Po ocenah znanstvenikov letno na svetu proizvedemo več kot 350 milijonov ton plastike, odpadki pa se prehitro kopičijo in uničujejo že tako krhke naravne ekosisteme. Kljub številnim prizadevanjem okoljevarstvenikov in vse večji ozaveščenosti potrošnikov, vsako leto na svetovni ravni recikliramo zgolj 10 % plastike, zaskrbljujočih 8 milijonov ton plastike pa letno konča v oceanih.

Interseroh, Alpla in Donat – rešitev za odpadno plastično embalažo?

Na podlagi naprednih tehnologij so pri nas že nastali projekti, ki odpadni plastični embalaži, med drugim tudi zeleni PET embalaži, omogočajo ponovno uporabo. Z novo strategijo in prenovo blagovne znamke Donat se je podjetje Atlantic Droga Kolinska odločilo, da poišče inovativnejšo rešitev, ki je bolj priročna in enostavna za uporabo. Skupaj s podjetjem Alpla so tako začeli uresničevati projekt, sistem popolnega krožnega (do zelenega za zeleno), katerega brez ostalih deležnikov za zbiranje in predelavo ne bi bilo možno izpeljati. Med njimi je tudi Interseroh, ki v sistemu popolnega sistema kroženja plastike iz odrabljene plastenke zagotovi sekundarne surovine za novo PET plastenko. V krožnem gospodarstvu namreč velja, da odpadek ne sme ostati odpadek, ampak je le vir ali surovina za nove izdelke. Ekonomija zaprte zanke tako s podaljševanjem življenjske dobe izdelkov zmanjšuje količino odpadnih materialov in ohranja naravne vire.

Primer dobre prakse je sodelovanje podjetja Interseroh in Alple, ki blagovni znamki Donat pomagata pri uresničevanju popolne zanke, za katero Interseroh zagotovi določene količine odpadne PET zelene plastične embalaže, jo s pomočjo partnerjev reciklira ter tako ustvari novo 100-odstotno reciklirano plastenko. Da bi zagotovili učinkovito gospodarjenje z izdelki in materiali v zanki ter hkrati ohranili njihovo vrednost, morajo pri tem sodelovati vsi deležniki v verigi, tudi trajnostno usmerjeni trgovci in ozaveščeni potrošniki. Kakovost in količina pridobljenih recikliranih surovin je namreč neposredno odvisna od kakovosti dela z izdelkom v vsaki etapi njegovega življenjskega kroga – od nabave in zasnove izdelka do trženja, uporabe in na koncu recikliranja odpadnega materiala.

Interseroh s svojimi partnerji sodeluje pri zapiranju zank za ponovno uporabo plastenke. Začne se z naročilom in nakupom ustreznih odpadnih surovin. V postopku predelave odpadne plastenke reciklerji poskrbijo za ustrezno reciklažo. Zagotavljajo tudi ločevanje po barvah in materialih iz izključno PET plastike, iz katere so tudi plastenke Donat. Zmotno je namreč razmišljanje, da lahko recikliramo samo prozorno plastenko. V Sloveniji so s tem projektom dokazali, da lahko zanko zaprejo tudi v zeleni barvi (zelena za zeleno).

Tak – sicer zapleten sistem – je edina prava pot spoštovanja načel krožnega gospodarstva in edina strma pot postopnega zmanjševanja obremenjevanja našega okolja. V prihodnosti bodo takšni pristopi igrali pomembno vlogo na področju pametnega upravljanja z odpadki. Z manjšo porabo primarnih virov, manj ustvarjenih odpadkov ter z zavedanjem, da je odpadno plastično embalažo potrebno pravilno ločevati in zanjo ustrezno poskrbeti, podjetja, kot je Interseroh, predstavljajo ključni člen v verigi varovanja okolja.