Britanski mediji so v torek poročali, da je višje sodišče v Londonu v ponedeljek objavilo civilno tožbo zoper očeta sedanjega španskega monarha Felipeja VI. Obtoženi je 83-letni kralj emeritus Juan Carlos I., ki se je prestolu odpovedal leta 2014 in od lanskega avgusta živi v prostovoljnem izgnanstvu v Združenih arabskih emiratih. Ovadbo je podala Corinna Larsen, nekdanja soproga nemškega prestolonaslednika Casimira zu Sayn-Wittgenstein-Sayna. Larsenova je bila od leta 2004 do 2012 v intimnem razmerju s Juanom Carlosom I. Nekaj časa je prebivala nedaleč od kraljeve rezidence v Madridu in sodelovala v tamkajšnjih vladnih zadevah, danes pa živi v Londonu.

Po poročanju londonskih medijev so njeni odvetniki vložili ovadbo proti Juanu Carlosu I. pri višjem britanskem sodišču že decembra lani in kralja emeritusa o tem seznanili že pred meseci. V v ponedeljek objavljenem 20 strani dolgem dokumentu sodišča je zapisana tožba Larsenove zaradi nadlegovanja ter zasledovanja in nadzorovanja, ki da ga v Londonu izvajajo tajni španski agentje nacionalne obveščevalne agencije CNI javno in prikrito.

Blatil naj bi njen ugled

Larsenova trdi, da si je Juan Carlos I. de Borbón prizadeval za to, da bi jo očrnil pri njenih nekdanjih soprogih (bila je dvakrat poročena), hčeri in sinu ter mnogih prijateljih in ljudeh, ki poslujejo z njo, češ da »ni poštena in vredna zaupanja«. Njen ugled naj bi blatil tudi v medijih z izjavami, da ga je okradla in poskušala izsiljevati kraljevo družino. Vse to naj bi ji onemogočalo normalno opravljati delo svetovalke, zato je podala odškodninski zahtevek za finančno škodo, ki jo je utrpela. O višini odškodnine naj bi odločalo britansko sodišče na podlagi presoje predloženih dokazov in argumentov tožeče strani.

Larsenova zahteva tudi prepoved približevanja na manj kot 150 metrov, po vsej verjetnosti za tajne agente. Trdi, da je po letu 2012 začela dobivati grožnje, zlasti potem ko je zavrnila kraljevo zahtevo po vračilu 100 milijonov dolarjev, ki naj bi jih od njega prejela v dar. Ta denar naj bi Juanu Carlosu I. menda podaril nekdanji kralj Savdske Arabije Abdulah bin Abdulaziz Al Saud v znamenje velike naklonjenosti.

100 milijonov razlogov

Po podatkih, ki so pricurljali v javnost med preiskavo švicarskega urada za preprečevanje pranja denarja, začeto leta 2018, je bila vsota nakazana na tajni račun v Švici 8. avgusta 2008. Račun je bil odprt na ime fundacije Lucum s sedežem v Panami, edini upravičenec je bil Juan Carlos I. Preiskovalci so ugotovili, da je bil del sredstev sklada na računu, ki ni bil prijavljen španski davčni agenciji, porabljen za osebne stroške Juana Carlosa. Po spremembi švicarske zakonodaje je bilo leta 2012 vseh 100 milijonov dolarjev nakazanih na račun Larsenove pri banki Gonet & Cie na Bahamih. Še istega leta je Juan Carlos, potem ko sta se razšla, od nje terjal vračilo nakazane vsote. Špansko vrhovno sodišče trenutno vodi tri preiskave v zvezi z netransparentnimi računi in finančnimi nepravilnostmi nekdanjega kralja.

Vendar teh 100 milijonov dolarjev ni predmet ovadbe, ki jo je podala Larsonova. So pa povod in cilj, saj danska podjetnica z njimi izsiljuje kralja emeritusa, naj jo preneha nadlegovati z zahtevo po vračilu denarja. Britansko višje sodišče bo imenovalo sodnika, ki bo imel na voljo največ 18 mesecev za preiskavo primera Lasenove. Pri tem nekdanji španski kralj ne more računati na olajševalne okoliščine ali imuniteto, kot bi jih imel v Španiji. Sodni odbor lordske palače v Veliki Britaniji denimo leta 2000 ni priznal imunitete nekdanjemu čilskemu diktatorju Augustu Pinochetu.