Potem ko so bili v Sloveniji v letošnji zimi kar tri svetovna prvenstva – v smučarskih poletih v Planici, biatlonu na Pokljuki in deskanju na snegu na Rogli – ter dve prireditvi svetovnega pokala v alpskem smučanju v Kranjski Gori (Zlata lisica in Pokal Vitranc), je pred Smučarsko zvezo Slovenije (SZS) še zadnji izziv s finalom svetovnega pokala v smučarskih skokih na letalnici v Planici. Ker je skupni seštevek svetovnega pokala že odločen – osvajalec velikega kristalnega Norvežan Halvor Egner Granerud je šele v torek v Oberstdorfu končal 14-dnevno karanteno po okužbi z angleško različico koronavirusa med svetovnim prvenstvom –, se obetajo tri razburljive zračne bitke na tekmah posameznikov za mali kristalni globus za polete.

Testiranja vsakih 48 ur

»Upam, da bo tekmovanje zadnjič brez gledalcev. Načrtujemo, da bo prireditev poslovala s pozitivno ničlo. Glede na sosledje vseh zadev, ki potekajo med sezono, naj bi prišli na ničlo tudi glede dolga, ki je nastal marca lani s preložitvijo svetovnega prvenstva v poletih. Upam, da bomo nadaljevali kot vrhunski izvajalec tekem, pri katerih v sezoni ni prišlo do okužb ali odpovedi tekem,« je poudaril predsednik SZS in OK Planica Enzo Smrekar.

Ker v Planici ne bo gledalcev, bodo v sodelovanju z Zavarovalnico Triglav pripravili virtualno navijaško tribuno v izteku. Glede organizacije bodo še nadgradili izkušnje, ki so jih pridobili decembra z izvedbo svetovnega prvenstva v poletih. Pravila bodo še ostrejša kot decembra in vsi udeleženci bodo morali testiranje na covid-19 opraviti vsakih 48 ur. Pravila za tekme v skokih so sicer še ostrejša kot v nekaterih drugih smučarskih disciplinah. Vstop v dolino pod Poncami bo za zunanje obiskovalce delno omejen že konec tedna, povsem pa bo zaprta od ponedeljka naprej.

V vodstvu tekmovanja so povsem novi obrazi. Vodja tekmovanja je Aljoša Dolhar, ki je zamenjal Jelka Grosa. Potem ko je bil v Planici 13 let tehnični delegat Norvežan Bertil Palsrud, bo zdaj v tej vlogi Čeh Ivo Greger, ki nima izkušenj s poletov. Pomočnik tehničnega delegata bo Nemec Thomas Hasselberger, ki je bil v tej vlogi že na letalnicah v Kulmu, Oberstdorfu in Vikersundu, ko je bil tehnični delegat Dolhar.

Dolhar: Možen tudi svetovni rekord

»Ni me strah, čutim pa odgovornost,« je izstrelil vodja tekmovanja Aljoša Dolhar, nekdanji skakalec, sicer pa domačin iz bližnjih Rateč. »Pozimi smo v sodelovanju z nordijskim centrom Planica sproti teptali doskočišče in iztek. Stiskali in mešali smo sneg ter predvsem preprečevali plazenje. Ohranili smo naletno smučino od svetovnega prvenstva decembra. Strojna dela bomo končali v petek opoldne, v soboto in nedeljo pa z našo ekipo načrtujemo veliko akcijo, ki bo uredila finese na letalnici, ter jo pripravili na preizkus v torek. Naš cilj je, da bo letalnica pripravljena tudi za svetovni rekord, ki pa ga ni mogoče načrtovati. Upamo, da se nam bo zgodil čim hitreje,« je poudaril Dolhar, ki stopa v velike čevlje dolgoletnega vodje tekmovanja Jelka Grosa. »Z Grosom zelo dobro sodelujeva. Stalno sva na zvezi, če potrebujem nasvet, mi pomaga z izkušnjami,« je pojasnil Dolhar.

Danes in jutri sta v Planici izbirna treninga za 20 do 25 predskakalcev. Vremenska napoved za prihodnji teden je ugodna.