Vodenje stranke DeSUS kot tretji predsednik v letu in pol prevzema Ljubo Jasnič. Glede tega, kaj si želi po prevzemu vajeti, je spregovoril že ob prihodu na sobotni volilni kongres. Urediti notranja nesoglasja in povrniti politično kondicijo stranki, ki je strmoglavila na javnomnenjskih lestvicah. Po izvolitvi je nekdanji generalni sekretar stranke v nagovoru delegatom dejal, da si želi iskrenega sodelovanja z vsemi, kot osrednji cilj pa napovedal željo na prihodnjih volitvah znova prestopiti parlamentarni prag.

Cilj ponovno priti v parlament

Za novega predsednika je bil Jasnič izglasovan s 54 glasovi delegatov od skupno 117 glasujočih; Srečko Felix Krope jih je dobil 38, Gorazd Žmavc pa 24. »Jutri je nedelja, v ponedeljek pa je nov dan,« je bil jasen glede prioritet in že napovedal, da se bo v ponedeljek zjutraj dogovoril za pogovor s poslansko skupino. Odnos med vodstvom in poslanci je označil kot pomemben, v isti sapi pa, da mora imeti stranka jasna stališča do vseh pomembnih vprašanj, ki jih obravnava državni zbor. »Šele potem lahko od poslanske skupine pričakuje, da bo upoštevala strankina stališča v razpravi in glasovanju v parlamentu.«

Poslanska skupina DeSUS, ki jo po odhodu dveh poslancev sestavljajo Branko Simonovič, Ivan Hršak in vodja Franc Jurša, je bila v zadnjem obdobju tarča kritik zaradi nesledenja stališčem stranke. »Dobro sem poslušal novega predsednika v nagovoru. Poslanska skupina in vodstvo stranke se morata dogovarjati. Idealno je, da se doseže skupen jezik, sicer lahko tudi poslanci glasujejo po svoji vesti,« je sobotni razplet komentiral Jurša. Poslanska skupina uradno pred volitvami ni imela svojega favorita.

Nič več pragmatizma?

Hršak je povedal, da se je treba z novim predsednikom zdaj najprej usesti in se dogovoriti o smeri delovanja. »Odločitve organov stranke bomo spoštovali kot doslej, ne glede na kritike, ki preprosto ne vzdržijo. Mogoče pa bo kdaj tudi kakšna odločitev, ko se ne bomo držali usmeritev naših organov, takrat se bomo v državnem zboru odločili tako, kot je za stranko najboljše,« je še povedal. Simonovič je dodal, da so po sklepu stranke zmerna opozicija in da si želi, da bi se v prihodnje v stranki ukvarjali s programom in ne več sami s sabo.

Jasnič, ki je kongres ocenil kot miren, vsebinski in optimističen, kar da daje upanje, da se bo lahko stranka hitro znova utrdila in uredila interne razmere, je bil sicer glede soliranja jasen. Meni, da morajo biti razlike med poslanci in stranko prej izjema kot pravilo. Upa na to, da se bodo v prihodnje lahko dogovorili za vsako točko posebej in enotno nastopali navzven. »Stranka, ki želi preživeti na daljši rok, ni stranka pragmatizma.« Tisto, kar je stranko dobesedno uničilo, pravi, je namreč nespoštovanje vrednot.

DeSUS in viseči parlament

Ideološko pozicijo bivšega vodstva stranke, da je mogoče sodelovati ali trgovati z vsako vlado brez doslednih in jasno opredeljenih zavez, je namreč označil za popolno nasprotje večinske volje volilcev DeSUS. »V družbi je preveč ekstremizma, soliranja, podkupovanja, izsiljevanja in negativnosti. DeSUS pa je zlasti v zadnjih letih tiho ali glasno dovoljevala pohod na te strankine vrednote.« Takšno prakso je treba presekati, v nasprotnem primeru po njegovem prepričanju dvig na javnomnenjskih lestvicah ne bo mogoč.

Na kongresu je v zvezi s tem prevladalo zavedanje, da ima stranka do volitev izredno malo časa. Povedno je to ubesedil Jasnič, ko je rekel, da je stranka kljub stalnim kongresom že pol leta brez pravega vodstva in kot taka postaja »lahek politični plen«. Jurša te ocene ni želel posebej komentirati, je pa opozoril na politično matematiko. »Politični plen verjetno nismo, je pa res, da imamo ravno toliko glasov, kot jih manjka nekdanji koaliciji KUL, pa tudi sedanji koaliciji pod vodstvom SDS.«

Glede tega, kako bo DeSUS v prihodnje sodelovala z vlado, je Jasnič sicer po izvolitvi dejal, da je o tem še prezgodaj govoriti, a da se mora stranka pri tem odločati v korist svojega članstva in Slovenije. Je pa bilo v njegovem nagovoru slišati, da ni mogoče barantati s stroko, mediji in pravosodjem. »Ne more se razprodajati počez vse, kar so ustvarjale pretekle generacije, gre tudi za naše vnuke.«