Srbkinje so v prvem polfinalu s 77:70 opravile s Kitajsko, ki je bila v skupinskem delu neporažena. Odločila je zadnja četrtina, ki so jo varovanke Marine Maljković dobile kar za 16 točk.

V polfinalu jih zdaj čakajo prve favoritinje za skupno slavje Američanke. Te so zanesljivo premagale Avstralijo z 79:55. Na čelu z Breanno Stewart (23 točk) so večino dela opravile že po polčasu, ko so imele 21 točk naskoka, nato pa so tekmo mirno pripeljale do konca. Varovanke Dawn Staley bodo lovile že sedmo zaporedno olimpijsko zlato, skupno pa že deveto. Ostale reprezentance v polfinalu naslova olimpijskih prvakinj še nimajo.

Veliko presenečenje pa je drugi polfinalni par med domačinkami Japonkami in Francozinjami. Slednje so se skozi šivankino uho prebile v zaključne boje, nato pa v četrtfinalu v zaključku ugnale favorizirano Španijo. Slavile so s 67:64, 18 točk pa je prispevala Marine Johannes, ki si kruh služi v severnoameriški ligi WNBA.

Francozinje, finalistke olimpijskih iger v Pekingu 2008 bodo v polfinalu izzvale domačinke. Te so pripravile prvovrstno presenečenje, saj so izločile Belgijo s 86:85. Slednjim ni pomagalo niti 25 oz. 24 točk Emme Meesseman in Kim Mestdagh, za Japonsko pa sta bili najbolj učinkoviti Yuki Miyazawa in Maki Takada. Odločilni met je ob zvoku sirene zgrešila Mestdaghova, pred tem pa je trojko 16 sekund do konca za končni izid dosegla Rui Machida. Prvi polfinale med ZDA in Srbijo bo na sporedu v petek ob 6.40, drugi med Japonsko in Francijo pa ob 13. uri.

Srbkinje tudi v odbojkarskem polfinalu

Južna Koreja, ZDA, Srbija in Brazilija so ženske reprezentance, ki so se uvrstile v polfinale odbojkarskega olimpijskega turnirja. Srbkinje se bodo v petek ob 6. uri za mesto v finalu pomerile z Američankami, Brazilke pa ob 14. uri z Južnokorejkami.

Že pred četrtfinalom je bilo jasno, da bodo v Tokiu znane nove olimpijske prvakinje, potem ko so branilke naslova Kitajke niso prebile med najboljših osem ekip turnirja.

Južna Koreja je za preboj v polfinale po petih nizih premagala Turčijo, ZDA, ki imajo z OI pet kolajn, so brez težav s 3:0 odpravile Dominikansko republiko, s 3:0 se je končala tudi tekma med Srbkinjami, svetovnimi prvakinjami 2018 in olimpijskimi podprvakinjami izpred petih let, ter Italijankami. Na dvoboju med Ruskim olimpijskim komitejem in Brazilijo so dvakratne olimpijske prvakinje Brazilke po zaostanku z 0:1 zmagale s 3:1.

Znane tudi polfinalistke med rokometašicami

Na olimpijskih igrah v Tokiu so znane vse polfinalistke ženskega rokometnega turnirja. V petek se bodo v boju za kolajne najprej udarile Švedinje in Francozinje nato pa še Norvežanke in ruske rokometašice.

Norvežanke tudi po šestih tekmah na OI ostajajo neporažene. Po petih zanesljivih zmagah v skupini A so tokrat v četrtfinalu premagale še Madžarke s 26:22. Blestela je predvsem norveška zvezdnica madžarskega Györa Kari Brattset Dale s sedmimi zadetki. V polfinalu se bodo v petek pomerile proti igralkam ruskega olimpijskega komiteja. Slednje so z 32:26 premagale Črnogorke. Tem ni pomagalo niti deset oziroma osem zadetkov Jovanke Radićević in Đurđine Jauković. Pri ruskih rokometašicah je bila najbolj učinkovita Ana Vjahireva z osmini goli.

Norvežanke so dvakrat osvojile naslov olimpijskih prvakinj (2008, 2012), s tretjim pa bi se na vrhu po uspešnosti izenačile z Dankami. Rusija brani naslov iz Ria, kot del Sovjetske zveze pa so bile najboljše še v letih 1976 in 1980.

Drugi polfinalni par je Švedska - Francija. Švedinje so se sploh prvič uvrstile v polfinale olimpijskega turnirja. To pa jim je uspelo po zanesljivi zmagi proti Južni Koreji z 39:30. Pri Skandinavkah so tri igralke dosegle po šest golov, in sicer Linn Blohm, Carin Strömberg in Jamina Roberts. Francozinje, za zdaj še brez naslova na OI, potem ko so v Riu pred petimi leti igrale v finalu, so si kot zadnje izmed četverice priborile polfinalno vstopnico. Nizozemke so bile nemočne, izgubile so z 22:32. S šestimi zadetki je bila najbolj učinkovita pri Francozinjah Laura Flippes, za Nizozemke je Angela Malestein dosegla pet golov.

Prvi polfinale bo v dvorani Yoyogi na sporedu v petek ob 10. uri (Francija - Švedska), drugi pa štiri ure kasneje (Norveška - ROK).