Na pogojno in denarno kazen je danes sodni senat pod vodstvom Špele Koleta obsodil štiri nekdanje funkcionarje Sindikata policistov Slovenije. Sodišče se je strinjalo s tožilstvom, da so takratni predsednik SPS Zoran Petrovič, Vojko Marguč, Denis Kadirić in Miha Sakač novembra 2015 poskušali nastaviti past takratnemu ministru za javno upravo Borisu Koprivnikarju. Ko se je vračal z večernega koncerta svoje rock skupine v Škofji Loki, ga je ustavila policijska patrulja in mu dala pihati. Njihovi upi, da bo napihal čez dovoljeno mejo (alkotest je pokazal 0,12), so bili prazni. Cilj diskreditirati ministra, ki jih je med policijsko stavko kritiziral in ni hotel prisluhniti pozivom k zvišanju plač, ni bil dosežen.

Zaradi kaznivega dejanja sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje je bil Sakač obsojen na eno leto zapora, Kadirić pa na osem mesecev. Petroviča in Marguča so spoznali za kriva pomoči pri kaznivem dejanju, prvi je dobil osem mesecev, drugi pa deset. Za vse velja, da jim ne bo treba v zapor, če v preizkusni dobi dveh let ne zagrešijo novega kaznivega dejanja. Plačati bodo morali tudi denarno kazen: Sakač 2250 evrov, Marguč 2000, Kadirić in Petrovič pa po 1500 evrov. Če bo seveda v takšni obliki sodba postala tudi pravnomočna.

Sodnica Špela Koleta je prebrala, kaj so se štirje sindikalisti, pa tudi Dušan Raj (ki mu bodo sodbo izrekli naknadno), in še nekateri funkcionarji SPS v urah pred ustavitvijo ministra pogovarjali v okviru svoje zaprte facebook skupine. Komunikacija je bila zelo nazorna: začelo se je s kritiko vlade in drugega policijskega sindikata, ostre besede so padale tudi čez ministra Borisa Koprivnikarja, Zoran Petrovič ga je označil za lažnivega. Beseda je dala besedo in skovali so čisto konkreten načrt, ki je imel tudi čisto konkreten rezultat: po odhodu iz lokala sta ministra res ustavila škofjeloška prometna policista David Oblak in Dejan Keleman. Na sodišču sta trdila, da sta slučajno opazila avto, ki je sunkovito speljal z dvorišča in nato oddivjal po cesti, in da nista vedela, da je za volanom minister. »Sodišče temu ne sledi,« je povedala sodnica. Kot je dejala, je v času stavke veljal dogovor, da policisti opravljajo le naloge, na katere so napoteni. Oblak in Keleman nista bila napotena na kontrolo prometa. Povedala je tudi, da je z dvorišča lokala na cesto nemogoče zapeljati sunkovito, da bi zapeljal varno, je ministru celo pomagal tamkajšnji varnostnik. Prav tako senat ni verjel izpovedi prometnih policistov, da je nato vozil 100 ali celo 130 kilometrov na uro. Bolj ga je prepričal Koprivnikar, ki je povedal, da je vozil po predpisih, morda še počasneje, saj je imel v avtu občutljive glasbene inštrumente. Sodišče je torej sledilo argumentom tožilke Mojce Gruden, da ga nista ustavila zaradi prekrška ali česa drugega kaznivega, ampak zaradi sindikalnih interesov. Namen je bila diskreditacija ministra, ki je bil v času stavke vodja krovne vladne skupine in je sodeloval tako na krovnih kot tudi področnih pogajanjih s sindikati.

Obramba: Sodba je nezakonita

»Stavkovne zahteve je treba zagotoviti na zakonit način. Takšno ravnanje je škodilo policiji in meče slabo luč na vse policiste,« je bila jasna sodnica. Se je pa strinjala z obtoženci, ki so opozarjali na nekatere funkcionarje, ki so pri pogovorih v facebook skupini prav tako zelo aktivno sodelovali, a se niso znašli na zatožni klopi. Toda tožilstvo je tisto, ki odloča, koga bo preganjalo, je razložila in pridala, da sodelovanje ostalih ne zmanjšuje odgovornosti obtoženih.

»Zadeva se bo končala z oprostilno sodbo glede na to, da je obtožnica popolnoma invalidna. Ni pomembno, kaj so naredili, pomembno je, da tožilstvo ni znalo sestaviti obtožbe. Očitno je sodnica bolj sledila moralnemu poduku kot zakonitosti in izrekla nezakonito sodbo,« je po koncu izjavil zagovornik Mihe SakačaFranci Matoz.

»Sodišče bi moralo izdati oprostilno sodbo. To dejanje ni kaznivo dejanje,« se mu je pridružila odvetnica Zorana Petroviča Helena Devetak. »Smo v mešanici kozlovske sodbe in kafkovskega procesa. V delovnopravnem postopku je sodišče v treh točkah ocenilo, da ni bilo kaznivega dejanja. Prepričan sem, da bomo v pritožbenem postopku uspeli,« pa je dejal Zoran Petrovič, edini od obtoženih, ki se je udeležil razglasitve sodbe. Po izbruhu afere so vsi izgubili službo na policiji, ki so jo nato na delovnem sodišču terjali nazaj. Uspelo je le Sakaču. Kot je povedal Matoz, je odločitev, da ga morajo sprejeti nazaj v policijo, postala pravnomočna prejšnji teden.