»Temperature v Oberstdorfu so zares visoke, vreme je čisto poletno. Snega je sicer dovolj, toda po poldnevu se na progi udira do gležnjev, če ne še več. Tudi na SP pred dvema letoma v Seefeldu je bilo čez dan sončno in toplo, vendar so bile noči mrzle in snežna podlaga je bila zelo kompaktna. V Oberstdorfu je ponoči okoli ničle ali kakšna stopinja manj, podnevi pa je termometer, ki smo ga imeli pred dnevi na soncu, kazal kar 32 stopinj Celzija,« se je iz Oberstdorfa glasil uvodni raport Nejca Brodarja, glavnega trenerja slovenske reprezentance. Prepričan je, da ne obstaja snežna podlaga, ki bi zdržala tako močan pritisk sonca, še posebej pa ne sprinterska proga, ki je kar 95-odstotno na soncu.

Brodar pričakuje, da bodo prireditelji ustrezno solili progo in vsem omogočili enake pogoje za nastop. Reprezentančni servisni službi pri pripravi smuči in mažah popolnoma zaupa, prav tako svojim tekačem in tekačicam. »Do tekem se morajo čim bolj sprostiti in umiriti glave, najti morajo svoj notranji mir, sočasno pa biti čim bolj sproščeni. Skupaj z dobrim treningom je to recept za doseganje najboljših rezultatov,« meni Brodar. Predvsem zaradi vrhunskih dosežkov Lampičeve in Urevčeve so pričakovanja slovenske javnosti zelo visoka, kar prinaša tudi dodatno breme in pritisk: »Tekmovalci in tekmovalke znajo s svojimi izkušnjami prenesti tudi pritisk. Z moje strani seveda ne bo nobenih pritiskov. Vemo, česa smo sposobni, toda prvenstvo je specifično tekmovanje. Ne bi napovedoval kolajn, a verjamem, da ne bomo – tako kot nismo že celotno sezono – razočarani.«

Globus ji pomeni več kot kolajna

Prva slovenska zvezdnica Anamarija Lampič je že prejšnji četrtek prišla v Oberstdorf, kjer je bila na pripravah tudi pred mesecem dni, in takoj doživela prvi šok. »Sneg je povsem drugačen kot takrat, ko ga je bilo meter in pol, zdaj pa ga je bolj malo. Poleg tega je južen in se zelo udira. Ker sem velika in precej težka, je zame še huje. Moti me tudi vročina, ki je šok za vse. Še prejšnji teden sem bila na pripravah v Planici na minus desetih, dvanajstih stopinjah Celzija, v Oberstdorfu pa je plus 15 in več. Zaradi visokih temperatur je zrak tako suh, da ti 'posmodi' pljuča in grlo. Tega me je najbolj strah, kajti v tej sezoni še nisem imela tako pekočih pljuč kot tukaj. Visoke temperature te poleg tega tudi bolj utrudijo kot mraz, loti se te nekakšna spomladanska utrujenost,« ocenjuje Anamarija Lampič.

A za negativnim šokom je prišel tudi pozitivni – 25-letnica iz Valburge je predčasno osvojila mali kristalni globus v točkovanju sprinta v svetovnem pokalu. Mednarodna smučarska zveza (Fis) je uradno potrdila, da po SP do konca sezone ne bo več sprinterskih tekem, tako da je postala druga Slovenka v zgodovini z malim kristalnim globusom: pred njo je to trikrat (v sezonah 2007/08, 2008/09 in 2010/11) uspelo Petri Majdič. »Mali kristalni globus mi pomeni več kot kolajna na SP. Za globus moraš imeti dobre rezultate in se bojevati celotno sezono, na prvenstvu gre le za eno tekmo ali dve. A kolajna na SP bi bila le bonus,« meni Lampičeva, ki bo poleg današnjega posamičnega sprinta zanesljivo nastopila tudi na nedeljskem ekipnem sprintu z Evo Urevc, o morebitnih dodatnih nastopih pa se bo odločala glede na formo, počutje, progo, sneg…

Tako močna ni bila še nikoli

Čeprav ji globus pomeni več kot kolajna, to ne pomeni, da je odličje v Nemčiji ne zanima. »Seveda je cilj kolajna, kajti na velikih tekmovanjih le-ta šteje in velja. Naredila bom vse, kar je v moji moči, da pridem najprej vsaj v finale, potem pa mogoče tudi na stopničke. Vem, česa sem sposobna in kaj vse sem že dosegla v letošnji sezoni. Sem tudi v formi, na tekmi pa moram ostati mirna. A se ne bom preveč 'sekirala', če ne bom osvojila kolajne,« zagotavlja zgovorna Anamarija. Na lanskem sprintu za svetovni pokal v Oberstdorfu je bila druga, zato dobro pozna progo: »Malce so jo skrajšali, a zaradi tega ne bo nič lažja, čeprav je mogoče tako videti na prvi pogled. Na progi bo šlo na polno in razlike med tekmovalkami bodo zelo majhne. Največ se bo dogajalo na zadnjem spustu in ciljni ravnini, ki je zelo dolga in na kateri lahko veliko pridobiš ali izgubiš. V trenutnih vremenskih razmerah je pač treba biti nežen s snegom in se osredotočiti na korake, ne pa na moč in z vso silo divjati po progi.«

Po poškodbi kolenskih križnih vezi in enoletni odsotnosti s tekmovališč se je Eva Urevc v letošnji sezoni odlično vrnila med svetovno elito: prvi konec tedna v tem mesecu je bila v Ulricehamnu na Švedskem najprej peta v posamičnem sprintu (najboljši dosežek v karieri), naslednji dan pa z Lampičevo še prva v ekipnem. »Seveda bi si želela čim prej zmagati tudi na posamični tekmi,« cilja ne skriva 25-letna Eva Urevc. Gorenjka prav tako odkrito napove, v kakšni formi je pred začetkom tekmovanja v Oberstdorfu: »Trenutno sem tako močna, kot doslej nisem bila še nikoli. Ampak odlično formo bo treba potrditi tudi na tekmah. Ne ustvarjam si nobenih pritiskov, še posebej ne glede kolajne. Če bo na tekmah šlo vse tako, kot mora iti, bo prišel tudi dober rezultat.«