V četrtek smo v Sloveniji ob 1684 PCR testih potrdili 64 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je znašal 3,8 odstotka. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 57. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 30 covidnih bolnikov, od tega deset na intenzivni negi. Umrl ni noben covidni bolnik.

V četrtek so opravili tudi 24.316 hitrih antigenskih testov, pozitivne bodo potrjevali še s PCR testi. V bolnišnicah se zdravita dva covidna bolnika manj kot dan prej, medtem ko število bolnikov na intenzivni negi ostaja enako.

Delež pozitivnih testov je v primerjavi z dnevom prej nekoliko višji. V sredo je namreč znašal 3,3 odstotka. Število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh znaša 33, po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje pa je v državi 717 aktivnih primerov okužbe.

Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih vlade, objavljenih na Twitterju, doslej cepljenih 855.001 oseba oziroma 49 odstotkov prebivalcev, starejših od 18 let. Z vsemi odmerki cepiva pa je cepljenih 755.213 oseb oziroma 44 odstotkov polnoletnih prebivalcev. V četrtek so skupaj cepili 13.369 prebivalcev, večino z drugim odmerkom cepiva.

Večina okuženih z delta različico je maturantov

V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so analizirali vzorce, pri katerih so od 5. do 11. julija potrdili okužbo z novim koronavirusom, med njimi gre tudi za vzorce udeležencev maturantskega izleta v Španiji, in različico delta potrdili v kar 89 odstotkih vzorcev. Na NLZOH navajajo, da točnih podatkov, kdo od testiranih oseb je bil udeleženec maturantskega izleta, nimajo. So pa navedli, da je med vzorci, pri katerih so potrdili različico delta - teh je bilo 148, 60 odstotkov iz starostne skupine od 17 do 18 let. Od teh jih kar 84 odstotkov prihaja z gorenjske in jugovzhodne statistične regije, od koder večinoma prihajajo okuženi udeleženci maturantskih izletov.

Preostalih dveh različic s statusom različice posebnega pomena, beta in gama, v zadnjem obdobju niso potrdili. So pa potrdili primere dveh novih različic, ki še nista posebej poimenovani, ju je pa Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) uvrstil med različice, ki jih podrobneje spremljajo.

Alfa ali angleška različica le še vzorec

Različico C.36.3 so potrdili v dveh vzorcih, obeh z obalno-kraške regije. Prvič pa so potrdili primer različice B.1.621, ki je bila prvič zaznana januarja letos v Kolumbiji. Potrjen primer je iz savinjske statistične regije, navajajo na spletni strani NLZOH. Alfa različico, ki je bila prej opredeljena tudi kot angleška različica, so do sedaj zaznali v 5024 vzorcih, v zadnjih seriji sekvenciranja pa so potrdili le 11 takšnih primerov.

Ker je različica delta bolj nalezljiva kot ostale različice, so se tudi v NLZOH pridružili pozivu vsem prebivalcem, ki še niso polno cepljeni, naj to opravijo čim prej, saj polno cepljeni razvijejo visoko zaščito tudi proti tej različici.

Med udeleženci nedavnih maturantskih izletov v Španiji so sicer do četrtka potrdili skupaj že 198 okužb s koronavirusom. Med dolenjskimi dijaki je okužb 134, poleg tega so potrdili še vsaj 74 sekundarnih okužb, povezanih z udeleženci izleta, so za STA dejali na NIJZ. Med udeleženci izleta z Gorenjske so potrdili 64 okužb in najmanj sedem sekundarnih.

ECDC napoveduje strmo rast okužb po 1. avgustu

Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) je danes sporočil, da bomo v Evropski uniji kmalu zabeležili strm porast okužb z novim koronavirusom. Glede na projekcije bo v EU do 1. avgusta potrdila skoraj petkrat več okužb v primerjavi s prejšnjim tednom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

ECDC pričakuje, da bodo v tednu, ki se konča 1. avgusta, zabeležili po 420 okužb z novim koronavirusom na 100.000 ljudi. Prejšnji teden jih je bilo sicer 90 na 100.000 ljudi, piše v tedenskem poročilu. V tednu po 1. avgustu ECDC pričakuje po 620 okužb na 100.000 prebivalcev.

Pričakovani porast števila okužb povezujejo z zelo nalezljivo različico delta in sproščanjem ukrepov. Poleg tega pričakujejo tudi večje število hospitalizacij in smrti, vendar bo to število naraščalo počasneje predvsem zaradi cepljenja, so prepričani pri ECDC.

Evropski center napoveduje porast števila okužb v 20 državah in število smrti v devetih, med drugim v Grčiji, Litvi, Nizozemskem, Portugalskem in Sloveniji. V večini držav so opazili največji porast števila okužb pri mlajših, starih od 15 do 24 let, medtem ko je pri starejših od 65 let porast števila okužb majhen.