»Predlog Ukoma, ki je bil sprejet na dopisni seji vlade in s katerim se ukinja financiranje pomembnega javnega servisa za leto 2020–2021, je v celoti nesprejemljiv,« so v odzivu na današnje Dnevnikovo razkritje odgovorili iz koalicijske stranke DeSUS. Dodali so še, da bodo zahtevali takojšen umik sklepa, »s katerim vlada brez predhodne in argumentirane razprave močno posega v slovenski medijski prostor.«

Prepričani so, da STA v celoti izpolnjuje svoje poslanstvo in spoštuje načela neodvisnega in nepristranskega novinarsko-agencijskega obveščanja. Proti sklepu, ki je bil sprejet na dopisni seji vlade, po naših informacijah sicer ni glasoval noben minister, niti iz te stranke. V DeSUS sicer pravijo, da z vsebino sklepa v času glasovanja niso bili podrobno seznanjeni.

»V STA smo se zaradi zaustavitve financiranja s strani Ukoma znašli v položaju, ki ogroža poslovno stabilnost agencije in zmožnost opravljanja zakonsko predpisane dejavnosti opravljanja javne službe obveščanja,« so opozorili na slovenski tiskovni agenciji. Na STA poudarjajo, da bodo, dokler bodo lahko, kljub tej potezi nadaljevali s celovitim, ažurnim in nepristranskim poročanjem v skladu s poslanstvom nacionalne tiskovne agencije. »A v primeru nadaljevanja takšnega odnosa s strani Ukoma do STA bo ogrožena ne le stabilnost poslovanja in socialni položaj zaposlenih in sodelavcev, ampak tudi prihodnost agencije, ki bo drugo leto tako kot slovenska država praznovala 30 let obstoja,« so še poudarili.

V SMC neusklajeno

Nekoliko manj jasen je odziv iz vrst prav tako koalicijske SMC. Poslanska skupina je namreč zapisala, da so se v SMC vedno zavzemali za samostojnost in neodvisnost medijev, zato jih skrbijo zapleti glede financiranja STA. »Kot nedopustno ocenjujemo prekinitev financiranja medija, ki opravlja javno službo in ocenjujemo, da za to ni ustrezne pravne podlage,« so nadaljevali. »Pozivamo, da se včeraj sprejeti sklep vlade nemudoma umakne. STA mora čim prej nemoteno nadaljevati z opravljanjem javne službe.«

Nekoliko drugače pa je odgovoril minister za gospodarstvo in razvoj ter predsednik te iste SMC Zdravko Počivalšek. Ta je tvitnil: »Vlada ima kot ustanoviteljica in družbenica pravico zahtevati podatke o finančnem poslovanju agencij. Vodstvo STA pa ima dolžnost te posredovati. Kazanje mišic in reševanje osebnih zamer posameznikov ustvarja iz običajne uzance nepotreben konflikt, ki ni v interesu ne javnosti, ne vlade.«

Temu je dodal: »Modro in odgovorno bi bilo, da obe strani izpolnita svoj del odgovornosti, da se pri tem držita pristojnosti in tako omogočita nadaljevanje sodelovanja med vlado in STA.«

Opozicija: Janša nadaljuje z »orbanizacijo« in postavlja interese SDS pred interese Slovenije

Iz opozicijske LMŠ so sporočili, da je vlada preprosto dolžna zagotoviti primerno financiranje Slovenske tiskovne agencije oziroma javne službe, ki jo ta opravlja. »Ustavitev financiranja lahko razumemo izključno kot še enega v nizu sistematičnih napadov na neodvisne medije, podobnega, le z drugačnimi sredstvi, vlada vrši tudi na RTV Slovenija,« so zapisali. »Cilj Janše in njegovih podpornikov je očitno en sam: prikrojiti medijske vsebine in njihovo interpretacijo ter obračunati z vsemi – posamezniki in hišami –, ki jim pri ustvarjanju enoumja in ’orbanizacije’ stojijo na poti. Obračunati kadrovsko in finančno ter s tem doseči vsebino, ukrojeno po meri vlade.« Povedali so še, da bodo uporabili vse demokratične vzvode, ki so jim kot največji opozicijski stranki na voljo, da ustavijo škodljivo delovanje te vlade.

Predsednica SD Tanja Fajon je nad odločitvijo vlade, da ustavi financiranje STA, ogorčena. Kot je poudarila, Janševa vlada s to potezo nadaljuje grobi pogrom nad mediji v naši državi. Predsednika vlade po navedbah Fajonove ne zanima javni interes nacionalnih medijev, temveč v ospredje postavlja zgolj interes lastne stranke. »Vlada s to potezo ponovno pritrjuje očitkom o nezaslišanem pritisku na neodvisnost in avtonomnost medijev ter poskusu podjarmljenja javnih medijev, ki se ne udinjajo željam in pričakovanjem vladajočih. Tovrstnim pritiskom sem nasprotoval, jim nasprotujem in jim bom vedno nasprotoval, ne glede na sestavo vsakokratne vlade,« pa je zapisal njen strankarski kolega, evropski poslanec Milan Brglez.

Koordinator Levice Luka Mesec ocenjuje, da se je vlada odločila uničiti medijski prostor na čelu z osrednjo medijsko agencijo. »Janša je s tem pokazal, kako daleč je pripravljen iti. Že več mesecev si neuspešno poskuša podrediti STA, sedaj pa se je odločil, da bo tisto, česar si ne more podrediti, enostavno uničil ali izstradal.« Po Meščevem prepričanju bi v vsaki demokratični družbi takšna poteza, kot jo je včeraj potegnila vlada, pomenila tudi konec te vlade. Obrnil se je na koalicijski stranki SMC in DeSUS. Ti dve bosta namreč morali po besedah koordinatorja Levice pokazati, ali sta pripravljeni pri uresničevanju dogovorov z Janšo o turističnem holdingu in o polastitvi državnega premoženja iti tako daleč, da bosta uničili demokracijo. V večernih urah so novico sicer komentirali tudi pri strank SAB. »A se vam je res čisto odpeljalo? Tole danes z @STA_novice, je pa pika na i vseh norosti, ki jih delate. Do kdaj še @StrankaSMC, @NovaSlovenija, @strankaDeSUS??,« je tvitnila Alenka Bratušek.

DNS: Kaj se je spremenilo?

Nad odločitvijo vlade so ogorčeni tudi v Društvu novinarjev Slovenije (DNS). Opomnili so, da je STA poleg siceršnjega izpolnjevanja zakonskih določil o opravljanju javne službe letos s tekstovnimi novicami, videoprenosi novinarskih konferenc in izjav ter radijskim servisom novinarjem izdatno olajšala dostop do informacij, ko so morali ti zaradi različnih omejevalnih ukrepov delati na daljavo.

»Glede na to, da plačilo javne službe za STA ni bilo nikoli do zdaj problem, se sprašujemo, kaj se je torej spremenilo v zadnjem mesecu. Je STA spremenila način dela? Je delala manj? Seveda ne. Se je pa postavila po robu premierju Janezu Janši, ki jih je okarakteriziral za nacionalno sramoto,« so zapisali. »Ustavitev financiranja STA s strani vlade razumemo kot neposredni napad na STA in na kakovostno novinarstvo v Sloveniji. S tem so ogrožene plače in preživetje okoli 100 zaposlenih, od tega nekaj več kot 80 novinarjev in fotoreporterjev. To je še posebej nerazumno v času, ko grozi gospodarska kriza in države pomagajo podjetjem ohranjati delovna mesta, ne pa da prispevajo k njihovemu ukinjanju. Vlado pozivamo, da nemudoma zagotovi financiranje STA. Novinarje in medije pozivamo, da izkažejo solidarnost z novinarji in drugimi sodelavci STA, katerih plače ogroža pravno nedopustno ravnanje Ukoma in vlade. Koalicijske partnerice pa še enkrat pozivamo, naj premislijo, ali želijo sodelovati pri rušenju demokratičnih temeljev države.«

Kje so meje?

Veliko odzivov na naše razkritje je bilo tudi na družbenih omrežjih. Nekdanja kulturna ministrica Majda Širca je tvitnila: »Paket rušenja RTV Slovenija je že vseboval rušenje STA. A se jim ni izšel. Seveda je bilo ubiranje drugih poti pričakovano. Ampak kje so meje? Ne postavljajo jih več oni, temveč tisti, ki se jim/nam to dogaja.«

Hudomušno se je odločitve dotaknil tudi odgovorni urednik Val 2020 Nejc Jemec, ki je zapisal: »Včeraj je umrlo 55 bolnikov s covidom-19, piše STA. Kaj storiti? Ukinimo STA.«

Da gre za poskus »orbanizacije« Slovenije, je prepričan tudi nekdanji minister za visoko šolstvo Gregor Golobič, ki je ob povezavi na naš članek tvitnil: »Blatnodolski Višegrad...«

Iz nekoliko drugačnih razlogov pa je naše razkritje o nameri vlade Janeza Janše prizadelo vodjo vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Uroša Urbanijo. Čeprav razkritemu sklepu nasprotujeta tudi dve koalicijski stranki, je tvitnil, da vsebina našega razkritja ni resnična.