Sledila je državna proslava na Trgu republike pred parlamentom, kamor so poleg slovenskih visokih predstavnikov s predsednikom vlade Janezom Janšo na čelu po rdeči preprogi prikorakali tudi avstrijski kancler Sebastian Kurz, hrvaški premier Andrej Plenković in madžarski predsednik vlade Viktor Orban. Če je večina slovenskih sosed na današnjo proslavo poslala svoje najvišje predstavnike, pa jo je bojkotiralo več vodij slovenske opozicije. Predsednik LMŠ Marjan Šarec in koordinator Levice Luka Mesec sta že pred dnevi odpovedala svojo udeležbo, danes pa je to storila še predsednica Socialnih demokratov Tanja Fajon. Udeležbi se je odpovedal tudi nekdanji predsednik republike Danilo Türk.

Proslavo je z govorom odprl predsednik republike Borut Pahor, ki se je med drugim vprašal, katero barvo v mavrici lahko pogrešimo. »Vsi smo različni, na neki način vsak svoje barve. Katero barvo smemo izločiti iz mavrice, da naj to še vedno ostane mavrica? Nobene.« Za njim je ob lipi ob parlamentu spregovoril ljubljanski nadškof Stanislav Zore.

Janša ob prevzemu predsedovanja Svetu EU: Najhitrejša pot v razgradnjo skupnosti je uporaba dvojnih meril

Premier Janez Janša je na proslavi ob dnevu državnosti od portugalskega zunanjega ministra Augusta Santosa Silve simbolično prevzel štafeto predsedovanja Svetu EU. Ob tem je posvaril pred uporabo dvojnih meril, zato se bodo borili za enake vatle za vse. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel pa je poudaril pomen evropske skupnosti.

Janša je nocoj od portugalskega zunanjega ministra Augusta Santosa Silve prejel simbolično darilo ob predaji predsedovanja Svetu EU. »Hvala Portugalski za kompas. Evropsko morje je kar razburkano, potrebovali ga bomo,« je dejal slovenski premier.

Ob 30. rojstnem dnevu samostojne in neodvisne Slovenije pa je po oceni Janše čas, da se ozremo tudi v naslednja tri desetletja. »Vidimo Evropo, vodilno po svobodi in kvaliteti življenja, dom pravičnosti in blaginje. Vidimo Slovenijo in Evropo, kot prostor dinamičnega in svobodnega izražanja mnenj, medsebojnega sodelovanja, spoštovanja človekovih pravic in vladavine prave,« je še dejal Janša na osrednji proslavi ob dnevu državnosti.

Dodal je še, da vidijo Slovenijo z dokončano tranzicijo, spravljeno samo s seboj, polno veselja do življenja. Vidijo Evropo, utemeljeno na evropski civilizaciji, svobodno in čim bolj celo, z močnimi državami članicami, podprtimi z učinkovitimi in vitkimi institucijami EU.

V nagovoru se je Janša spomnil tudi na čas osamosvajanja, ko »nismo zmagali z orožjem, ampak s pametjo«. Pred 30 leti nam po njegovih besedah ne bi uspelo, če bi govorili in delali tisto, kar se je prikazovalo kot všečno. »Namesto tega smo videli razmere, kakršne so bile v resničnem svetu, in delali tisto, za kar smo verjeli, da je dobro za nas, generacije potomcev in druge narode,« se je spominjal.

Demokracijo, svobodo in državnost smo si po njegovih besedah izborili: »Niso nam bile podarjene in nismo bili rojeni v blagostanje. Smo trdoživ, vendar odprt in optimističen narod. Cenimo sebe in spoštujemo druge. Znamo graditi, ustvarjati, sodelovati in povezovati«. Ko se je bilo treba odločiti in tvegati, smo se odločili prav, ravnajmo tako tudi v prihodnje, je pozval Janša.

»Nikoli ne bomo največji, lahko smo pa najboljši. Najbolj varni, najbolj trajnostni, najbolj povezovalni in vztrajni. Samozavestni in pogumni, kot smo bili pred 30 leti,« je prepričan predsednik vlade.

Po čestitkah, ki so na dan državnosti in ob 30. obletnici slovenske osamosvojitve danes prihajale iz Evrope, je prvi od visokih slovenskih predstavnikov, predsednik državnega zbora Igor Zorčič, na slavnostni seji v hramu demokracije poudaril, da »država ni samo ponos, temveč je predvsem zaveza in odgovornost«. Pozval je, da je treba Slovenijo graditi kot prostor strpnosti in kulture dialoga, v katerem drugače misleči ne bo sovražnik. »In ne nazadnje, čas je že, da državo začenjamo razumeti kot narodno srebrnino, ki prehaja iz roda v rod, in ne kot plen,« je kolegom poslancem in drugim visokim gostom dejal Zorčič.