Osnovnošolci se bodo samotestirali predvidoma v začetku junija

»Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je NIJZ-ju 14. maja odobrila v uporabo teste za samotestiranja. Vsi smo se strinjali, da moramo storiti vse, da šolanje poteka v šoli, saj tam otroci in dijaki dobijo še mnogo več od kakovostne učne snovi. Da bo to še naprej možno, moramo vse sile usmeriti v obvladovanje epidemije, ki bodo temeljile na treh stebrih: cepljenje, samotestiranje in aplikacija Ostani zdrav,« je pojasnil državni sekretar na Ministrstvu za zdravje mag. Franc Vindišar.

Samotestiranje v osnovnih šolah je predvideno za zadnjo triado, torej 7., 8. in 9. razred in bo ostalo prostovoljno. Na vse šole so že poslali dovolj testov. Pred časom je željo za samotestiranje izrazilo nekaj več kot 20 odstotkov šolarjev. Iz šol pa na ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport že dobivajo sporočila o naročilu dodatnih testov, kar pomeni, da je sčasoma zanimanje za to naraslo.

Test na sedem dni – predpriprava na jesensko obdobje

»Ustrezno označeni testi bodo v šolah razdeljeni dijakom in učencem, ki se bodo prostovoljno odločili za to - dijakom predvidoma že jutri, 21. maja. Začetek samotestiranja dijakov na domu je predviden v ponedeljek, lahko tudi v nedeljo zvečer. V osnovnih šolah se datumi še usklajujejo, predvidoma bomo pričeli v začetku junija. Za samotestiranje v tem šolskem letu smo se odločili zato, da bomo pripravljeni na morebitno poslabšanje razmer jeseni. Samotestiranje bo potekalo v domačem okolju. Logistično je tako lažje, če je otrok pozitiven – ostane doma, in ni stresa za starše ali skrbnike, da morajo po otroka v šolo,« je še dodal Franc Vindišar.

»Samotestiranje je predvideno vsakih sedem dni. Učencem in dijakom pripada en test tedensko oziroma pet testov na mesec. Prostovoljno se samotestirajo dijaki in učenci, ki niso preboleli covida-19, tisti, pri katerih je od okužbe minilo več kot šest mesecev in tisti, ki niso bili cepljeni. Distribucijo testov na šolo zagotovi Uprava RS za zaščito. Učencem in dijakom teste izročijo na šolah. Pogoj za samotestiranje doma je, da se dijak in učenec počuti zdrav. V primeru bolezenskih znakov mora dijak oziroma starš poklicati v ambulanto osebnega zdravnika, ki ga bo napoti v izolacijo in preda nadaljnja navodila.«

Po besedah Vindišarja je dokazano, da redno testiranje s HAT-testi enkrat tedensko zmanjša vire okužbe v nekem modelu za 50 odstotkov. Vsak pozitiven rezultat bo potrjevan še s PCR-testom.

Franc Vindišar je še opozoril, da so se na trgu pojavili tudi drugi testi, zato so pozvali ustrezne inšpekcijske službe, da jih preverijo, kajti kakovost teh testov je bistvena.

Z omejitvami že dovoljene šola v naravi, izvenšolske dejavnosti in plavalni tečaji

»Pri dodatnem sproščanju v vzgoji in izobraževanju je pomembno, da se še naprej upoštevajo priporočila NIJZ-ja in da celoten sistem še vedno deluje v t. i. mehurčkih. V naslednjem obdobju so ponovno dovoljene tudi šola v naravi, izvenšolske dejavnosti, plavalni tečaji v vrtcih in osnovnih šolah. Izvedba šol v naravi je možna zgolj v okviru enega oddelka, torej mehurčka. V skladu s priporočili NIJZ-ja šolam priporočamo, da v čim večji meri koristijo CŠOD-je, kjer bodo ustrezno poskrbeli, da bo vse varno,« je sporočil državni sekretar na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec.

Znova je dopuščeno tudi izvajanje dejavnosti izven zavodov – možne so ekskurzije, seveda ob upoštevanju priporočil NIJZ-ja in da se dogodek odvije znotraj mehurčka. Znova je možno obiskati muzeje, knjižnice, gledališča, galerije in podobno. Vendar pa ministrstvo priporoča, da se, če je le možno, dneve dejavnosti izvaja na prostem.