Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je uvodoma poudaril, da bo imel na podlagi uredbe o uvedbi covidnega potrdila, o kateri bodo poslanci danes glasovali, vsak državljan EU zakonsko pravico do pridobitve evropskega digitalnega potrdila, če je bil cepljen, ima negativen test ali je prebolel covid-19.

Potrdilo bo brezplačno, skupni okvir pa bo državam članicam omogočil izdajanje potrdila, ki ga bodo morali sprejeti po vsej Evropi. Države imetnikom potrdila ne bodo mogle naložiti dodatnih omejitev pri potovanjih, razen če je to zaradi zaščite javnega zdravja upravičeno.

Vprašanje varstva podatkov je bilo v pogajanjih med Svetom EU in Evropskim parlamentom eno ključnih, okoli katerega so se porajali številni pomisleki. Reynders je ponovil stališče komisije, da potrdilo zagotavlja zelo visoko raven zaščite podatkov.

Uredba se bo začela uporabljati s 1. julijem

Čeprav se bo uredba začela uporabljati s 1. julijem, tehnični sistem za varno preverjanje covidnih potrdil na ravni EU že deluje in tudi dobro napreduje. Komisar je ob tem postregel s podatkom, da je covidno potrdilo doslej prejelo že več kot milijon ljudi.

Današnje glasovanje o covidnem potrdilu v Evropskem parlamentu je "pomemben mejnik", s potrdilom bodo državljani imeli praktično orodje, s katerim bodo lahko varno potovali to poletje, je še dejal.

Poslanci so v nadaljevanju razprave večinoma pozdravili uvedbo potrdila in se strinjali z njegovo koristnostjo. Potrdilo bo omogočilo "vrnitev v normalno življenje" in prosto gibanje znotraj EU, pripomoglo bo tudi h gospodarskemu okrevanju, zlasti v turizmu, ki je v času pandemije utrpel hudo krizo, so menili.

Jeroen Lenaers iz Evropske ljudske stranke (EPP) je pozdravil uvedbo potrdila, ki bo omogočilo odpravo omejitev prostega gibanja. EU je glede na kaotične razmere v preteklih mesecih morala pokazati "svojo dodano vrednost in jo tudi je - s sprejetjem enostavne, varne in dostopne rešitve za vse Evropejce v rekordnem času", je dejal.

Evropski državljani si želijo predvidljivosti na notranjih mejah

Ob tem je treba tudi zagotoviti, da bodo vse države članice do 1. julija pripravljene na uvedbo potrdila. Zato je Evropsko komisijo pozval, naj nadaljuje s prizadevanji in pomaga članicam, kjer je to potrebno. Evropski državljani si želijo predvidljivosti na notranjih mejah in pa, da se jim ponovno omogoči prosto gibanje to poletje, je še menil.

"Evropejci si obupno želijo povrnitve svobode," je poudarila tudi Sophia in 't Veld iz vrst liberalcev (Renew). Po njenem mnenju ni bil virus tisti, ki jim je odvzel pravico do prostega gibanja v Evropi, ampak "krpanka nacionalnih pravil" 27 držav članic.

Do kolikšne mere bo covidno potrdilo dejansko odprlo meje v EU, pa bo odvisno od držav članic in njihove volje, da harmonizirajo nacionalne in sprejmejo skupni evropski pristop. Ob tem je bila kritična do različnih obstoječih ureditev v posameznih državah, ki jih je opisala kot "špagete pravil in uredb".

Vprašanje varstva podatkov

Več poslancev je v razpravi izrazilo pomisleke glede uvedbe covidnega potrdila, pri čemer so izpostavili predvsem vprašanje varstva podatkov in diskriminatornosti. Pri slednjem so poudarjali, da potrdilo ne sme biti edina rešitev za prosto gibanje ljudi preko meja. Prav tako ne bi smeli diskriminirati med ljudmi na podlagi cepiv, ki so jih prejeli.

Evropski parlament in Svet EU sta začasni dogovor o vzpostavitvi covidnega potrdila po trdih pogajanjih dosegla 20. maja. Poslanci bodo o potrdilu glasovali drevi in ga po pričakovanjih tudi potrdili. Rezultate glasovanja bodo objavili v sredo. Po potrditvi še s strani držav članic naj bi potrdilo 1. julija uveljavili v celotni EU. Veljalo bo eno leto.