Na Kitajskem se mudi devetčlanska delegacija talibanov pod vodstvom njihovega drugega najpomembnejšega moža Abdula Ganija Baradarja, je sporočil tiskovni predstavnik talibanov Mohamad Naim. Med drugim so se sestali s kitajskim zunanjim ministrom Wang Yijem in kitajskim posebnim odposlancem za Afganistan, je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP. Kje poteka dvodnevni obisk, niso sporočili.

»Islamski emirat je Kitajski zagotovil, da afganistansko ozemlje ne bo uporabljeno proti varnosti nobene države,« je povedal Naim. »Oni pa so obljubili, da se ne bodo vmešavali v notranje zadeve Afganistana, ampak bodo pomagali pri reševanju težav in zagotavljanju miru,« je dodal.

Od začetka maja, ko so se vojaki zveze Nato začeli umikati iz Afganistana, so se napetosti v državi močno zaostrile. Talibani so sprožili več ofenziv po državi in zasedli že številne okraje, mejne prehode in obkolili prestolnice več provinc. Doslej se je iz Afganistana umaknila že večina od 10.000 Natovih vojakov, ZDA pa naj bi umik končale do konca avgusta. Uradno naj bi se Natova misija v deželi pod Hindukušem zaključila 11. septembra, na 20. obletnico terorističnih napadov v ZDA, ki so tudi sprožili mednarodno posredovanje v Afganistanu.

Blinken: Afganistan bo v primeru nasilnega prihoda talibanov na oblast izobčena država

Če bodo talibani s silo prevzeli oblast v Afganistanu, bo ta postal izobčena država, je med današnjim obiskom v Indiji povedal ameriški zunanji minister Antony Blinken. »Afganistan, ki ne spoštuje človekovih pravic, Afganistan, ki izvaja grozodejstva nad svojim ljudstvom, bo postal izobčena država,« je Blinken povedal na novinarski konferenci v New Delhiju, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Talibani pravijo, da želijo mednarodno priznanje, mednarodno podporo za Afganistan. Verjetno želijo, da bi njihovi voditelji lahko prosto potovali po svetu, odpravo sankcij. Vendar pa prevzem oblasti s silo in kršenje pravic svojim ljudem ni prava pot za dosego tega,« je poudaril vodja ameriške diplomacije. Po njegovih besedah obstaja samo ena pot, in sicer pogajanja za mirno rešitev konflikta in vzpostavitev Afganistana, ki bo voden na vključujoč način in bo predstavljal vse državljane.

Izrazil je »globoko zaskrbljenost« zaradi informacij o grozodejstvih, ki jih med ofenzivami po Afganistanu izvajajo talibani. Ti so ofenzive okrepili po začetku umika ameriških in drugih tujih vojakov pred tremi meseci in doslej zavzeli že številna območja v državi. Razmere v Afganistanu skrbijo tudi njegove sosede, med drugim Indijo, kjer se danes mudi Blinken.

Rusija bo pomagala tadžikistanski vojski

Rusija bo v luči zaostrovanja razmer v Afganistanu pomagala Tadžikistanu. Med drugim mu bo zagotovila dodatno orožje in opremo ter urjenje tadžikistanskih vojakov, je med današnjim obiskom v Dušanbeju napovedal ruski obrambni minister Sergej Šojgu. Rusija, Tadžikistan in Uzbekistan bodo prihodnji teden izvedli tudi skupne vojaške vaje.

»Skupno delo za nevtralizacijo groženj, ki izvirajo iz sosednjega Afganistana, je danes postalo prednostna naloga,« je med srečanjem s tadžikistanskim kolegom Šeralijem Mirzom v Dušanbeju povedal Šojgu. »Nagli umik tujih sil je povzročil hitro poslabšanje razmer in eksplozijo terorističnih aktivnosti« v Afganistanu, je še povedal ruski minister po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Zato je Rusija organizirala »dodatne brezplačne dobave ruskega orožja in opreme tadžikistanski vojski,« je dejal. Naredila bo tudi vse potrebno za urjenje tadžikistanskih vojakov, je dodal. Poudaril je, da je Moskva pripravljena »zagotoviti vso potrebno pomoč našim tadžikistanskim prijateljem«.

Rusija, Tadžikistan in Uzbekistan bodo prihodnji teden pripravili tudi skupne vojaške vaje v bližini tadžikistanske meje z Afganistanom, kjer so talibani od začetka umika tujih sil pred tremi meseci močno napredovali. Uporniki trdijo, da nadzorujejo 90 odstotkov meje.

Afganistanska vlada sicer zanika te navedbe. Vendar pa so talibani zasegli glavni afganistanski mejni prehod s Tadžikistanom Šir Kan Bandar. Pred tem je ob stopnjevanju spopadov s talibani v sosednji Tadžikistan pobegnilo več sto afganistanskih vojakov. Tadžikistanske oblasti so na mejo premestile 20.000 vojakov.