Za točne so se izkazale naše neuradne informacije iz preteklega tedna, da namerava generalni direktor policije Anton Olaj direktorju policijske uprave Ljubljana Boštjanu Glaviču in vodji sektorja uniformirane policije Dejanu Čulku izreči opozorilo pred odpovedjo zaradi ukrepanja policistov proti neonacističnim rumenim jopičem in domnevnih pomanjkljivosti pri varovanju parlamenta. Poleg njiju naj bi po naših informacijah enak ukrep doletel še vodjo tamkajšnjega oddelka za javni red in mir Nermina Isića.

V Sindikatu policistov Slovenije imen prizadetih policistov ne želijo javno razkriti, nam je pa tri izrečena opozorila pred odpovedjo prvi potrdil predsednik sindikata Kristjan Mlekuš. Kot pravi, bodo opozorila pred odpovedjo še natančneje proučili, že pretekli teden pa so sprejeli sklep, da bodo ponudili pravno pomoč vsem policistom (tudi tistim, ki niso njihovi člani). Poudarjajo namreč, da je opozorilo pred odpovedjo nezakonito, če ne gre za jasen razlog – hujšo kršitev delovnega razmerja. Kar pa je policistom, ki so se znašli v nadzoru generalne policijske uprave, težko očitati. »Kot kaže, gre za nedopusten pritisk na delo policije, ki lahko vpliva tudi na nacionalno varnost. Kdo bo sploh še upal sprejeti odgovornost, sploh v situacijah, ko se je treba odločiti v delčku sekunde,« opozarja Mlekuš.

Olaja je zmotila »diskriminacija« neonacistov

Spomnimo, da v primeru ukrepanja policistov proti neonacističnim podpornikom vlade, ki so se 25. junija vrinili na protivladni protest, niti nadzor ni ugotovil nezakonitega ravnanja policistov. Je pa vodstvo policije z generalnim direktorjem Antonom Olajem na čelu sklenilo, da bi morali policisti že na kraju ukrepati tudi proti najmanj štirim protivladnim protestnikom. Zato so policistom očitali diskriminatorno ravnanje, Olaj pa je zahteval tudi ugotavljanje odgovornosti vpletenih.

Slednje je Olaj zahteval tudi po končanem nadzoru policijskega varovanja državnega zbora. Ta je pokazal, da so policisti v začetku julija aktivno varovali poslance pred »anticepilskimi« protestniki pod vodstvom Anice Bidar, nekdanje sopotnice Andreja Šiška v skrajno desnem gibanju Zedinjena Slovenija, iz katerega je vzklila tudi Štajerska varda. Ni pa jim uspelo preprečiti vpitja in pljuvanja proti nekaterim koalicijskim poslancem. Nadzorniki so sklenili, da policijska uprava Ljubljana ni ustrezno opravila nalog usklajevanja, usmerjanja, strokovnega pojasnjevanja in zagotavljanja strokovne pomoči, sektor uniformirane policije pa naj bi med drugim pomanjkljivo skrbel za prenos informacij glede spremljanja, analiziranja in ocenjevanja varnostnih razmer in ni izdelal ocene tveganja za policijske enote.

Eno leto v (ne)milosti Olaja in Hojsa

Danes popoldne so tudi na generalni policijski upravi potrdili izrečene ukrepe. »Generalni direktor policije je sprejel odločitev, da zoper tri javne uslužbence na PU Ljubljana v dveh različnih primerih izda pisno opozorilo pred redno odpovedjo zaposlitve zaradi kršitev pogodbe o zaposlitvi,« so sporočili s policije in zatrdili, da je šlo pri ugotavljanju odgovornosti za postopke, ki so bili opravljeni enako kot v vseh podobnih preteklih primerih. Na naša dodatna vprašanja, kakšna je obrazložitev ukrepov, če so nadzorniki sami delovanje policistov proti neonacistični skupini označili za zakonito, nam na policiji niso odgovorili. Kot je mogoče neuradno slišati, pa se je Olaj v opozorilu pred odpovedjo skliceval tudi na sklepe 50. nujne seje parlamentarnega odbora za notranje zadeve, ki je pod vodstvom Branka Grimsa (SDS) sprejel sklepe o nedopustnosti domnevnih dvojnih meril pri delu policije in o pričakovanju učinkovitejšega varovanja državnega zbora.

Da so trije policisti že prejeli opozorilo pred odpovedjo, je v ponedeljek zvečer na omrežju twitter sporočil poslanec Socialnih demokratov in predsednik komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Matjaž Nemec, ki je ob tem zapisal, da bodo ti policisti lahko zdaj ob službo, če ne bodo ravnali po željah predsednika vlade, notranjega ministra ali generalnega direktorja policije.

Policisti, ki so prejeli opozorila pred odpovedjo, bodo dejansko v izjemno neugodni situaciji. Na opozorilo se ni mogoče pritožiti, velja pa eno leto. Kar pomeni, da lahko vsi trije že naslednjič, ko bo aktualna oblast sklenila, da protestov niso ustrezno varovali, pristanejo na cesti.

Z opozorili pred odpovedjo so neuradno seznanjeni tudi v Policijskem sindikatu Slovenije, kjer pravijo, da se je v javnosti ustvaril nevaren občutek pristranskosti odločitev vodstva policije. »Ker gre lahko za zelo hud precedens v delovnopravni zakonodaji, moramo preučiti navedeno opozorilo ravno z namenom, da policisti ne postanejo žrtve političnih interesov, kar bi lahko ogrozilo varnost državljanov Slovenije,« pravi sekretar sindikata Igor Ručigaj, ki dodaja, da zoper opozorila res niso mogoča pravna sredstva iz naslova delovnopravne zakonodaje, »vendar pa sodna praksa pozna možnosti drugih pravnih postopkov zoper predstojnika organa, če je pri izdaji delovnopravnega ukrepa podan sum zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic zato, da bi se tem policistom povzročila škoda ali drugim povzročila morebitna korist. V to je všteto tudi morebitno 'politično' naročilo – kar se omenja kot indic v javnosti.«

Vodstvo policije, na čelu katere je nekdanja desna roka notranjega ministra Aleša Hojsa, zavrača namige o svoji politizaciji.