Izborna žirija, ki je sestavljena iz vseh treh generacij nominirank za priznanje inženirka leta, predstavnikov medijev, dijakinj in učiteljev iz konzorcija gimnazij in šolskih centrov Inženirke in inženirji bomo! ter predstavnikov organizatorja in partnerjev izbora, je njeno zgodbo prepoznala kot navdih mladim, da izzovejo stereotipe. Da se podajo na študij, ki jih veseli. Da odkrijejo, za kaj so nadarjeni in najdejo svoje poti do dela in inovacij, ki družbo in svet spreminjajo na bolje.

Članica ekipe, ki omogoča nove načine zdravljenja raka

Jasna Hengović v Cosylabu dela pri ambicioznih projektih in je članica ekipe, ki s programsko opremo za protonsko terapijo omogoča nove, za paciente manj škodljive načine zdravljenja raka. Strastno in z ljubeznijo opravlja delo, s katerim vpliva na zdravje in izboljšuje kakovost življenja ljudi. In prav to ji daje žar, s katerim prepriča mlade. Ob strokovnem delu izpostavlja tudi pomen medosebnih odnosov znotraj delovnih timov. Inženirka leta 2020 združuje ključni komponenti dobre vzornice: izjemno strokovnost ter inovativnost in izraženo pozitivno človeško plat.

»Rada bi se zahvalila možu, ki me je vse od študijskih let podpiral in verjel vame. Svojemu pokojnemu dedku, ki je bil na mojo inženirsko pot vedno izredno ponosen. Podjetju, ki je v meni videlo potencial za vzor mladim. In nenazadnje organizatorjem in sodelujočim, ki so omogočili, da je ta projekt postal resničnost. Približali smo inženirski poklic, upam, da številnim mladim dekletom, pa tudi kakšnemu fantu,« se je ob prejemu priznanja zahvalila Jasna Hengović.

Inženirski poklici platforma za uspeh

Darko Švetak, glavni in odgovorni urednik revije IRT3000, soorganizator izbora, je v uvodnem nagovoru izpostavil, da je bil letošnji izbor s 53 prijavami rekorden, v treh letih so se na razpis prijavile kar 103 izjemne posameznice z inženirskim pedigrejem: »Mnenje o tem, da je inženirski poklic pretežno domena moških, se vse bolj umika realnosti. Tudi na inženirkah svet stoji. Še več, danes je vsak inženirski poklic primeren za dekleta, kar lahko najlepše predstavi 10 letošnjih nominirank, ki prihajajo iz zelo pestrih in zanimivih inženirskih okolij.«

Medeja Lončar, direktorica Siemens Slovenija in predsednica uprave Siemens Hrvaška, pobudnica izbora inženirka leta, pa je izpostavila raziskavo Evropske komisije iz leta 2018, po kateri ima Slovenija med državami EU največji delež diplomantk na področju STEM študij – naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, a hkrati opozorila, da ta ne prinaša razlogov za veselje: »Z dvajset STEM diplomantkami na tisoč oseb v starosti od 20 do 29 let zasedamo prvo mesto v Evropi. To ni podatek, ki bi se ga veselili, prav nasprotno. Ne v Sloveniji, ne v svetu. Države se sicer lahko razlikujemo in ponašamo z nekaj odstotnimi točkami razlik, a rast vpisa na STEM študije in razumevanje nadarjenosti v družbi renesanso doživlja sorazmerno počasi. Inženirka leta 2020 in nominiranke bodo tem številkam dale pospešek.«

Preden je dobila svojo naslednico, je nastopila tudi dr. Aida Kamišalić Latifić, inženirka leta 2019, ki je izpostavila, da mladi potrebujejo vzornike: »Če jim želimo to pokazati, moramo pogosto stopiti iz cone udobja in širši javnosti predstaviti svoje zgodbe. Da jim pokažemo in jih usmerimo, da so inženirski poklici platforma za uspeh. Tu govorimo o neizkoriščenem potencialu naše družbe. Ni zanemarljivo tudi dejstvo, da so ženske, ki se ne odločajo za inženirske poklicne poti, prikrajšane za dobro plačana delovna mesta.«

Inženirke, ki dekleta navdušujejo za inženirski poklic

Na pobudo Siemensa Slovenija, v soorganizaciji revije IRT3000, družbe Mediade ter drugimi sodelujočimi partnerji, kot del projekta Inženirke in inženirji bomo!, ki mlade navdušuje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost, se je 2018 rodil prvi slovenski izbor za inženirko leta. Z izborom organizatorji vsako leto predstavijo generacijo desetih zanimivih inženirk, ki lahko s svojo osebnostjo in delom mlada dekleta spodbudijo, navdušijo in opogumijo za inženirski poklic. Cilj izbora je s spoznavanjem slovenskih inženirk pokazati, kako zanimive stvari počnejo in kako s svojim znanjem ter delom prispevajo k napredku.