Razstava z naslovom Prihodnost bivanja, ki bo od danes do 25. aprila na ogled v galeriji designaustria na Dunaju, promovira slovensko ustvarjalnost in poudarja vlogo kulturnega in kreativnega sektorja v duhu trajnostnega razvoja. Na razstavi je 43 od 90 izdelkov, ki so v zadnjih dveh letih prejeli znak odličnosti made in Slovenia. Organizirajo jo Slovenski kulturni informacijski center Skica na Dunaju, Center za kreativnost, ki si je tudi zamislil kolekcijo made in Slovenia, in veleposlaništvo RS na Dunaju.
»Izdelki in storitve imajo dodano umetniško vrednost, hkrati pa začrtano poslovno vizijo. Gre za zgodbe majhnih blagovnih znamk, ki izražajo funkcionalnost, strast do življenja in narave, inovativne načine uporabe lokalnih materialov, zlasti lesa, in nove tehnike proizvodnje, ki se opirajo na regionalno obrtništvo in napredne tehnike trajnostne proizvodnje,« izpostavlja Barbara Koželj Podlogar, vodja centra Skica. Sokuratorka razstave Mika Cimolini iz Centra za kreativnost pa je povedala, da je izdelke izbrala strokovna komisija: »Osnovni kriteriji so bili, da je izdelek 50-odstotno izdelan v Sloveniji, da je v Sloveniji tudi oblikovan, da je domišljen, inovativen in družbeno angažiran.«
Reciklirani stoli
Na ogled so med drugim stoli podjetja Donar, ki jih izdelujejo tako, da reciklirajo plastične odpadke. Stoli nico less in collodi vključujejo netkane tkanine iz recikliranih plastičnih steklenic. Klobučevina, iz katere izdelujejo lupine sedal, pa je industrijski izdelek, ki se sicer uporablja za zvočno izolacijo v avtomobilih in pod avtocestami. Pohvalijo se lahko tudi s prvim lebdečim gramofonom na svetu, ML-1, ki temelji na tehnologiji lebdenja, gre pa za tradicionalni zvočni prenosni medij za vinilne plošče, ki so spet pridobile veljavo. Ustvarili so ga v podjetju Mag-Lev Audio.
V duhu renesanse pa so nastali tako imenovani studioli, kabineti, v katere so se zatekali premožni humanisti in v njih shranjevali svoje dragocenosti. Danes se te omarice lahko uporabljajo kot vinske omarice, narejene pa so iz slovenskega češnjevega lesa. Za Vulgaris Woodcut sta studiole oblikovali in izdelali Nina Koželj in Manca Kemperl. Razstava je namenjena širši in strokovni publiki, predvsem potencialnim gospodarskim partnerjem. im