po prejetem košu, avstralskih 11:0 pa je pomenilo zaostanek za deset. Silovit nalet nasprotnika so Sekulićevi izbranci uspeli absorbirati, na polčas pa odšli z minus osem. 53 prejetih točk Slovenije je vsekakor preveč, kot tudi 11 izgubljenih žog. Mills pa je pri tem že pri 26 doseženih točkah.

V 3. četrtini se je razigral Mills

Drugi polčas se je začel s prostim metom Millsa, saj je Dončić ob koncu prvega zaradi ugovarjanja sodnikom prejel tehnično napako. Prvi slovenski zvezdnik je na splošno deloval izredno nemirno in izgubil kar nekaj žog. Igra v napadu košarkarjev v belih dresih je bila brez pravega ritma, a so jih v borbi za zmago držali Avstralci, ki so prav tako grešili kot po tekočem traku. Ko pa je bilo potrebno in je Slovenija zagrozila s približanjem, je v ospredje stopil neverjetni Mills, ki je izkoristil vsako najmanjšo napako obrambe in zadeval ali asistiral prostim soigralcem.

Zadnja četrtina: Slovenija se je vrnila, a je Avstralija stopila na plin

Ko so Avstralci na začetku zadnje četrtine povedli za 14, je kazalo, da je tekma odločena. A s tem se ni strinjal Jaka Blažič, ki je z dvema odličnima akcijama v obrambi vnesel nemir v nasprotnikove vrste, delni izid 8:0 pa je Slovenijo slabih osem minut do konca pripeljal na vsega minus šest in kasneje minus tri. Kazalo je, da bo zadnjih šest minut izredno napetih, a so Avstralci znova prestavili v prestavo višje in z nekaj uspešnimi akcijami v obrambi in napadu rešili vprašanje o zmagovalcu že tri minute pred koncem.