V nedeljo so opravili 1504 PCR-testov in potrdili 113 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 7,5 odstotka, prejšnjo nedeljo je bil 11,2-odstoten. Ob tem so opravili tudi 7399 hitrih antigenskih testov. Aktivnih primerov v državi je 7450, povprečje zadnjih sedmih dni pa znaša 444. Umrli so trije covidni bolniki. V bolnišnicah se zdravi 407 pacientov (prejšnji ponedeljek 508), od tega 121 na oddelkih intenzivne nege; pred tednom dni jih je bilo 133.

Maja Bratuša, ki je vodila današnjo novinarsko konferenco, je povedala, da se Slovebnija glede na načrt sproščanj ukrepov za zajezitev epidemije nahaja v rumeni fazi. Po besedah Bratuše je devet regij trenutno rumenih, primorsko-notranjska regija je oranžna, koroška pa zelena. 14-dnevna incidenca okužb na sto tisoč prebivalcev na ravni države znaša 349,8. Najvišja je še naprej v primorsko-notranjski regiji, ki po številu okužb odstopa, najnižja pa v obalno-kraški regiji.

Logar: PCT ni diskriminatoren, je pot v normalo

Mateja Logar, vodja svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje, je na novinarski konferenci potrdila, da se razmere izboljšujejo, ob tem pa opozorila, da se ne smemo pretirano sprostiti. »Lani je bilo v tem času v bolnišnicah 36 covidnih bolnikov, zdaj jih je precej več kar pomeni, da je tudi virusa v populaciji bistveno več kot lani. Zato je pomembno, da se še naprej vsi držimo pravil in se odločimo za cepljenje, ki je edina pot v normalo,« je dejala Logarjeva.

Čeprav se zaveda, da je sistem PCT (prebolevnost, cepljenje, testiranje) povzročil veliko slabe volje med prebivalci, pa poudarja, da lahko na ta način bistveno prej sproščamo ukrepe v gostinskih obratih, na kulturnih prireditvah in športnih tekmovanjih. »Ne gre za diskriminatorno ravnanje Vsak se lahko odloči, ali se bo cepil ali testiral,« meni Logarjeva.

O tem, ali bo pri prehodu meje s Hrvaško zadostoval že zgolj en odmerek AstraZenece, so se, kot je dejala, pogovarjali s hrvaškimi kolegi, a dokončne odločitve še ni. Logarjeva je potrdila tudi, da se je s tem cepivom možno cepiti že prej, vendar pa je imunski odgovor po njenih besedah boljši po 12 tednih. Tistim, ki imajo do AstraZenece zadržke pa svetuje, da se o tem pogovorijo z osebnim zdravnikom.

Sputnik bi lahko prišel že junija

Borut Štrukelj iz Fakultete za farmacijo v Ljubljani je povedal, da se v kratkem v EU pričakuje odobritev cepiv Curevac in ruskega Sputnika. »Inšpekcija evropske agencije za zdravila se je pretekli teden vrnila iz Rusije. Sicer ne vemo, kaj so ugotovili, vendar bi lahko pričakovali, da bodo že junija prižgali zeleno luč za uporabo cepiva Sputnik-V v Evropi,« je dejal. Junija ali najkasneje julija bi po Štrukljevi oceni lahko dobili tudi prva klasična cepiva, med katera spadata kitajski cepivi, Sinopharm in Sinovac. Kot je dodal, je trenutno v tretji fazi že 24 cepiv.

»Pri vseh doslej odobrenih cepivih smo presenečeni nad njihovo učinkovitostjo in varnostjo. Po podatkih iz ZDA je od 117 milijonov cepljenih zbolelo le 9760 oseb, kar pomeni eden na 10 tisoč,« je povedal Štrukelj. Precej manj je znanega glede dolgoročne učinkovitosti in varnosti. »Še vedno ne vemo, koliko časa traja zaščita,« je priznal.

Štrukelj je spregovoril tudi o zdravilih proti novemu koronavirusu. Med takšnimi je omenil ivermektin (zdravilo se uporablja za zdravljenje napadov parazitov), molnupiravir, ki preprečuje podvajanje in razširitev virusa, in sotrovimat, ki nadomešča protitelesa, ob tem pa opozoril, da dosedanje študije še niso bile izvedene v dovolj visokem obsegu, da bi potrdili njihovo učinkovitost. Po njegovi oceni je sicer težko pričakovati, da bi prva prava zdravila prišla na trg pred januarjem 2022.

V šolske klopi znova vsi srednješolci in študenti

Danes so v šolske klopi znova sedli vsi srednješolci, tudi študenti bodo lahko predavanja poslušali v živo. Ministrstvo za izobraževanje je sredi minulega tedna srednjim šolam poslalo okrožnico, iz katere izhaja, da z izobraževanja po modelu C, ko so se tedensko izmenjevali doma in v šoli, danes prehajajo na model B. To pomeni, da se vsi dijaki izobražujejo v šoli oziroma v vzgojno-izobraževalnem zavodu, prav tako lahko dijaki ves čas bivajo v dijaških domovih.

Zaščitne maske ostajajo obvezne, razen za dijake pri pouku športne vzgoje. Pri testiranju zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih ni sprememb. Na fakultetah in višjih strokovnih šolah je od danes v celoti mogoča izvedba predavanj v živo. Glede nošenja mask in testiranja zaposlenih ni sprememb.

Sproščajo se tudi ukrepi v športu. Tako je od danes mogoča izvedba vseh treningov in tekmovanj, ta pa bodo znova lahko spremljali v živo tudi gledalci. In sicer bodo tisti, ki bodo testirani na novi koronavirus, cepljeni ali so že preboleli covid-19, zasedli do 50 odstotkov sedišč. Športna rekreacija pa lahko od danes poteka v skupini do 50 vadečih.

Gostinski lokali so lahko odprti do 22. ure

Gostinski lokali po vsej državi so lahko od danes naprej odprti od 5. do 22. ure, ne več od 7. do 19. ure. Poleg podaljšanja dovoljenega obratovalnega časa gostinskih lokalov je vlada na seji minulo sredo spremenila tudi pogoje za ponujanje gostinskih storitev v notranjosti gostinskih obratov. Ponudba za mizami je dovoljena za največ štiri osebe, med robovi miz pa mora biti najmanj tri metre razdalje. Razdalja med osebami za mizo ni več določena, pogoj omejitve števila oseb za eno mizo pa ne velja za osebe, ki še niso dopolnile 18 let in so skupaj z ožjimi družinskimi člani oziroma skrbniki. Odrasle osebe v notranjosti lokalov morajo imeti potrdilo, da so covid-19 prebolele oziroma da so cepljene, ali opravljen negativen test na novi koronavirus.

Danes je začel veljati tudi spremenjen pogoj glede omejitve števila oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Na potrošnika mora biti zagotovljenega 20 kvadratnih metrov poslovnega prostora, pogoj pa ne velja za osebe, ki še niso dopolnile 18 let in so skupaj z ožjimi družinskimi člani oziroma skrbniki, ter za osebe, ki potrebujejo spremstvo.

Kampi lahko po novem ponujajo do 70 odstotkov razpoložljivih enot, potem ko so doslej lahko oddajali do 30 enot. V omenjenih 70 odstotkih niso všteti pavšalisti. Od danes je tudi dovoljeno obratovanje igralnih salonov in prirejanje posebnih iger na srečo med 5. in 22. uro pod pogojem, da zaposleni in gostje izpolnjujejo pogoj prebolelosti, cepljenja oz. opravljenega testa na novi koronavirus. Igralni saloni lahko ponujajo do 50 odstotkov razpoložljivih zmogljivosti.

Na tekmah polovica gledalcev na sediščih

Treningi so od danes dovoljeni vsem športnikom, ki jih določa zakon o športu, pa tudi vsa tekmovanja, na katerih je lahko do 50 odstotkov zapolnjenih sedišč ob predpogoju testiranja na novi koronavirus oziroma za cepljene in prebolevnike. Dovoljena je tudi športno rekreativna dejavnost v skupini do 50 vadečih. Strokovni delavci in voditelji športno rekreativne dejavnosti, ter udeleženci in izvajalci programov usposabljanj, se morajo enkrat tedensko testirati s testom HAG.