Vrednost kazalnika se je na mesečni ravni po pojasnilih statistikov znižala zaradi bolj pesimističnega pričakovanja potrošnikov glede gospodarskega stanja v državi (za osem odstotnih točk) in glede finančnega stanja v njihovih gospodinjstvih (za dve odstotni točki). Na drugi strani sta upad kazalnika omilila bolj optimistično mnenje potrošnikov o trenutnem finančnem stanju v gospodinjstvu (za štiri odstotne točke višji) in pričakovanja glede večjih nakupov (za dve odstotni točki višji). Vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov je bila julija za 10 odstotnih točk višja od vrednosti v juliju lani in za osem odstotnih točk višja od povprečja leta 2020.

Vse štiri komponente tega kazalnika so se sicer na letni ravni izboljšale: pričakovanje glede gospodarskih razmer v državi za 19 odstotnih točk, pričakovanje glede večjih nakupov za 11 odstotnih točk, pričakovanje glede finančnega stanja v gospodinjstvu za pet odstotnih točk, trenutno finančno stanje v gospodinjstvu pa za dve odstotni točki.

Višja so bila tudi pričakovanja potrošnikov glede nakupa avtomobila. In sicer za pet odstotnih točk višja kot v prejšnjem četrtletju in za tri odstotne točke višja kot v istem četrtletju lanskega leta. Glede na april so se zvišala še pričakovanja glede obnove stanovanj (za eno odstotno točko), raven pričakovanj glede nakupa ali gradnje stanovanja pa je ostala enaka.