Tri zmage (Južna Koreja, Belorusija, Severna Makedonija), dva remija (Švedska, Egipt) in en poraz (Rusija) – to je bil izkupiček Slovenije v Borg el Arabu in Kairu. Na svojem devetem SP je število zmag na skupno 67 tekmah sicer dvignila na 33 (ob 29 porazih in petih remijih), toda ob predčasni vrnitvi v domovino je to slaba tolažba. Z neuvrstitvijo med osem najboljših reprezentanc na svetu je prekinila tudi niz treh zaporednih uvrstitev vsaj v četrtfinale na prejšnjih treh SP, na katerih je nastopila: Španija 2013 (četrto mesto), Katar 2015 (8.) in Francija 2017 (bronasta kolajna).

»Vsa čast fantom za vse, kar so naredili v Egiptu. Noben nasprotnik nas ni nadigral, v normalnih okoliščinah bi premagali tudi Egipt. Prepričan sem, da imamo ekipo vsaj za četrtfinale, a zdaj moramo najprej dvigniti glave, analizirati naše igre in iti naprej na polno,« pravi selektor Ljubomir Vranješ. Slovenijo marca v Berlinu čakajo kvalifikacije za nastop na OI v Tokiu, ki so glavni cilj sedanje generacije. V nemški prestolnici bodo tekmeci za dve vozovnici za Japonsko gostiteljica Nemčija, Švedska in Alžirija, Vranješ pa dodaja: »V igri reprezentance moramo popraviti in spremeniti nekatere stvari, jasno pa je, da imamo še rezerve. Do takrat se mora malce več trenirati tudi v klubih ter nasploh dvigniti tako telesno kot duševno pripravljenost igralcev.«

Se bo predsednik maščeval?

Za temeljite analize nastopa na SP bo še veliko časa in možnosti, se je pa za pisno analizo dogajanja v Egiptu že odločila Rokometna zveza Slovenije z današnjim sporočilom za javnost. V njem je opisala vse organizacijske, logistične in predvsem zdravstvene težave ter nepravilnosti prirediteljev, še posebej o čudnem dogajanju pred odločilno tekmo za četrtfinale z Egiptom, pred katero se je s hrano zastrupilo kar 12 slovenskih igralcev. Zato bi bilo smiselno razmišljati o lastnem kuharju in lastni pripravi hrane na tekmovanjih v državah, ki že brez takšnih športnih afer kot turistične destinacije spadajo med tvegane. Na RZS so SP označili za nedostojno slabo organizirano tekmovanje in citirali besede generalnega sekretarja Gorana Cvijića: »Po tekmi z Egiptom in uradni prijavi zaradi zdravstvenega stanja igralcev so se nam oglasili z egiptovskega ministrstva za zdravje. Toda bistvenih sprememb ne pričakujemo, dokler bo mednarodna zveza IHF delovala tako, kot deluje.«

Seveda gostiteljev slovenske težave v (domnevnem) mehurčku v hotelu in dvorani niti niso zanimale. »A vseeno smo pri uradni zdravniški službi prvenstva ob vrnitvi v hotel po tekmi o stanju naših izmučenih in obolelih igralcev naredili uradni zapisnik vsega, kar se je zgodilo. Pa se na tej ravni tekmovanja ne bi smelo,« so še zapisali na RZS. Takšna kritika seveda ne bo všeč Hasanu Mustafi, predsedniku IHF. Egipčan brez dvoma ne bo mirno sprejel takšnega (sicer povsem upravičenega) slovenskega pljuvanja, a ob tem ne gre zanemariti dejstva, da bo imel trdoroki Mustafa morebitno lepo priložnost za maščevanje. Zakaj? Organizacija kvalifikacij za OI namreč spada – tako kot SP – pod izključno pristojnost IHF na vseh področjih, vključno z delegiranjem sodnikov.

Preberite tudi prispevek Anketa – rokometni trenerji in nekdanji igralci o nastopu Slovenije na SP v Egiptu