Beloruskega aktivista Vitalija Šišova, ki je vodil organizacijo za pomoč političnim emigrantom iz Belorusije pri ureditvi bivanja v Ukrajini, so v torek v Kijevu našli obešenega v parku nedaleč od njegovega stanovanja. Po nosu in kolenih je imel odrgnine. Pogrešali so ga od ponedeljka, ko se ni vrnil z jutranjega teka. Policija je sporočila, da preiskuje dve možnosti, samomor ali umor, ki naj bi bil videti kot samomor. Prijatelji 26-letnega Šišova trdijo, da so ga v zadnjih dneh zasledovali neznanci. Sodelavci v njegovi organizaciji Beloruska hiša pa so na družbenem omrežju telegram zapisali: »Gre za skrbno načrtovano operacijo beloruske tajne službe, da se likvidira režimu nevarna oseba.« Šišov je pobegnil v Ukrajino, potem ko je lani sodeloval na protestih v mestu Gomel.

Mednarodni olimpijski komite odprl preiskavo

Ukrajina, Poljska in Litva so zlasti v zadnjem letu dni sprejele veliko preganjanih Belorusov. Zdaj je že nekaj dni v središču pozornosti 24-letna beloruska udeleženka olimpijskih iger Kristina Timanovska, ki ji prejšnji teden beloruski funkcionarji zaradi kritiziranja trenerjev niso dovolili nastopiti v teku na 200 metrov, potem pa se je izmaknila prisilni vrnitvi v Belorusijo in dobila humanitarni vizum na Poljskem. Tja bo iz Japonske odletela danes. Po nekaterih informacijah naj bi zaprosila za zatočišče v Avstriji ali Nemčiji.

O vsej zadevi je Mednarodni olimpijski komite odprl preiskavo in bo zahteval podatke o primeru od uradnega Minska. Več držav pa zahteva izključitev beloruskega olimpijskega komiteja. Poljski premier Mateusz Morawiecki govori celo o »agresiji beloruskih varnostnih služb na japonskem ozemlju«. Timanovska sama je danes za nemški Bild dejala, da si ni mogla predstavljati, da bo njen primer postal tako velik politični škandal, in da njeno ravnanje ni imelo zveze s politiko.

Na poti v totalitarni režim

Represija Lukašenkovega režima v Belorusiji se stopnjuje, menijo analitiki, julija so oblasti izvedle več kot dvesto preiskav v pisarnah in stanovanjih aktivistov nevladnih organizacij in jih več deset pridržale. Poznavalec Belorusije dr. Aleš Maver ocenjuje, da smo priča prehajanju iz avtoritarnega v totalitarni režim. »Potem ko Lukašenko dolgo ni našel pravega odgovora na zelo inovativne in fleksibilne oblike protesta, mu od februarja naprej uspeva popolna razgradnja vseh redkih središč vsaj napol javnega izražanja nestrinjanja z oblastjo. Nevtraliziral je praktično vse neodvisne medije, nevladnih organizacij skoraj ni več. V sovjetski maniri je z ugrabitvijo urednika kanala Nexta Romana Protaševiča (na letu iz Aten v Vilno) operacije prenesel v tujino, kot je denimo Stalin dal ubiti Trockega v Mehiki. V ta sklop spadata tudi poskus ugrabitve tekačice Kristine Timanovske in 'samomor' Vitalija Šišova v Kijevu. Opozicija v tujini je namreč zelo dejavna in režim ji želi sporočiti, da nikjer ni varna pred njegovo dolgo roko. Zlasti velja to sporočilo verjetni zmagovalki predsedniških volitev Svetlani Tihanovski in njeni ekipi, ki sta razvili izjemno mednarodno dejavnost, a je njun vpliv na razmere v Belorusiji minimalen,« je za Dnevnik dejal Maver.

V nedeljo bo minilo leto dni od predsedniških volitev, na katerih so Lukašenku pripisali 80 odstotkov glasov volilcev, opozicija pa trdi, da je večino dobila Tihanovska. Prišlo je do množičnih protestov, ki jih je Lukašenko v naslednjih mesecih zatrl. Maver je prepričan, da je EU lani zamudila z uvedbo sankcij: »Če bi sankcije uvedli konec avgusta ali vsaj do sredine septembra, bi morda še lahko vplivali na razmere v Belorusiji.« Sedanje pa ne učinkujejo, pravi in dodaja: »Lukašenka sicer bolijo, tako kot ga osebno prizadene vsaka javno izražena kritika na njegov račun. V okvir izražanja diktatorjeve patološke maščevalnosti sodi tudi poskus preplavljanja Litve z begunci, zaradi česar uvaja letalske povezave med Irakom in Minskom. Za zdaj Lukašenko kaže Evropski uniji, da je povsem brez moči, saj ni mogla zaščititi poljske manjšine pred preganjanjem v Belorusiji, prav tako ne Protaševiča, niti ne more zdaj zaščititi Litve pred instrumentalizacijo beguncev.«