Napovedi Inštituta Jožef Stefan (IJS), da bi lahko že danes dosegli pogoje za prehod v zeleno fazo, so se uresničile. V torek so pristojni opravili 4237 PCR-testov in pri tem potrdili 388 okužb z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje okužb je padlo na 287, s čemer smo dosegli pogoj za prehod v zeleno fazo, ki znaša 300.

V bolnišnicah se zdravi 277 covidnih bolnikov, 18 manj kot včeraj, 85 jih potrebuje intenzivno nego, kar je sedem manj kot so poročali v torek. Umrlo je pet covidnih bolnikov. Tudi sprejemov v bolnišnice je bilo v torek manj kot dan prej, in sicer skupaj deset. Iz bolnišnic pa je bilo včeraj odpuščenih 23 covidnih bolnikov.

14-dnevna incidenca na sto tisoč prebivalcev znaša 234,8, najvišjo ima primorsko-notranjska, najnižjo pa koroška regija. Sedemdnevna incidenca na 100.000 prebivalcev se je znižala na 95,6, višjo od slovenskega povprečja imajo le primorsko-notranjska, zasavska in osrednjeslovenska regija, najnižjo pa ima tudi po tem merilu koroška regija. V državi je po podatkih Sledilnika za covid-19 trenutno 5033 aktivnih okužb.

Z enim odmerkom je bilo doslej cepljenih 636.866 oseb ali 36,9 odstotka odraslega prebivalstva, z dvema odmerkoma pa 348.005 (20,1 odstotka). Delež cepljenih z enim odmerkom v celotni populaciji znaša 30,3 odstotka, z dvema odmerkoma pa 16,6 odstotka. Vlada ocenjuje, da je covid 19 prebolelo 242.366 oseb.

Janša: V epidemiji še do sredine junija

Predsednik vlade Janez Janša je danes v DZ opozoril, da je glede na število cepljenih in prebolevnikov v Sloveniji vsaj delno imunih že okoli 900.000 prebivalcev. Do potrebne imunosti, da se bolezen v populaciji več ne bo širila, je treba cepiti še nekaj sto tisoč prebivalcev, je dejal, to pa je po njegovih besedah realno do poletja, torej tako kot so napovedovali. Po Janševih besedah je Slovenija glede precepljenosti v povprečju EU, pri čemer je pri nas interes za cepljenje še vedno večji od razpoložljivih cepiv. Ob tem je zagotovil, da imamo tudi za drugo polovico leta naročenih dovolj cepiv za tretji odmerek, ki bo potreben, da imunost ohranimo.

Na podlagi števila precepljenih, prebolevnikov in trenutnega epidemiološkega stanja v državi je, kot je pojasnil, možno pričakovati, da bo trenutna razglasitev epidemije do sredine junija tudi zadnja, zatem pa bomo lahko prešli v prehodni čas, ko bo večina ukrepov dodatno odpravljena. Uveljavitev digitalnega zelenega potrdila bo po Janševi oceni »verjetno operativno sredi junija, kar bo sovpadalo s koncem formalne epidemije«.

»Pred sabo lahko vidimo leto okrevanja, ki pa bo hitrejše od povprečja članic EU in ki bo Slovenijo vrnilo na predkrizno raven v rekordnem času,« je dejal. Takšen optimističen scenarij pa lahko po njegovih besedah prepreči »nagajanje, streljanje v hrbet, organizacija zborovanj, kjer se bo na tisoče družilo brez spoštovanja ukrepov, pozivanje prek omrežij, naj se ljudje ne cepijo«, je povedal Janša, ob tem pa poudaril, da to lahko kvečjemu upočasni okrevanje in rast, ne more pa ju ustaviti.

Svetovalna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje, ki jo vodi Mateja Logar, bo vladi na današnji seji na Brdu pri Kranju predlagala, naj se ukrepi za zajezitev epidemije še ne sproščajo. »Glede na to, da je epidemija še vedno razglašena, bi bilo malce nelogično, da bi ukrepe v državi sprostili,« je dejala Logarjeva. Po njenih besedah so sicer ministrstva že prosili za predloge sproščanja tako za čas, ko je pogoj za prehod v zeleno fazo že izpolnjen, a je hkrati epidemija še razglašena, kot tudi za čas po koncu epidemije. Predloge naj bi obravnavali na sestanku v ponedeljek.

Dobava cepiv ne sledi potrebam

»Epidemiološki podatki so vse bolj spodbudni. Vedno večji delež precepljenih, še zlasti starejših, učinkuje in tako otežuje širjenje virusa,« je na današnji novinarki konferenci povedal Jelko Kacin, nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja proti covidu 19. Medtem ko je zadovoljen zaradi vse večjega zanimanja za cepljenje, pa tako cepilnim centrom kot prebivalstvu povzročajo veliko slabe volje dobavitelji cepiv. »Če bi bila dostava cepiva bolj redna in zanesljiva, bi bili rezultati še bistveno boljši,« je dejal Kacin.

Pri dobavah je še posebno slab ta teden, ko bo Slovenija po Kacinovih besedah prejela manj kot dve tretjini predvidenih cepiv. Najbolj zanesljiv in reden dobavitelj je trenutno Moderna, ki pa pokriva le 11-odstoten delež vseh dobav. Težave so se po Kacinovih besedah začele pojavljati tudi z najpomembnejšim in doslej zelo zanesljivim dobaviteljem Pfizer, medtem ko je cepiva Janssen, po katerem je sicer prav tako veliko povpraševanja, že sicer premalo in tudi dosti manj, ko je bilo napovedano.

Kacin je povedal, da se je v zadnjih tednih močno povečalo povpraševanje po Astrazeneci, saj je posvetovalna skupina odobrila skrajšanje roka med prvim in drugim odmerkom. V petek sicer pričakujejo večjo količino tega cepiva, ki bo na cepilna mesta poslana naslednji teden, del odmerkov pa zaradi nezanesljive dobave držijo v rezervi za drugi odmerek.

Že prihodnje teden tudi cepivo za mlajše od 16 let?

Po Kacinovih besedah bo že prihodnji teden bolje, prejeli naj bi namreč trikrat več cepiva kot v tem tednu. Še bolj pa naj bi se razmere izboljšale junija, ko Slovenija pričakuje 600 tisoč odmerkov, od tega vsaj 400 tisoč od Pfizerja. »V juniju bo na voljo več cepiv, pripravljamo pa se tudi na povečan interes,« je povedal Kacin in ob tem okrcal posamezne cepilne centre, ki še vedno niso začele uporabljati nove aplikacije zVem. »Ker zaradi tega ne vemo, koliko ljudi pričakuje cepljenje, tudi ne moremo oceniti, kdaj bi lahko dosegli načrtovano 60-odstotno precepljenost,« je dejal.

Kacin je povedal, da bi lahko še ta mesec prišlo tudi do odobritve cepiva Pfizerja za otroke v starosti od 12 do 15 let. To cepivo je v Kanadi in ZDA že potrjeno, že ta konec tedna pa naj bi o tem odločala tudi Evropska agencija za zdravila (Ema).

Glede (ne)sproščanja vladnih ukrepov pa je Kacin dejal, da so pogledi strokovne posvetovalne skupine »precej konservativni« in nenaklonjeni prehitremu sproščanju. Zaskrbljenost po njegovih besedah sproža tudi dejstvo, da je bilo minuli vikend v Sloveniji več dogodkov z množičnim zbiranjem ljudi. »Kakšne bodo posledice, bomo lahko realno ocenili šele prihodnji teden,« je pojasnil Kacin.