»Oh, oče, bolečina je neznosna. Ko sem te spremil na zadnjo pot, sem te objel, a premalo močno. Neizmerno te bom pogrešal. Že zdaj te. Počivaj v miru,« se je na spletnem družbenem omrežju od v jutranji tragični nesreči umrlega šoferja avtobusa poslovil njegov sin. V črnino zavitih družin je bilo še več, saj je poleg njega na hrvaški avtocesti pri Slavonskem Brodu tik pred cestninsko postajo umrlo še devet potnikov avtobusa. Gre za vozilo prevoznika Deva Tours s sedežem v Prištini, kamor je bilo iz Frankfurta namenjenih skupno 69 ljudi na krovu. Večina jih je bila migrantskih delavcev, ki so se v domovino vračali na poletni oddih.

»Po doslej ugotovljenih dejstvih je avtobus s ceste zavil na travo ob cesti, kjer se je prevrnil na bok. Na kraju so zaradi suma povzročitve prometne nesreče aretirali enega od voznikov avtobusa,« je po končanem ogledu kraja nesreče za hrvaške medije pojasnil Slavko Pranjić z državnega tožilstva. Preden se je ustavil naj bi po travi drsel kakih sto metrov. »Šofer je sam povedal, da je za trenutek zaspal, a bo te navedbe potrdila ali ovrgla šele nadaljnja preiskava,« je pristavil in razložil, da zbirajo dodatne informacije in dokaze za sprožitev kazenskega postopka. Poleg prijetega je bil na avtobusu še en voznik, s katerim sta se za volanom izmenjala po polurnem odmoru na mejnem prehodu Bregana. Šofer, ki v času nesreče ni vozil, je v trčenju umrl.

O grozljivih prizorih tudi preživeli

V nesreči je bilo ranjenih še 45 oseb, od tega petnajst huje. Najhuje ranjene so operirali že nekaj ur po nesreči, v bolnišnici so zaradi velikega števila žrtev nemudoma mobilizirali dodatne zdravstvene delavce. Po navedbah hrvaškega ministra za zdravje Vilija Beroša je bilo na avtobusu petnajst mladoletnikov, od katerih je huje poškodovana mlajša deklica. »Bil sem na mnogih ogledih krajev nesreč, a je ta eden najhujših, kar sem jih videl,« je za medije dejal vodja lokalne prometne policije Franjo Galić.

O grozljivih prizorih s trupli, nametanimi po travi, so pripovedovali tudi preživeli potniki. »Naenkrat je počilo. Takrat sem v sekundi pred seboj videl travo, takoj zatem pa mrtve in ranjene, tudi koga brez roke,« je za HTV izkušnjo opisal eden od potnikov. »Vse je bilo fino, šoferja sta bila odlična, imeli smo glasbo, peli smo. Nekje pri Zagrebu sta se voznika zamenjala za volanom, eden je šel spat, drugi vozit. Tudi sama sem zaspala, kot večina ostalih na avtobusu. Ko sem se zbudila, sem takoj vedela, da je nekaj strašno narobe. Slišala sem krike, nekaj sekund kasneje smo že bili na boku. Slišalo se je strganje karoserije po cesti, po nas pa so začele padati različne stvari. Tudi mene je nekaj zadelo v glavo, a to ni nič v primerjavi z vsemi temi izgubljenimi življenji,« je za Jutarnji list povedala gospa, ki že 24 let živi in dela v Nemčiji. Po dolgem času se je odpravila domov na obisk. Težav s tem prevoznikom ni bilo nikoli. »Ne vem, kaj se je zgodilo tokrat, tudi ne želim nikogar kriviti. Vem pa, da šofer tega ni storil nalašč,« je bila jasna.

Utrujenost velikokrat vzrok za nesrečo

V intervenciji je sodelovalo osem reševalnih vozil. »Držali smo se navodil, pripravljenih za velike nesreče in katastrofe. Sodelovanje policije, gasilcev in reševalne službe je bilo izjemno,« je delo na zahtevni intervenciji ocenila Maja Grba Bujević, vodja Hrvaškega zavoda za urgentno medicino.

»To je strašna, strašna nesreča. Zahvaljujem se vsem, ki so pomagali, družinam žrtev izrekam sožalje in jim sporočam, da jim bomo v teh težkih trenutkih stali ob strani,« je v izjavi za javnost ob obisku bolnišnice v Slavonskem Brodu povedal veleposlanik Kosova Gëzim Kasapolli. »Na avtobusu so bili naši ljudje, ki delajo v Nemčiji in so se domov na Kosovo vračali na dopust,« je pojasnil. Sožalje je prek twitterja izrazil tudi hrvaški premier Andrej Plenković, ki je v družbi kosovskega premierja Albina Kurtija pozno popoldne obiskal bolnišnico z ranjenimi, zaradi česar je Plenković po navedbah medijev odpovedal ogled finala teniškega turnirja v Umagu.

V družbi Hrvaške avtoceste (HAC) voznike po nekaj hujših prometnih nesrečah v zadnjih dneh prosijo, naj vožnjo prilagodijo razmeram na cesti. »Hitrost, utrujenost in nepazljivost za volanom so najpogostejši dejavniki za nastanek nesreč. Samo z odgovorno vožnjo lahko pridete varno do cilja,« svetujejo. Zaradi prometne nesreče je bila avtocesta med odcepoma Slavonski Brod vzhod in Slavonski Brod zahod več ur zaprta.