Na kongresu stranke Z.Dej (Stranka zelenih dejanj) je predsednika in vodstvo stranke volilo 119 delegatov. Edini kandidat za predsednika je bil tudi pobudnik nove stranke Jure Leben, za podpredsednika pa so izvolili podjetnika Gregorja Erbežnika, ki ga javnost pozna kot solastnika trgovine z nekdanjim smučarjem Juretom Koširjem. Leben si je dlje časa prizadeval pridobiti tudi predsednico društva Ekologi brez meja Uršo Zgojznik, ki je bila pred dvema letoma na evropskih volitvah tudi nosilka liste Povežimo se, a se ni odločila za vstop v Z.Dej.

Janša v pokoj, čas je za novo generacijo

Leben je na kongresu začrtal temeljne vrednote stranke; na vrh uvršča svobodo, strpnost, demokracijo in spoštovanje, kar stranko umešča v sredinski politični spekter in z ambicijami, ki presegajo zgolj tako imenovano zeleno politiko. Usmeritev stranke je iskanje ravnovesja med kakovostnim razvojem in ohranjanjem okolja, osnovni princip delovanja pa bo tekel v trikotniku človek–okolje–razvoj. Med političnimi sporočili izstopa puščica, ki je bila namenjena predsedniku vlade Janezu Janši, ko je Leben dejal, da je napočil čas za slovo in vstop na politični oder nove generacije.

Zelena stranka v slovenskem političnem prostoru ni novica, ker v tem trenutku obstajata vsaj dve stranki, ki se deklarirata kot zeleni. Prva je Zeleni Slovenije, ki jo vodi nekdanji poslanec SDS Andrej Čuš, trenutno pa državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, druga je Stranka mladih – zeleni Evrope, ki jo vodi Igor Jurišič. V preteklosti so se pojavljale številne strankarske pobude z zeleno, ekološko ali naravovarstveno vsebino, ki so na volitvah običajno pogorele. Analitik Andraž Zorko (Valicon) ugotavlja, da so zato takšne stranke pristale na obrobju političnega prostora, nekatere med njimi pa so zeleno kontaminirale kot naziv in usmerjenost strank. Samopodoba Slovencev in Slovenk je, pravi, da smo med bolj zelenimi v Evropi, tako po odnosu do okolja kot v načinu življenja, mnogi so prepričani, da živijo zeleno, zato bi se številni lahko vprašali, zakaj bi potrebovali tudi takšno stranko.

Gneča na sredini in levici

Po drugi strani Zorko opozori na akcijo Očistimo Slovenijo in s tem na največjo mobilizacijo v Sloveniji v zgodovini pred letom 1990 in po njem. »V neposredni bližini je Zelena stranka del vladne koalicije v Avstriji, v Nemčiji pa s potencialom celo za prevzem kanclerskega položaja. To in dejstvo, da imamo v Sloveniji veliko odprtih vprašanj na področju okoljske politike, govori v prid ustanovitvi takšne stranke. Seveda bo na koncu veliko, če že ne vse, odvisno od posameznika, torej njenega predsednika. Kot minister v vladi Marjana Šarca je požel simpatije levo od sredine, afera Maketa mu po mojem mnenju ni škodila, saj je izpadel prej žrtev kot krivec. Njegova podoba v javnosti je bila piarovsko dobro podprta – nekateri so še danes prepričani, da je očistil Jernejev kanal, recimo. Tudi sama ustanovitev in nenazadnje ime nove stranke kažejo na nadaljevanje takšnega pristopa, ki kaže, da se dobro zavedajo, kakšen je pomen podobe in percepcije danes v politiki. S tega vidika bi tej stranki lahko pripisali dobre možnosti za preboj v parlament,« pravi Zorko.

Kljub dobrim obetom bo stranka Z.Dej z Lebnom naletela na realni problem, kako prepričati volilce na zasičenem trgu političnih strank, ki nagovarjajo volilce levo od sredine, saj je jasno, da Leben cilja prav na te. Ti so se v minulem desetletju že večkrat opekli s tako imenovanimi novimi obrazi, pa tudi konkurenca je velika in se utegne še povečati, meni Zorko. »Če ne bo prišlo do povezovanja z drugimi strankami v predvolilno koalicijo, bo boj oster in neizprosen, zmagovalec pa po starem slovenskem pregovoru nekdo tretji,« ugotavlja.