Trikrat je zaradi varnosti morala zamenjati šolo, a ko je postalo nevzdržno, se je njen oče podal na dolgo pot proti Evropski uniji in slednjič našel zatočišče v Veliki Britaniji, kamor je uspel s pomočjo postopkov za združitev družine pripeljati svoje najdražje iz Damaska. Ko je prispela v Veliko Britanijo, se ni uspela vpisati na študij političnih ved, nato so ji sorodniki predlagali medicino, toda na koncu je pristala nekje povsem drugje. Po prihodu v London je nekaj časa živela ob londonskem letališču Heathrow, pogled na pristajajoča in vzletajoča letala pa jo je močno fasciniral. Ugotovila je, kaj želi početi v življenju. Velike jeklene ptice so jo tako navdušile, da se je takratna 16-letnica odločila postati pilotka. Dobrih pet let pozneje je zdaj tik pred tem, da uresniči svoje sanje in postane prva sirska begunska pilotka. Licenco za letenje že ima, z dodatnimi izpiti pa zdaj končuje šolanje za komercialno pilotko. Z močno lesketajočimi se očmi in nasmeškom Ghazalova večkrat ponavlja stavek, ki ga bo v svojem življenju še neštetokrat izgovorila kot pilotka: »Dame in gospodje, govori vaša kapetanka.« Zadnjih nekaj let je aktivna tudi v begunskih združenjih, kjer druge prebežnike bodri, da lahko izpolnijo svoje sanje, ključno za to pa je šolanje. Prav izobraževanje je zanjo enako pomembno kot hrana ali voda.
Prva sirska begunska pilotka
Ko se je v Siriji začela državljanska vojna, šolarka Maya Ghazal še ni vedela, kaj želi postati v življenju. Štiri leta je vztrajala v vojni vihri, v kateri se je skoraj celotno prebivalstvo znašlo v pomanjkanju osnovnih življenjskih potrebščin.

Sirska begunka Maya Ghazal je že pridobila licenco za letenje, z dodatnimi izpiti pa zdaj končuje šolanje za komercialno pilotko. (Foto: UNHCR/Andrew McConnell)