Do četrtka po državi poteka predčasno glasovanje na referendumu glede novele zakona o vodah. Na prvi dan so se na družbenih omrežjih nekaj ur po odprtju volišč začele vrstiti fotografije množičnega obiska. Hkrati je hitro postalo jasno, da je bilo število glasovalnih mest ponekod zaradi tega občutno premajhno.

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani so ljudje v vrsti na močnem soncu čakali tudi več kot eno uro. Nekateri so zaradi predolgega čakanja obupali. »Državno volilno komisijo smo uradno pozvali, da v naslednjih dveh dneh zagotovi kader in prostore, tako da bo oddaja glasu pod normalnimi pogoji omogočena vsem. To je minimalni standard,« je v imenu Gibanja za pitno vodo razmere na terenu komentiral pravnik Aljoša Petek.

Izginula volišča

Pobudniki referenduma so ob tem opozorili tudi na druge nepravilnosti, s katerimi so se soočali tisti, ki so svoj glas želeli oddati pred nedeljo. Na spletni strani državne volilne komisije recimo ves dan »zaradi posodobitve podatkov« ni bil dostopen zemljevid volišč za predčasno oddajo glasu.

Volilci iz Maribora so poročali o tem, da zmedeno iščejo lokacijo za oddajo glasu. V mariborskem volilnem okolišu je bilo namreč doslej mogoče predčasno glasovati na skupni lokaciji, letos pa je skupno točko v središču mesta nadomestilo sedem lokacij. V zvezi s tem se vrstijo pozivi k objavi seznamov volišč, volilnih enot in povezanih predčasnih volišč. Mnogi so prepričani, da se jim zaradi nepopolnih informacij krni volilna pravica.

Izgubljeni glasovi

V civilnih organizacijah menijo, da takšni zapleti lahko vplivajo na izid referenduma, saj zaradi visokega kvoruma šteje prav vsak glas. Da bi bil izid glasovanja veljaven, se mora namreč za novelo zakona o vodah ali proti njej izreči vsaj petina oziroma okroglih 340.000 volilnih upravičencev.

»Vsak izgubljen glas zaradi napake tistih, ki morajo zagotavljati pogoje za demokratično in pošteno izvajanje volitev, je popolnoma nedopusten,« je bila jasna Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec. Odgovorne so že pozvali, naj uredijo operativne napake in odstranijo ovire, ki otežujejo oddajo glasu.

Se pa jutri izteka tudi rok, do katerega se lahko volilci prijavijo še za nekatere posebne oblike glasovanja. To velja za volilce, ki bi v nedeljo želeli glas oddati zunaj kraja stalnega prebivališča (volišča omnia), za volilce, ki bi zaradi bolezni želeli glasovati na domu, in volilce, ki stalno živijo v tujini, pa bi v nedeljo želeli glasovati v Sloveniji. V soboto nato nastopi volilni molk, v nedeljo pa se bodo odprla volišča po vsej Sloveniji.